Wyposażenie naszego akwarium w filtr do wody, to jeden z najważniejszych elementów, jakie musimy rozważyć. Odpowiada on za utrzymanie wody w czystości i jest niezbędny, by cały ekosystem w akwarium funkcjonował poprawnie. Jaki filtr do akwarium kupić? To pytanie nie jest jednoznaczne, bo filtrów jest co najmniej kilka. Postaraliśmy się zgromadzić wszystkie istotne informacje na ten temat, aby pozwolić wybrać Wam najlepszy filtr do akwarium.

Filtr do akwarium – jak działa?

Filtr, jak sama nazwa wskazuje, służy do filtrowania wody, a więc oczyszczania jej z wszystkich niepożądanych związków i substancji, przez co woda jest utrzymywana w czystości. Działanie filtra sprawia, że woda jest przejrzysta i nie zawiera szkodliwych dla żyjących w nim organizmów czynników.

Używanie filtra w akwarium jest obowiązkowe, bowiem bez niego woda po jakimś czasie przybierze mętnego koloru i osadu, oraz nieprzyjemnego zapachu, co w końcu sprawi, że nasze rybki i roślinki zdechną. Warto pamiętać o tym, że filtr także potrzebuje pomocy. Chodzi tutaj o wymienianie wody. Nie jest konieczne by wymieniać zawsze całe akwarium, chociaż też jest to co jakiś czas wskazane, ale o dolanie około jednej trzeciej objętości czystej wody, raz na dwa tygodnie.

Filtrowanie przebiegać może w oparciu o metody takie jak:
Filtrowanie chemiczne – poprzez użycie w filtrze konstrukcji zawierającej węgiel aktywny, który pochłania nieprzyjemne zapachy oraz, zbędne związki chemiczne, które mogłyby zaszkodzić organizmom w akwarium,
Filtrowanie biologiczne – w tym filtrze znajdują się bakterie, które odpowiadają za proces nitryfikacji, który jest jakże istotny w procesie zakładania i poprawnego funkcjonowania akwarium; pochłaniane są szkodliwe związki chemiczne, które powstają w akwarium,
Filtrowanie mechaniczne – najprostsze, filtr pochłania drobinki pyłów i pozostałości po przemianie materii i osadza je na specjalnej membranie, którą musimy wymieniać.

Czyszczenie filtra

Wiele osób, które w akwarystyce jest nowe, zadaje sobie pytanie jak czyścić filtr? Filtr czyścimy tylko za pomocą wody. Wystarczy wyjąć go z akwarium i przepłukać, poczekać chwilę by wyschnął i założyć go z powrotem. Pamiętajmy o tym, że woda bez filtra nie podlega żadnej filtracji i nie możemy zostawiać jej samej sobie. Nie czyśćmy filtra żadnymi środkami chemicznymi, bo potem one dostaną się do naszego akwarium, a jest to odwrotne temu co dzięki filtrowi chcemy osiągnąć.

Jak często czyścić filtr?

To zależy od nas, ale warto postępować według zasady – im częściej tym lepiej, ale najbardziej optymalnym wyborem będzie czyszczenie go raz na miesiąc. Zależne jest to też od tego jakie zalecenia daje producent filtra na opakowaniu, oraz od tego jak duże akwarium mamy. Im większe akwarium, tym więcej do przefiltrowania ma nasz filtr. Warto go odpowiednio dobrać, by był on na tyle wydajny, by dał radę filtrować całą objętość wody. Istotne jest, by filtr wyposażyć w dobrą uszczelkę.

Filtr spełnia bardzo ważne zadanie w akwarium i tym jak ono funkcjonuje, dlatego warto pochylić się nad tym dłuższą chwilę i wybrać odpowiedni sprzęt.

Jaki filtr do jakiego akwarium?

Tutaj musimy polegać stricte na tym, jak duże jest nasze akwarium. Nie możemy zamontować zbyt małego filtra do dużego akwarium, ponieważ nie zda to egzaminu i po prostu filtr nie będzie radził sobie z taką objętością wody. Jedną z zasad jest dobór filtra na takiej zasadzie, aby był on w stanie przepuścić przez siebie całą objętość akwarium półtora do dwóch razy w ciągu godziny. Będzie to najbardziej optymalne wyjście, dzięki któremu zapewnimy naszym rybkom i roślinom czystą i przejrzystą wodę.

Wybierając filtr zwracajmy uwagę na jego wydajność (mierzona w litrach na godzinę), która jest podawana przez producenta. Na tej podstawie wyliczmy z prostych wzorów jaką objętość ma nasze akwarium i będziemy w stanie bez problemu poradzić sobie z doborem odpowiedniego filtra w kilka chwil.

Filtr wewnętrzny

Jest to chyba najbardziej popularny filtr, ze względu na swoją prostotę i metodę działania. Wybierany do małych i średnich domowych akwariów, skutecznie spisujący się w tych warunkach. Montowany zazwyczaj na przyssawce dołączanej przez producenta w zestawie. Jest w stanie przeprowadzić wszystkie trzy wspomniane wcześniej metody filtracji. Do jego zalet z pewnością należy niska cena i małe zapotrzebowanie na energie, jednak minusem jest konieczność wydzielenia dla niego przestrzeni wewnątrz akwarium, co może być kłopotliwe w bardzo małych akwariach.

Filtr wewnętrzny do akwarium – Ranking i cena 2020

Przedstawiamy zestawienie najchętniej wybieranych filtrów wewnętrznych do akwarium, które pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowane.

Filtr zewnętrzny

To rodzaj filtra, który montujemy poza szybą akwarium. Posiada zazwyczaj kilka przegród i warstw odpowiadających za filtrację wody. Zależenie od tego jakie wkłady tam są zastosowane, taki rodzaj filtracji przeprowadza filtr. W obudowie znajduje się silniczek, dzięki któremu woda jest zarówno zasysana jak i wypuszczana z powrotem do akwarium. Są to filtry bardzo wydajne, do których mamy łatwy dostęp i jest to bez wątpienia duży plus. Do zalet tego filtra można zaliczyć również to, że czyszczenie będzie dużo prostsze i nie zajmuje on przestrzeni w środku akwarium. Niestety, pobiera on więcej energii i na ogół jest to droższy wybór niż filtr wewnętrzny. Często wyposażone są w deszczownicę, co pomaga napowietrzyć wodę w prosty sposób.

Filtr zewnętrzny do akwarium – Ranking i cena 2020

Przedstawiamy zestawienie, w którym znajdziecie najchętniej wybierany filtry zewnętrzne do akwarium. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.

Filtr kaskadowy

Jest to specjalny rodzaj filtra zewnętrznego, który również montujemy na zewnętrznej ściance akwarium. Nie ma tutaj konieczności posiadania wężyków i tego typu połączeń, jest jedynie rurka, za pomocą której woda jest zasysana do środka pojemnika. W pojemniku znajdują się media filtracyjne, dzięki którym woda jest filtrowana. Jest to alternatywa dla filtrów zewnętrznych o charakterze kubełkowym. Do plusów zaliczyć można na pewno niższą cenę, oraz brak konieczności zajmowania miejsca w akwarium. