Akwarium, czyli tak naprawdę mały świat, który zakładamy od postaw, by zapewnić roślinom i rybkom odpowiednie miejsce do rozwoju. Akwarystyka jest bardzo popularnym hobby, lecz wymaga dużo uwagi, cierpliwości poświęcenia z naszej strony. Jakie akwarium wybrać? To nie jest łatwe pytania, a tym bardziej odpowiedź nie jest banalna. W tym wypadku należy rozważyć kilka kwestii, które wpłyną na to, że wybierzemy najlepsze akwarium dla rybek. Zebraliśmy najbardziej kluczowe kwestie, które pozwolą założyć dobre akwarium dla rybek.

Akwarium dla rybek – od czego zacząć?

Przede wszystkim, musimy się zastanowić jaki charakter będzie miało nasze akwarium. Stworzenie estetycznego akwarium, które będzie dobrze funkcjonowało to nie jest proces prosty i krótkotrwały. Musimy od razu ostrzec, że należy uzbroić się w cierpliwość. Zaplanowanie tego, co chcemy hodować, oraz jaki charakter ma mieć akwarium to podstawa. Od razu musimy wybrać to, jaki rodzaj ryb będziemy hodować, czy to będą ryby małe, ławicowe, czy też większe gatunki. W tym celu należy zapoznać się z tym, jakie środowisko dana ryba lubi, oraz w jakim będzie się czuła najbardziej komfortowo.

-> Sprawdź, jaki pokarm dla rybek kupić!

Rozmiar akwarium

Rozmiar akwarium ma bardzo istotne znaczenie, bo to w większości on mówi nam o tym, jakie ryby możemy wpuścić do naszego akwarium. Początkowo może nam się wydawać, że zakup małego akwarium na początek jest dobrym wyjściem, a po rozwinięciu go zmiana na coś większego. Po części tak, ale wiąże się to z kosztami kolejnego akwarium, ściółki, oraz dużo zachodu i adaptacji nowego miejsca zamieszkania naszych rybek.

Większe akwarium, to większe możliwości. Nie tylko jeżeli chodzi o to, jakie ryby będziemy mogli do niego wpuścić, ale jest to też dodatkowe miejsce na rośliny, oraz aranżację jego wnętrza. W większości wypadków, najlepiej jest kupić akwarium na jakie jest nas stać, bez zbędnego obciążania portfela i stopniowo dokładać tam nowe elementy.

Wyróżnić możemy przedziały rozmiarów takie jak:

  • 25l – 52l – jest to typowe akwarium do hodowania małych rybek, bądź akwarium przeznaczone tylko na rośliny; czasami jest to miejsce dla tylko jednego bojownika,
  • 54l – 110l – najbardziej optymalne dla osób, które dopiero wchodzą w świat akwarystyki. Idealne, by wpuścić do niego kilka gatunków ryb mogących przetrwać razem w takich warunkach,
  • 110l i większe – to akwaria duże, wymagające dużego nakładu finansowego, oraz sprawiające, że wymiana wody w takim akwarium i jego czyszczenie to już całodzienne zajęcie, przeznaczone dla osób doświadczonych w akwarystyce.

Kształt akwarium

To już wybrana przez nas opcja. Rozmiarów i kształtów jest cała masa, więc na pewno będzie w czym wybierać. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, gdzie będzie stało nasze akwarium i czy mamy na nie odpowiednio dużo miejsca. Znajdziemy na rynku akwaria prostokątne, owalne, z szybami profilowanymi, oraz nawet sześciokątne i narożne. Wszystko zależy od nas i od naszych upodobań.

Kiedy wpuścić rybki?

Niech nawet nie przyjdzie nam na myśl, by wpuścić tam rybki od razu, gdy tylko je kupimy i wlejemy do niego wodę. Akwarium to cały ekosystem, który musi być stabilny ekologicznie, by móc wpuścić do niego nasze rybki. Przyjmuje się, że okres nitryfikacji – czyli rozwoju pożądanych przez nas szczepów bakterii – trwa około dwóch tygodni. Źródła są rozbieżne, wiec najlepiej poczytać o tym, jak reaguje na nowe środowisko konkretny gatunek ryb.

Założenie akwarium to proces czasochłonny, ale dający po czasie niesamowite rezultaty i satysfakcję.

