Każdy kto ma w domu kociego przyjaciela, nieraz spotkał się z tym, że kot drapie nie to co trzeba. Zniszczona sofa, podrapane meble, albo pozaciągane firanki to tylko kila rzeczy, gdzie kot może swoje pazurki „trenować”, więc wyprawka dla kota powinna zawierać drapak. Warto wydać pieniądze na drapak, bo oduczymy kota drapania mebli, oraz wprowadzimy mu dobry nawyk, by właśnie ostrzył pazury na drapaku. Jaki drapak dla kota kupić? W tym artykule przedstawimy wam kilka cennych rad, które z pewnością pomogą Wam w wyborze i znajdzie się u Was najlepsza kuweta dla kota.

Dlaczego koty drapią?

Warto zacząć od tego, dlaczego właściwie koty drapią, oraz po co to robią. Jednym z powodów oczywiście jest fakt naostrzenia przez kota pazurków, oraz utrzymania ich w dobrej kondycji. Czy to jedyny powód kociego drapania? Otóż nie. Podczas drapania, warto przyjrzeć się z jaką zaciętością potrafią robić to koty. Jest to dla nich naturalny trening mięśni, a raczej rozciągania ich i utrzymania w odpowiedniej formie.

Podczas drapania, kot oznacza terytorium, a jak dobrze wiemy, robi to praktycznie gdzie tylko może. Podczas tej czynności wydzielają się feromony z gruczołów potowych, które znajdują się na spodniej stronie łapy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drapaka dla kota?

Jest kilka czynników, które po prostu warto mieć na oku, wybierając drapak dla naszego kota. Jest to zakup, który będzie na dłuższy czas, więc warto go dobrze przemyśleć. Poniżej znajdziecie elementy, którym warto się przyjrzeć.

Materiał i wykonanie

Materiał z jakiego wykonany jest drapak to istotna rzecz. Wykonane są najczęściej ze specjalnego sznurka sizalowego, który koty lubią, bo mogą z łatwością wbić w nie pazury, oraz bardzo łatwo się on o nie zaczepia. Co do wykonania elementów drapaka takich jak budki i inne platformy, jest to zazwyczaj miękka tkanina, bardzo przyjemna w dotyku, gdzie koty uwielbiają się wylegiwać.

Materiały powinny być bezpieczne, czyli unikajmy tutaj wystających metalowych, twardych i ostrych elementów, które potencjalnie mogą w czasie zabawy naszego pupila wyrządzić mu jakąś krzywdę.

Stabilność

Jeżeli decydujemy się na zakup dużego drapaka, warto upewnić się, czy jest on na tyle stabilny, żeby nasz pupil nie poleciał z nim na ziemię, robiąc niemałe zamieszanie. Podstawa powinna być najszerszym elementem, który zapewni całej konstrukcji stabilność. Wysokie drapaki, bądź te średniej wielkości często można przymocować do ściany, a nawet sufitu.

Rozmiar

Rozmiar dobierajmy przede wszystkim do tego, jakie warunki mamy w domu i ile miejsca możemy przeznaczyć właśnie na koci drapak. Drugą rzeczą powinna być zdecydowanie wielkość naszego kota i to, by drapak był dla niego wygodny. Duże koty potrzebują więcej miejsca, więc małe drapaki nie spiszą się tak dobrze. Powinien mieć odpowiednio wysokie słupki, by kot mógł się całkowicie wyciągnąć.

Rodzaje kocich drapaków

Na rynku znajdziemy przeróżne drapaki, które z pewnością zadowolą naszego pupila i wybór nie zawsze jest łatwy. Tutaj dużą rolę odgrywa wybranie go pod względem wielkości naszego pupila, jego aktywności, oraz miejsca w mieszkaniu.

Drapak pionowy

To drapak, który jest najbardziej popularny. Składa się on często z różnego rodzaju platform, o różnej wysokości, tunelów i budek, oraz czego tak naprawdę dusza zapragnie. Najbardziej uniwersalny, bo służyć może kotom o różnej wielkości.

Drapak poziomy

Warto zauważyć, jak woli drapać nasz kot. Jeżeli są to powierzchnie poziome, to zdecydowanie drapak poziomy będzie najlepszy. Zajmuje to trochę mniej miejsca i dla kota jest równie dobrym treningiem. Jeżeli Twój kot lubi drapać chociażby dywan, czy leżące na ziemi rzeczy, to właśnie czas, by kupić drapak poziomy.

Drapak zawieszany

Jest to idealny wybór, gdy nie mamy miejsca, albo nasz kot nie przebywa na drapaku w legowisku, ani leżance. Można go zawiesić na ścianie, albo na rogu. Jest to sam sznurkowy materiał. Bardzo prosty w montażu i stosunkowo tani.

Gdzie postawić drapak?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, gdzie postawić drapak. Zdecydowanie musi być to miejsce, które kot często odwiedza i jest ono na widoku. Kot często pokazuje jaki jest grzeczny i drapie akurat jak się na niego patrzymy, by nam zaimponować. To miejsce musi być przemyślane, podobnie jak bywa to z kuwetą. Nie liczmy na to, że kot będzie korzystał z drapaka, gdy postawimy go w kącie pokoju, gdzie kot praktycznie nie chodzi.

Drapak dla kota – Ranking i cena 2020

Teraz, gdy już wiemy czym się kierować, możemy wybrać odpowiedni drapak dla naszego kota. Weźmy pod uwagę gabaryty, oraz nawyki naszego kota i dostosujmy właśnie to do nich. Przedstawiamy ranking, pochodzący z serwisu Nokaut, który pozwoli Wam kupić dobry drapak dla kota. Zestawienie jest na bieżąco aktualizowane.

Incoming search terms:
  • https://ezwierzyniec pl/drapak-dla-kota/