Królik jest jednym z najczęściej wybieranych zwierzątek domowych. Decydując się na pupila, należy zapewnić mu odpowiednie warunki mieszkaniowe. Choć króliki są bardzo ruchliwe i chętnie kicają po domu, potrzebują klatki, która stanowi dla nich miejsce do spania, jedzenia i wypróżniania się. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów klatek. Poniżej podpowiadamy jaka jest najlepsza klatka dla królika, oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze klatki, aby zapewnić królikowi komfortowe warunki i przyjemne miejsce do życia.

Klatka dla królika – jaką wybrać?

Dobra klatka dla królika powinna być przestronna i dopasowana do rozmiarów zwierzaka. Optymalna długość klatki to 100-120 cm, jednak w przypadku wyjątkowo małych osobników, wystarczająca będzie klatka o długości 80 cm. Królik jest niezwykle żywotnym zwierzakiem, więc jego klatka powinna być na tyle duża, żeby pupil mógł się w niej swobodnie poruszać. Należy pamiętać, że zakupiony królik jeszcze urośnie, dlatego już na początku warto wybrać większy model, żeby nie musieć za kilka miesięcy wydawać pieniędzy na kolejną klatkę.

Kojec dla królika i klatka dla królika

W sklepach można znaleźć wiele rodzajów klatek, od podstawowych jednopiętrowych po duże, wielopiętrowe. Większe modele sprawdzą się dobrze jako klatka dla dwóch królików, które potrzebują więcej przestrzeni niż jedno zwierzątko. Tradycyjne klatki dla królika posiadają dno wykonane z tworzywa sztucznego oraz są zabudowane metalową kratką. Jest to sprawdzone i najlepsze rozwiązanie, ponieważ zapewnia zwierzakowi odpowiedni przepływ powietrza, a dodatkowo łatwo utrzymać je w czystości. Dostępne są również drewniane klatki dla królika, które są przeznaczone do użytku zewnętrznego i charakteryzują się odpornością na warunki atmosferyczne. Nie należy trzymać królika w pojemnikach w całości wykonanych z plastiku lub w akwariach, ponieważ nie zapewniają zwierzakowi odpowiedniego dopływu powietrza.

-> Sprawdź jaką karmę dla królika kupić!

Drewniana klatka dla królika

Drewniana klatka dla królika jest ciekawym rozwiązaniem dla posiadaczy ogrodów i tarasów. Pozwala na stworzenie dla królika przestrzeni mieszkalnej oraz miejsca do zabaw na świeżym powietrzu. Zazwyczaj klatki posiadają kilka pięter i drabinkę umożliwiającą pupilowi przemieszczanie się między pojedynczymi poziomami. Najczęściej wykonuje się je z wysokiej jakości drewna sosnowego lub jodłowego oraz pokrywa wodoodpornym dachem. Klatki mają zakratowane okna, które chronią króliki przed innymi zwierzętami i można je z łatwością obserwować podczas zabaw.

Wyposażenie klatki dla królika jest bardzo istotne. Musimy zapewnić naszemu zajęczakowi odpowiednie i komfortowe warunku do życia.

Wyposażenie w klatce dla królika

Klatka dla królika domowego powinna zostać odpowiednio wyposażona. Kupując akcesoria do klatki, nie należy zapominać o poidełku, paśniku, misce i kuwecie. Ważne, aby znalazło się także miejsce na tunel lub jaskinię, która będzie dla zwierzątka schronieniem w stresujących sytuacjach. Mieszkanie królika należy podzielić na strefy. Powinno się wydzielić osobne miejsce do spożywania posiłków, gdzie zostaną ustawione miseczki, paśnik oraz poidło. Kącik na kuwetę zaleca się zaaranżować z dala od paśnika, aby zapewnić pupilowi higieniczne warunki.

Króliki mają często alergię na żwirek, dlatego warto wybierać do kuwety żwirek drewniany, który nie powoduje podrażnień i reakcji alergicznej. Oddzielną przestrzeń powinno stanowić miejsce do spania. Jeśli klatka jest wystarczająco duża, można do niej wstawić mały domek, który będzie idealnym miejscem do drzemki. W osobnym kącie należy wydzielić strefę zabaw. Jako wyściółkę można zastosować sianko, trociny, a nawet koc i ręczniki.

Klatka dla królika miniaturki

Najlepsza klatka dla królika miniaturki powinna mieć długość minimum 80 cm, choć im więcej miejsca do kicania ma zwierzak, tym lepiej. Dodatkowo warto wybierać modele z bocznymi drzwiczkami, które umożliwiają królikowi samodzielne wychodzenie z klatki i swobodne poruszanie się po całym domu, gdy tylko ma na to ochotę. Króliki miniaturki mają bardzo delikatne kręgosłupy i klatki otwierane od góry wymagają podnoszenia zwierzaka za każdym razem, kiedy chcemy wypuścić go z klatki. Nieumiejętne chwytanie zwierzaka może osłabić jego kręgosłup, a dodatkowo króliki nie lubią być podnoszone i naraża je to na stres.

Klatka dla królika hodowlanego

Klatka dla królika hodowlanego musi spełniać normy zgodne z przepisami Unii Europejskiej. Należy zapewnić zwierzętom swobodny dostęp do jedzenia, wody oraz światła. Klatki powinny chronić króliki przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych i przed drapieżnikami. Hodowcy zobowiązani są do zakupu klatki z metalowymi kratami. Gwarantują optymalną cyrkulację powietrza. Klatka musi być też odpowiednio duża, najczęściej są to wielopiętrowe modele, które umożliwiają królikom swobodne poruszanie się, leżenie oraz wstawanie. Klatki powinny być wykonane z materiałów, które da się łatwo wyczyścić, co chroni zwierzęta przed rozwojem chorób wynikających z ich niewłaściwego przetrzymywania.

Wybierając klatkę dla królika, warto wybierać modele, które zapewnią zwierzakowi wygodę oraz będą dopasowane do jego gabarytów. Duża klatka dla królika pozwala stworzyć pupilowi dom, w którym będzie czuł się bezpiecznie i swobodnie.

Klatka dla królika – Ranking i cena 2020

Teraz, gdy wiemy już czym charakteryzują się dobra klatka dla królika, pora wybrać odpowiednią dla nas. Zwracajmy uwagę na jej rozmiar, by zwierzątko miało wystarczająco miejsca. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdzie się najlepsza klatka dla królika. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.

Incoming search terms:
  • https://ezwierzyniec pl/klatka-dla-krolika/