Akcesoria do akwarium

Producenci wprowadzają wiele akcesoriów na rynek, by zapewnić nam jeszcze większy komfort użytkowania akwarium, oraz tego, by cały ekosystem pracował jeszcze sprawniej. Składają się na to różnego rodzaju filtry do akwarium, które pomogą utrzymać wodę w lepszym stanie i sprawić, będziemy wymieniać wodę rzadziej. Innym udogodnieniem są różnego rodzaju siatki, do wyławiania ryb, bądź elementów, które po prostu chcemy z akwarium usunąć. Mowa tu o różnego rodzaju ozdobach, czy też o niepożądanych elementach, które dostały się do wody.

Musimy zaopatrzyć się także w grzałkę, która będzie odpowiadać za to, by utrzymywać stałą temperaturę wody. Nie może ona być za niska ani za wysoka, aby nie zaszkodzić rybkom. W kwestii wyboru żwirku, musimy rozważyć jaki charakter będzie miało akwarium, czy będzie to akwarium przeznaczone dla rybek, czy tylko akwarium roślinne. Najbardziej istotnym kryterium będzie to jak sypki jest żwirek, oraz jakie są jego krawędzie. Żwirek sypki przeznaczony jest raczej do akwarium roślinnego, a większy o bardziej gładkich krawędziach powinien znaleźć się w akwarium z rybkami.

Ważnym elementem, którego nie można pominąć jest oświetlenie do akwarium. Będzie ono sprzyjać rozwijaniu się w nim ryb, a przede wszystkim wspomoże proces fotosyntezy, który jak wiemy bez światła nie może zachodzić. Dodatkowym elementem jest to, jak nasze akwarium będzie się prezentować – z dobrze dobraną świetlówką będzie robić jeszcze większe wrażenie.

Akwarium prostokątne

Najczęściej wybierane i nie ma się co dziwić. Jest to najprostszy i najbardziej uniwersalny wybór. Ma zawsze zbliżone proporcjonalnie wymiary obydwu boków prostokąta – bo jest to najbardziej optymalne dla rybek. Unikajmy akwariów wysokich, ponieważ są one niezbyt praktyczne i często konserwacja takiego akwarium i wymiana wody, może być problematyczna. Łatwo do takiego akwarium dobrać inne akcesoria, takie jak filtr, czy systemy napowietrzania. Bez problemu znajdziemy także do niego pokrywę, która jest obowiązkowym elementem każdego akwarium.

-> Dowiedz się jak wybrać dobry termometr do Twojego akwarium!

Akwarium prostokątne dla ryb – Ranking i cena 2020

Przedstawiamy zestawienie najchętniej wybieranych akwariów prostokątnych. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany, by dostarczyć produkty w najlepszych cenach.

Akwarium dla ryb kula

Już na wstępie warto zaznaczyć, że nie zaleca się kupowania owalnego akwarium dla ryb. Jest to dla rybki pewna śmierć, prędzej czy później. Stało się to stereotypem wziętym z bajek czy filmów i jest błędnie stosowane przez wiele osób. Ścianki owalne odbijają światło tak, że rybka nie radzi sobie z określeniem swojego położenia przez załamania światła, ma problemy ze wzrokiem i często po jakimś czasie umiera. Jest to akwarium, które przeznaczone jest do hodowli w nim roślin. Hobby równie ciekawe, ponieważ jest to również element akwarystyki. Akwaria te są często sprzedawane z gotowym podświetleniem i lampką w zestawie, a naszym zadaniem jest założenie tam roślinności.

Akwarium kula – Ranking i cena 2020

Przedstawiamy zestawienie najchętniej wybieranych akwariów w kształcie kuli, które pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowane.

Akwarium z szybą profilowaną

Jest to akwarium podobne do akwarium prostokątnego, jednak przednia jego szyba jest wygięta. Daje to bardzo charakterystyczny efekt głębi i wizualnie powiększa całe wnętrze naszego akwarium. Wybierane przez wiele osób, bo jest alternatywą dla zwykłego prostokątnego modelu. Jedynym minusem jest to, że po prostu jest ono droższe ze względu na proces tworzenia jednej zagiętej szyby. Idealnie nada się dla osób, które oprócz hodowli rybek, cenią sobie design i urozmaicone wnętrze.

Akwarium owalne dla ryb – Ranking i cena 2020

Przedstawiamy zestawienie najchętniej wybieranych owalnych akwariów. Ranking pochodzi ze serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany, by zapewnić produkty w najlepszych cenach.