Większość opiekunów kotów doskonale zna te frustrujące momenty, kiedy w nocy ze wszystkich sił staramy się zasnąć, jednak jest to nie możliwe ze względu na fakt, że kot miauczy pod drzwiami. Nocne lamenty to jednak nie jedyne chwile, kiedy nasz mruczący pupil stara się z nami porozumieć za pomocą głośnego miauku. Dlaczego koty miauczą i jak interpretować tę próbę komunikacji?

Dlaczego kot miauczy?

Miauczenie kota jest nieodłącznym elementem funkcjonowania tego zwierzęcia, z czego wszyscy opiekunowie doskonale zdają sobie sprawę. Koty miauczą, kiedy są głodne, cieszą się, że nas widzą lub po prostu wymagają naszej uwagi. Czasami robią to także, kiedy chcą przekazać nam coś istotnego. Kiedy miauczenie jest czymś zupełnie naturalnym, a kiedy powinno zwrócić naszą uwagę na fakt, że z mruczkiem dzieje się coś niedobrego?

->Sprawdź ranking zabawek z kocimiętką!

Kot miauczy w nocy – jak rozwiązać ten problem?

Przede wszystkim należy pamiętać, że nocne miauczenie nie jest próbą zakłócenia nam snu. Koty, tak jak zresztą wszystkie inne zwierzęta, nie podzielają ludzkiego postrzegania emocji, dlatego pojęcie złośliwości jest im zupełnie obce. Interpretacja nocnych kocich lamentów wymaga niekiedy dużych pokładów cierpliwości i empatii. Warto jednak poświęcić czas na próbę zrozumienia zachowania naszego zwierzaka. Kiedy kot miauczy w nocy najprawdopodobniej chce nam coś przekazać. Pomiędzy sobą te zwierzęta porozumiewają się za pomocą mowy ciała i całej palety dźwięków. Miauczenie zarezerwowane jest zwykle do komunikacji z ludźmi, dlatego możemy mieć pewność, że jest to próba komunikacji z nami. Powody miauczenia w nocy mogą być rozliczne w zależności od usposobienia i charakteru naszego pupila. Najczęściej, kiedy kot miauczy pod drzwiami mamy jednak do czynienia z nudą, samotnością, stresem lub różnego rodzaju problemami hormonalnymi. Często, gdy nasz pupil miauczy w kuchni, bądź ociera się o miski dla kota świadczy po prostu o tym, że jest głodny. Jak z tym walczyć?

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że kot, niezależnie od płci, powinien zostać poddany kastracji. Nawet jeżeli mamy niewychodzącego mruczka, który nie ma możliwości zajścia w ciążę, kastracja jest konieczna dla zachowania równowagi hormonalnej. Wykastrowane kotki nie męczą problemy związane z rują, a kocury przestają znaczyć teren i stają się spokojniejsze. Jeżeli nasz wykastrowany kot nadal miauczy w nocy, postarajmy się poświęcić mu więcej uwagi przed snem. Dobrym sposobem jest intensywna zabawa, która pozwoli kotu nawiązać z nami interakcje, a także spożytkuje nadmiar energii.

Warto wiedzieć dlaczego kot miauczy i znać jego potrzeby

Czy kot miauczy gdy jest chory?

Czy musimy się martwić, kiedy kot miauczy? Wszystko zależy od tego, czy dźwięki wydawane przez naszego pupila różnią się od tych, które słyszymy na co dzień. Każda zmiana zachowania, także związana z częstotliwością lub tembrem miauczenia powinna wrócić naszą uwagę i zachęcić do wizyty u lekarza weterynarii. Jest to szczególnie wskazane u starszych kotów, które reagują miaukiem na problemy zdrowotne lub wyrażają nim skonfundowanie, związane na przykład ze stopniową utratą słuchu.

Kot wówczas miauczy dużo głośniej niż wcześniej, ponieważ ma problemy z akustyką i sam siebie nie słyszy. Poza tym wszelkie problemy z koncentracją i odnajdywaniem się w rzeczywistości mogą powodować u kota skonfundowanie oraz zagubienie, które wyraża on za pomocą głośnego miauczenia. Jeżeli więc nasz kot cały czas miauczy, a wcześniej raczej mu się to nie zdarzało, powinniśmy wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne.

->Dowiedz się także jaki żwirek dla kota kupić!

Co zrobić, kiedy kot przestał miauczeć?

Nasz kot nie miauczy – czy powinien być to powód do niepokoju? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zwykle brzmi – to zależy. Jeżeli kot od początku mieszkania w naszym domu nie miauczy lub miauczy niewiele, raczej nie mamy się czym przejmować. Częstotliwość miauczenia zależy od wielu czynników – między innymi od charakteru kota lub chociażby rasy. Main Coony, na przykład, miauczą dużo częściej niż mruczki innej rasy. Należy mieć na uwadze, że niektóre koty nie miauczą z tego samego powodu, dla którego niektórzy ludzie rzadko się odzywają. Wiele zależy od tego, czy nasz zwierzak jest z natury komunikatywny i lubi się z nami porozumiewać.

Miauczenie kota – zachowanie

Każda zmiana zachowania, nawet z pozoru najbardziej prozaiczna powinna jednak zwrócić naszą uwagę. Jeżeli więc nasz kot przestał miauczeć nagle, zdecydowanie powinno to być przyczynkiem do wizyty u lekarza weterynarii i przeprowadzenia podstawowych badań diagnostycznych. Zwierzęta na różny sposób przekazują, że dzieje się z nimi coś złego, również objawy bólowe bywają przez nie komunikowane w różny, czasami bardzo nieoczywisty sposób. Właśnie dlatego powinniśmy znać naszego kota i zwracać uwagę na wszelkie zmiany w jego zachowaniu.

Pamiętajmy, że koty to zwierzęta przywiązane do stałości i rytuałów. Wszelkie zmiany i zaburzenia rytmu dnia mogą powodować u nich bardzo poważny stres, który niekiedy objawia się nasileniem lub redukcją miauczenia. Możemy być tego świadkami po przeprowadzce albo innego rodzaju zmianie otoczenia. W tym wypadku anomalie w zachowaniu powinny zniknąć po jakimś czasie, należy jedynie zapewnić kotu czas na zaaklimatyzowanie się.