Właściciele psów z pewnością spotkali się już z różnymi akcesoriami. Są to zabawki, usprawnienia, czy gadżety. Na rynku można kupić także odzież dla psa, a w tym buty dla psa. To bardzo istotne, by zapewnić naszemu psiakowi odpowiednią ochronę. Jakie buty dla psa wybrać? W tym materiale dowiecie się jak kupić dobre buty dla psa oraz co jest ważne podczas ich wyboru.

Buty dla psa – po co je kupować?

W sezonie letnim nawet najkrótszy kontakt z nazbyt rozgrzanym podłożem (asfaltem czy betonem) grozi psu poparzeniami, które są dla niego bardzo bolesne i ciężko się leczą. Zimą grozi mu kontakt z powierzchnią, która wysypana jest solą, a ta z kolei rani psie poduszki- wysusza je, co doprowadza do krwawienia. Jest wiele sposobów, by ulżyć psu w te pory roku, ale jednym ze sposobów, nieco mniej uciążliwych dla właściciela, będzie zakup psich butów, które pełnią funkcję ochronną przed wyżej wymienionymi zagrożeniami.

-> Zobacz także jaką szczotkę dla psa kupić!

Ochronne buty dla psa

Jedną z ważniejszych rzeczy przy ich doborze będzie rozmiar. Istnieje dziewięć rozmiarów, w których występują buty i żeby określić, jakie na naszego pupila będą się nadawać najlepiej, należy zmierzyć długość i szerokość przedniej i tylnej łapki- położyć ją na papierze i odrysować. Istotną sprawą jest to, żeby buty się nie zsuwały. Również materiał jest ważny- mogą być wykonane z nylonu lub skóry syntetycznej, jako ich ocieplenie stosuje się polar lub mikrofibrę, a podeszwy wykonuje się z gumy czy skóry. Najlepszym wyborem będą takie, które przepuszczają powietrze- opuszki łap są jedną z dwóch części ciała psa, przez które zwierzę się chłodzi.

buciki-dla-pupila
Podczas okresu zimowego buty z pewnością przydadzą się Twojemu pupilowi.

Podsumowując: najlepiej jest dobrać taki materiał, żeby był stosunkowo lekki. Warto, żeby pod spodami butów, psiak czuł podłoże- dzięki czemu zacznie dobrze chodzić od razu, albo znacznie skróci się czas na przyzwyczajenie zwierzęcia do nowej sytuacji, co też jest bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku zakupu butów na sezon letni lub zimowy, kiedy pogoda potrafi być naprawdę kaprysem, a przecież żaden odpowiedzialny właściciel nie chciałby sprawiać dodatkowego cierpienia swojemu podopiecznemu. Zimowe buty dla psa to obowiązek w przypadku dużych mrozów, który uchroni łapki naszego czworonoga.

Obuwie dla psa ma trzy rodzaje zapięć: rzepy, ściągacz oraz suwak. Ściągacz jest przydatny dla przedstawicieli ras dużych, a jeżeli chcemy dobrać buty z wygodnym zapięciem na co dzień, to wybierzemy te, które zapina się na rzepy lub suwak, z tą różnicą, że rzepy są wygodniejsze- w razie czego można jeszcze bardziej je dopiąć, co może zniwelować skutki dobrania za dużych butów.
Jeśli lubisz biegać po górach, to z pewnością przydadzą się Twojemu pupilowi buty chroniące przed urazami, które może mieć w czasie wycieczek- łatwiej takie założyć i przyzwyczaić do nich zwierzę niż leczyć skręcenie, złamanie, czy skaleczenie, jeżeli nastąpił na coś ostrego.

Obuwie dla psa po operacji – co wybrać?

Po operacji z pewnością przydadzą się buciki dla psa stosowane po operacjach, które mają chronić zdrowiejącą nogę przed dalszymi urazami. Są one cienkie i mogą służyć również jako warstwa ochronna między opuszką łapki a gorącym podłożem.Są specjalne rodzaje butów, które mają ułatwić chodzenie osobnikom mającym problemy z układem ruchu. Specjalne buty ortopedyczne mają pomóc w amortyzacji (co stanowi dla nich wsparcie) oraz chronić niesprawną kończynę przed otarciami.

W przypadku butów dla psa wygląd obuwia jest sprawą kompletnie drugorzędną- najważniejszy jest komfort zwierzęcia. Absolutnie nie należy kupować butów, które stylizowane są na ludzkie- łapka psa ma zupełnie inny kształt, chociaż jej potrzeby nie są aż tak inne od ludzkich stóp, warto jednak unikać zakładania obuwia bez widocznej potrzeby- pies ma własne łapki, a człowiek jedynie musi chronić zwierzę przed niepotrzebnym cierpieniem i dyskomfortem.

Buty dla psa na zimę

W ich wyborze bardzo ważny jest rodzaj materiału- na krótkie, przydomowe spacery nie trzeba wybierać butów, które są przeznaczone na górskie wyprawy. W pierwszej sytuacji najważniejszy jest wybór takiej osłony, żeby łapa nie stykała się z powierzchnią i nie była konieczna wizyta u weterynarza (dotyczy to zdecydowanej większości przypadków- dzięki specjalnemu ukrwieniu, opuszki psich łap są bardzo wytrzymałe na niższe temperatury), a wyjazd zimą w góry wymaga nie tylko odpowiedniego przygotowania siebie, ale i swojego pupila, w tym zaopatrzenie go w zimowe buty dla psa.

Górskie szlaki są kamieniste, a to sprawia, że nie są zbyt przyjazne dla naszych milusińskich, dlatego podstawową sprawą będzie dobranie butów z dobrą podeszwą. Warto je zakładać jedynie na trudniejsze fragmenty terenu- zaburzają one naturalne mechanizmy (wyczucie podłoża) psa, ponadto dzięki temu unikniemy odparzeń.

-> Przeczytaj także jakie legowisko dla psa kupić!

Buty antypoślizgowe dla psa

Dziś bardzo często spotykane są modele butów zimowych z właściwościami antypoślizgowymi. Mają one pomóc w zapobieganiu ślizganiu się psa, co może być przyczyną poważnego urazu nogi. Nie mogą one być cały czas na łapkach- może to spowodować odparzenia.

Jakie buty dla psa kupić?

Najczęściej w ogóle nie trzeba tego robić, jeżeli jednak musimy, to wybieramy takie dostosowane do potrzeb oraz aktywności psa. Na górskie wyprawy wybierzemy inne, jeżeli nie lubimy opuszczać swoich czterech kątów, a pies też tego nie znosi- inne. Jeżeli wybieramy się na wyprawę z psem gdzieś na pustynię czy w góry, to wybierzemy takie, które nadają się do tamtejszych warunków. Wybór jest szeroki, ale zawsze należy kierować się potrzebami nie naszymi, ale naszego zwierzęcia, gdyż to nie my będziemy je nosić.

Buty dla psa – Ranking i cena 2020

Wiedząc już co jest najbardziej istotne w wyborze butów dla psa pora wybrać najlepsze dla naszego pupila. Przedstawiamy zestawienie gdzie znajdziecie polecane buty dla psa. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.