Dlaczego pies szczeka? Obok wycia czy warczenia, ujadanie jest jednym z najbardziej podstawowych sposobów na komunikację u sympatycznych, włochatych czworonogów. Przez szczekanie psy wyrażają całą paletę zwierzęcych emocji. Chęć zabawy. Odstraszenie intruzów. Potrzebę socjalizacji z innymi stworzeniami. A nawet zwykłą, psią ciekawość. To tylko nieliczne okazje, podczas których pupil może wydać głośny i niekiedy dokuczliwy wrzask. Oto kilka z mniej intuicyjnych faktów dotyczącej psiej mowy. Sprawdź, czy wiesz o niej wszystko!

Dlaczego psy szczekają?

Gadatliwość u psów jest dziedziczna. Znajdują się zatem takie rasy, które po prostu są uwarunkowane genetyczne do głośnego i irytującego szczekania. Na niechlubnej liście małych i dużych futrzaków można znaleźć wszelkiej maści teriery, owczarki niemieckie i szetlandzkie, czy znane ze swojej głośności sznaucery. Jednak geny to tylko predyspozycja. Każdy z psów ma potencjał do zostania “bohaterem sąsiedztwa”. Jaki by towarzysz nie został wybrany, każdy z nowych właścicieli musi liczyć się z obowiązkiem wychowania.

->Sprawdź także jaką matę dla psa do samochodu kupić!

Czy pies szczeka gdy jest głodny?

Czworonogi potrafią o siebie zadbać. Chyba każdy z ich właścicieli o tym doskonale wie. Potrafią poprosić, zaczepić a nawet głośno zażądać spełnienia swoich potrzeb. Ile razy trzeba było pospieszyć się z krojeniem parówek dla Fafika, bo ten zdążył już obudzić rano cały blok? Albo pospieszny spacer, bo pies szczeka w nocy, również nie znając dla sąsiadów oraz właściciela litości? Głośne upominanie się o swoje to niekiedy najpotężniejsza broń czworonoga w walce o przeżycie. Nie można lekceważyć mocy zwierzęcego hałasu!

Potrzeba wyrażenia

Często uporczywe ujadanie może być wyrazem potrzeby zdrowotnej oraz emocjonalnej u psa. Uwaga, tak samo jak potrzeby fizjologiczne u pupili, jest bardzo ważnym elementem wychowania i współistnienia ze zwierzęciem. Dlatego pies szczeka na ludzi na spacerze, bo się boi, bo reaguje na emocje właściciela, bo właśnie chce wyrazić ciekawość. Choć czasem możemy to bagatelizować, ważne jest, aby pamiętać o zauważeniu i rozumieniu potrzeb emocjonalnych swoich podopiecznych. W taki sposób można zostać odpowiedzialnym i pełnowartościowym posiadaczem szczęśliwego futrzaka, mniejszego bądź większego. Częstym zachowaniem może być szukanie przez naszego pupila smyczy dla psa i jednoczesne szczekanie. Przyzwyczajony piesek może po prostu wyrażać w ten sposób chęć wyjścia na spacer.

Gdy pies szczeka to najczęściej chce nam coś powiedzieć. Warto wiedzieć o tym co nasz pupil może chcieć nam przekazać.

Szczekanie psa a otoczenie

Psy żywo reagują na otoczenie. Nie podoba im się jak za długo leżą w budzie czy boksie, bloku czy małym podwórku. Nie lubią samotności. Oprócz tego nie pozostaje obojętny im sąsiad! Uwielbiają wtórować serenadzie ujadania na osiedlu o północy. Dyskutować zacięcie o kocie, który właśnie przebiegł po dachu u kolegi zza płotu. Nieproszeni goście zostają bezceremonialnie obszczekani. Samochody zagłuszone przez psi rwetes. Zwykłe środowisko naszych pupili jest kluczowym elementem wpływającym na natężenie psich rozmów. Dostosuj odpowiednio swoje domostwo pod typ psa, którego przygarniesz pod swój dach. Czasem rozwiązania kluczowe dla zachowania ciszy w czterech ścianach muszą zostać podjęte zanim wprowadzimy nowego, zwierzęcego lokatora.

Podsumowując, istnieją cztery podstawowe przyczyny szczekania:

  • genetyczna, uwarunkowania rodzinne
  • potrzeby fizyczne i fizjologiczne
  • potrzeby psychiczne
  • środowisko, w którym podopieczny się znajduje.

Jak temu zapobiec szczekaniu psa?

Jak oduczyć psa szczekania? Podobnie do sytuacji każdej przywary naszych pupili – lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Warto w pierwszym kroku zdefiniować sobie mniej więcej z jakiej potrzeby wynika zachowanie naszego psa. W momencie gdy zdamy sobie sprawę z przyczyn, można przejść do działania. Przede wszystkim nie nagradzaj psa za ujadanie. Kiedy zwierzak atakuje lub terroryzuje właściciela, odpowiednim zachowaniem jest zignorowanie go. Trzeba jednak pamiętać o pozytywnym warunkowaniu psa, co oznacza ni mniej ni więcej nagrodę za wzorowe, psie zachowanie. Nie można być agresywnym wobec pupila, bo cały plan spali na panewce!

Zadbaj o wszystkie potrzeby swojego psa. Nakarm go, wybaw się z nim, zalicz swoje 10 tysięcy kroków z ulubionym kompanem. Szczęśliwy czworonóg to mało awanturujący się zwierz. A przecież jaki pan, taki kram prawda? W trudniejszych przypadkach psiego gadulstwa nie wahaj skontaktować się z behawiorystą.

->Odwiedź nasz ranking zabawek dla psów!

Co zrobić kiedy pupil milczy?

Czasem jednak zwierz chce być częściej widziany niż słyszany. Jakie kroki podjąć w przypadku gdy pies nie szczeka? Podobnie jak w sytuacji natarczywego ujadania, trzeba przeanalizować zwierzaka. Warto sobie zadać takie pytania jak:

  1. Czy pies pochodzi z trudnego miejsca?
  2. Czy nagle przestał szczekać?
  3. Jaki jest wiek pupila?
  4. Czy zmieniono ostatnio karmę?
  5. Czy podopieczny wycofał się z innych aktywności?

Ogólnie są dwie sytuacje, w których czworonóg nie wydaje gwałtownych dźwięków. Albo już taki był od “nowości”, albo nagle umilkł. W pierwszym przypadku taka może być natura psiaka. Natomiast bardziej niepokojącą przesłanką jest zdecydowanie milczenie i osowiałość ulubieńca. Zastanów się nad jakością jedzenia, obserwuj podopiecznego. W razie pogłębiania się złego i wycofanego samopoczucia skontaktuj się z weterynarzem. Pamiętajmy aby słuchać naszych milusińskich! Mają oni nam wiele do powiedzenia.