Mimo tego, że koty uważane są za bardzo czyste zwierzęta, które dużą wagę przywiązują do higieny i pielęgnacji, wielu właścicieli kotów decyduje się na zakup szczotki już podczas wyprawki dla kota. Jest to jak najbardziej dobry wybór. Nie tylko pomaga to kotu utrzymać futro w najlepszej kondycji, ale często sprawia ogromną przyjemność. Jaką szczotkę dla kota kupić? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Zebraliśmy najpotrzebniejsze wskazówki, oraz cechy, które powinna posiadać najlepsza szczotka dla kota.

Czy warto czesać kota? Jaką szczotkę kupić?

Odpowiedź jest jedna – oczywiście, że tak. Niesie to wiele korzyści dla kota, nie tylko samą przyjemność czesania, ale zarazem wiele pozytywnych aspektów jego sierści. Kupując szczotkę zapewnimy naszemu kotu komfort w wielu kwestiach. Jest to tak ważne, jak to, by nasz pupil posiadał odpowiednie legowisko dla kota.

Mniej kołtunów

Jak wielu właścicieli na pewno zauważyło, kocia sierść ma tendencję do powstawania kołtunów, a tym bardziej, jeżeli jest ona nie czesana. Regularne czesanie spowoduje, że w sierści nie będzie się zbierać brud, który z łatwością sprawia, że pojawiają się kołtuny. Jest to częste zjawisko u kotów długowłosych, więc właściciele takich kotów jak syberyjskie powinni zwrócić na to szczególną uwagę.

Koniec z gubieniem sierści

Problem z gubieniem sierści, to chyba najgorszy aspekt, na który skarży się wiele osób. Kocia sierść przykleja się do ubrania i nawet specjalne rolki czasami mają problem ze ściągnięciem ich. Czesanie kota spowoduje, że sierść, która miała wypaść znajdzie się na szczotce i będziemy mogli ją po prostu wyrzucić. Unikniemy fruwających włosów w mieszkaniu i na naszym ubraniu. W zależności od tego jak bardzo nasz kot gubi sierść, powinniśmy go częściej czesać.

Czesanie nada połysk sierści

To zaleta stricte wizualna. Kot wyczesany, to kot piękny i wie o tym każdy właściciel. Futro kota staje się przyjemniejsze w dotyku, miękkie i gładkie, więc to nie tylko kwestia zdrowotna, ale też tego jak kot będzie się prezentował.

Przyjemność dla kota

Z przyjemnością w przypadku czesania może bywać różnie. Niektóre koty uwielbiają ten zabieg i gdy tylko widzą szczotkę, zaczynają mruczeć i same wchodzą na kolana. Wtedy warto robić to chociażby dla zadowolenia kota. Możemy spotkać się z sytuacją, gdzie kot będzie uciekał i będziemy musieli robić to na siłę, albo w ogóle na to nie pozwoli.

Jak często czesać kota?

Zabieg czesania to sprawa indywidualna. Jeżeli nasz kot gubi sierść i robią mu się kołtuny, to można robić to nawet codziennie. Wskazane u kotów długowłosych, które czasami podczas lizania, potrafią „najeść” się na tyle sierści, że potem wymiotują. Codzienne czesanie jest też dobrym wyborem, jeżeli nasz kot to lubi.
W przypadku, gdy nasz kot niezbyt chętnie poddaje się zabiegowi czesania, bądź jest kotem krótkowłosym i nie gubi dużo sierści, wystarczy robić to dwa razy w tygodniu.

Jaką szczotkę wybrać dla kota krótkowłosego, a jaką dla długowłosego?

Dla kotów krótkowłosych wskazana będzie szczotka, która ma drobne ząbki, by dobrze wyczesać podszerstek. Usuną one w odpowiedni sposób zalegający brud i martwy naskórek. Będzie to idealny masaż dla naszego mruczka. Znaleźć można także wiele gadżetów, takich jak rękawica do czesania. Jest to zwykła gumowa rękawica, która wyposażona jest w gumowe ząbki. Wtedy możemy po prostu głaskać naszego pupila, dodatkowo go czesząc.

Dla kotów długowłosych rekomendowane są dwa rodzaje szczotek. Pierwsze, to szczotki z metalowymi ząbkami. Idealnie sprawdzają się w wyczesywaniu długiej sierści i niwelacji kołtunów. Jeżeli już rozczesaliśmy kocią sierść, warto mieć jeszcze szczotkę z włosia, która nada sierści puszystości i będzie dla kota bardziej przyjemna. Należy uważać z szczotkami, które zrobione są z metalu, ponieważ zbyt mocne ruchy mogą boleć kota, a nawet go zranić.

Szczotka dla kota – Ranking i cena 2020

Na rynku znajdziemy wiele przeróżnych szczotek, ale tylko metodą prób i błędów dowiemy się jaka jest najlepsza szczotka dla naszego kota. Prezentujemy zestawienie najchętniej wybieranych szczotek dla kotów, pochodzące z serwisu Nokaut, które jest na bieżąco aktualizowane.