Spis treści artykułu:
Mogłoby się wydawać, że koń nie potrzebuje żadnego dodatkowego odzienia, podobnie jak w przypadku innych domowych zwierząt typu pies czy kot. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie tylko ludzie marzną podczas zimnych dni. Konie są w stanie przystosować się do zmian pogodowych, łącznie z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dotyczy to oczywiście tych żyjących na wolności, które nie mają innego wyboru, jeśli chcą przetrwać. Nieco inaczej wygląda to jednak w przypadku koni stajennych, czyli tych udomowionych, które przez kilkanaście godzin dziennie przebywają w boksie. Mają wobec tego zapewnione odpowiednie warunki do życia, ale trzeba je też właściwe przygotować do okresu jesienno-zimowego. Sposobem na uchronienie czterokopytnego przed przeziębieniem jest zakładanie mu derki.
Kiedy potrzebna będzie końska derka?
Okres jesienno-zimowy stawia większe wymagania koniom, które przebywają średnio połowę doby w stajni, nie są w stanie samoczynnie przystosować organizmu do zmieniających się warunków atmosferycznych. Zadaniem właściciela jest zadbanie o to, aby czterokopytnym nie było zimno i nie doszło do rozwoju choroby. Naturalną koleją rzeczy będzie zmiana sierści u konia na tak zwaną zimową, czyli dłuższą, chroniącą przed utratą ciepła. Może to jednak nie wystarczyć, dlatego warto mieć pod ręką derkę. Bardzo ważną kwestią w przypadku stosowania tego akcesorium jest to, aby sięgać po nie konsekwentnie, jeśli już się zdecydujemy na takie rozwiązanie, aż do zakończenia okresu zimowego. Wyróżnia się wielorakie rodzaje derek, dlatego trzeba dobrać je do aktualnych potrzeb. Inny model sprawdzi się wiosną, podczas mroźnych dni czy deszczowej aury.
Derka to nic innego jak okrycie wierzchnie, które zakłada się na grzbiet i zad konia. Może być wykonana z polaru, bawełny czy ortalionu. Sięga się po nią po to, aby uchronić ciało konia przed dużymi wahaniami temperatur. W zależności od wybranego modelu może pełnić funkcję osuszacza, ochrony przed deszczem, zimnem, promieniowaniem słonecznym czy owadami.
-> Sprawdź, jaki kask jeździecki wybrać!
Derka dla konia – jakie rodzaje występują?
Derka dla konia to nie taki prosty wybór, jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim poznać należy rodzaje tego okrycia. Każde z nich jest inne i spełnia nieco inne funkcje, podobnie jak w przypadku gdy kupujemy czaprak dla konia. Warto przeanalizować cechy każdego typu, by wiedzieć jaką derkę wybrać dla swojego zwierzaka.
Derka stajenna dla konia
Popularna jest derka stajenna, czyli ciepłe okrycie wierzchnie, które stosuje się, jak sama nazwa na to wskazuje, w stajni. Takie derki wykonane są z materiałów chroniących przed chłodem, ale nie przed opadami atmosferycznym ani podmuchami wiatru. Ich grubość należy dostosować do temperatury otoczenia, czyli warunków panujących w stajni. Trzeba też pamiętać o tym, że niektóre konie mają tendencję do szybkiego marznięcia, przez co wymagają grubszej derki. Odnosi się to też do koni starszych i schorowanych. Jeśli temperatura w stajni w okresie jesienno-zimowym jest niekorzystna, warto założyć zwierzęciu takie okrycie. Na mroźne, zimowe noce będzie strzałem w dziesiątkę.
Przeciwdeszczowa derka dla konia
Kolejną propozycją jest derka przeciwdeszczowa, która oczywiście wykorzystywana jest podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych na zewnątrz. Koń nie może uchronić się przed opadami atmosferycznymi, co w połączeniu z podmuchami wiatru zwiększa ryzyko przeziębienia się. Warto wobec tego założyć derkę przeciwdeszczową, która zabezpieczy zwierzę przed przemoknięciem i marznięciem. W zależności od temperatury na zewnątrz, można wybrać cienką derkę lub taką z podszyciem polarowym od wewnętrznej strony. Ciekawym rozwiązaniem jest model z klapą na ogon. Należy pamiętać o tym, aby derka została dobrze dopasowana – w przeciwnym razie zacznie się przesuwać, przez co nie będzie należycie spełniać swoich funkcji zabezpieczających.
-> Dowiedz się, jakie siodło dla konia kupić!
Derka osuszająca oraz derka padokowa
Mamy też derki osuszające, które chronią przed wychłodzeniem rozgrzane ciało konia po treningu. Zapewniają one szybkie schnięcie sierści pokrytej potem. Idealnie sprawdzają się te polarowe, które dobrze odprowadzają pot i utrzymują optymalną temperaturę ciała. Jest też derka padokowa, która ma chronić przed wiatrem i być wodoodporna. Wyściela się ją warstwą ocieplającą. Przy i ich wyborze trzeba mieć na uwadze to, aby były wykonane z wytrzymałych materiałów i dobrze dobrane rozmiarowo. Derka zimowa wzbogacona jest o ciepłe wypełnienie i odznacza się większą grubością. Można nawet kupić taką z kapturem, który zakłada się na szyję zwierzęcia w celu zabezpieczenia jej przed chłodem. Latem przydatna okazuje się być derka przeciw owadom, wykonana z lekkiej i przewiewnej siateczki.
Derka dla konia – Ranking i cena 2020
Przedstawiamy zestawienie, w którym znajdziecie polecane derki dla koni. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.
Derka dla konia - jaką kupić? Dlaczego derka dla konia jest tak istotna?
Artykuły o podobnej tematyce
Najpopularniejsze poradniki
- Filtr do akwarium – jaki kupić? Wybieramy najlepszy filtr do akwarium
- Mokra karma dla kota – jaką kupić? Wybieramy najlepsze mokre karmy dla kotów
- Szczotka dla psa – jaką wybrać? Wybieramy najlepszy furminator i szczotkę dla psa
- Grzałka do akwarium – jaką kupić? Grzałka do akwarium z termostatem, oraz bez termostatu
- Oświetlenie do akwarium – jaką świetlówkę do akwarium kupić?
- Klatka dla chomika – jaką kupić? Wybieramy najlepsze klatki dla chomika
- Karma dla chomika – jaką kupić? Wybieramy pokarm i karmę dla chomika
- Karma dla świnki morskiej – jaką kupić? Wybieramy najlepszy pokarm dla świnki morskiej
- Karma dla papugi – jaką kupić? Wybieramy najlepszy pokarm dla papugi
- Lampa do terrarium – jaką wybrać? Żarówka oraz lampa grzewcza do terrarium
Ostatnio wyszukiwane
- https://ezwierzyniec pl/karma-dla-papugi/
- https://ezwierzyniec pl/mata-dla-psa/
- https://ezwierzyniec pl/obcinacz-do-pazurow-dla-kota/
- https://ezwierzyniec pl/siodlo-dla-konia/
- https://ezwierzyniec pl/transporter-dla-kota/
- https://ezwierzyniec pl/pokarm-dla-rybek/
- https://ezwierzyniec pl/buda-dla-psa/
- https://ezwierzyniec pl/klatka-dla-papugi/
- https://ezwierzyniec pl/buty-dla-psa/
- https://ezwierzyniec pl/lampa-do-terrarium/