Oczywistością dla każdego jest to, że na grzbiet konia zakłada się siodło, aby wygodnie na nim jeździć. Na tym jednak nie koniec bo na uwadze trzeba mieć też komfort zwierzęcia. Potrzebny będzie jeszcze czaprak dla konia, czyli nieduże pokrycie z tkaniny, które wkłada się pod siodło dla konia. Zadaniem tego elementu jest odpowiednie chronienie grzbietu i kłębu konia. Jego zadaniem jest także pochłanianie końskiego potu i wygładzanie nierówności siodła. Mogłoby się wydawać, że wybór czapraku jest czymś banalnie prostym i nie ma tak naprawdę większego znaczenia, ale w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Tym bardziej, że do wyboru mamy wiele modeli czapraków, które różnią się pod wieloma względami od siebie. Należy wobec tego dobrze przemyśleć swoją decyzję, w oparciu o indywidualne potrzeby i preferencje.

Jakie wyróżnia się rodzaje czapraków?

Czapraki dobiera się między innymi do rodzaju siodła. Wyróżnić można czaprak wszechstronny (o profilu ujeżdżeniowym ma symbol SD lub o profilu skokowym – VSS), który ma oznaczenie VS oraz czaprak ujeżdżeniowy – DL/DR. Mamy też czaprak skokowy, który poznamy po symbolu SR. Do tego dochodzi jeszcze czaprak pod siodła westernowe. Czapraki wszechstronne i skokowe są najczęściej białe, wykonane z tkaniny syntetycznej lub polarowej. Idealne sprawdzają się do jazdy konnej w półsiadzie. Z kolei osobom początkującym zaleca się wybierać czapraki ujeżdżeniowe, które zwykle są w wersji bawełnianej, kwadratowej i pikowanej. Na ich korzyść przemawia świetna amortyzacja między siodłem a grzbietem konia. Większy komfort dla zwierzęcia wynika też z ochrony jego skóry przed otarciami i potem. Z kolei czapraki typu western wykonane są z syntetycznej tkaniny, mogą być też wełniane czy z filcu.

W zależności od wypełnienia i użytych materiałów czapraki mogą być grube, czyli idealnie sprawdzające się zimą czy przy ocierającym siodle. Z kolei czapraki cienkie przeznaczone są na lato, zapobiegają powstawaniu oparzeń. Ciekawym rozwiązaniem okazuje się być potnik, który wykonany jest z dobrze chłonącego i szybko schnącego materiału. Mamy też czapraki z wypełnieniem piankowym, wełnianym czy wypełnione włóknem. Kolejny podział dotyczy tego, czy czaprak jest pełny, wycięty czy w postaci pady.

Pełne czapraki przypominają kształtem zaokrąglony prostokąt i w całości zakrywają bok zwierzęcia. Te z wycięciem mają kształt siodła, pozostawiają odkryty bok konia. Z kolei pady cechują się prostokątnym kształtem, zakrywają bok zwierzęcia. Obecnie jeżdżący mogą liczyć na wiele udogodnień – czapraki rajdowe z kieszeniami i sakwami, z kieszonką na telefon, z nadrukiem.

> Sprawdź także, jaki kask jeździecki wybrać!

Jak wybrać czaprak dla konia?

Przy wyborze czapraka na konia trzeba mieć na uwadze oczywiście rozmiar, gdzie najczęstszym wyborem są Pony, Cob i Full. Jeżdżenie na kucyku wymaga sięgnięcia po rozmiar Pony. W przypadku koni średnich wybiera się czaprak z oznaczeniem Cob, a przy dużych czterokopytnych potrzebować będziemy modelu Full. Kolejną kwestią jest profil czapraka, co zostało już opisane powyżej – ujeżdżeniowy, skokowy i wszechstronny. Dalej mamy materiał, z którego został wykonany czaprak. Kluczowe będzie to, aby był on oddychający, dobrze pochłaniał pot i odprowadzał wilgoć.

Mogłoby się wydawać, że najlepsza będzie bawełna, która rzeczywiście dobrze pochłania pot, ale niestety podatna jest na zabrudzenia, przez co wykonany z niej czaprak będzie trzeba często prać. Najlepiej sprawdza się czaprak wełniany, który doskonale absorbuje pot. Ciekawym rozwiązaniem może być też czaprak z podszyciem z miękkiej pianki czy siateczki, co zapewni optymalne pochłanianie wilgoci.

-> DERKA DLA KONIA – RANKING!

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze czapraka?

Wybierając czaprak pod siodło, należy zwrócić uwagę na jego grubość. Trzeba ją dobrać do pory roku, czyi bieżących warunków atmosferycznych. Większy komfort zapewni czterokopytnemu cienki i oddychający czaprak niż te grube, które dodatkowo zmieniają równowagę siodła i oddalają jeźdźca od grzbietu wierzchowca. Duże znaczenie będzie miała jakość czapraka, dlatego zaleca kupować te renomowanego producenta ze specjalistycznego sklepu jeździeckiego. Jako idzie w parze z wytrzymałością, co przekłada się na wydłużony okres użytkowania. Funkcjonalność także ma znaczenie. Kolor i wzór to już kwestia indywidualnych preferencji.

Czaprak dla konia – Ranking i cena 2020

Wiedząc już czym jest czaprak dla konia pora wybrać odpowiedni dla naszego konia. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane czapraki dla koni. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.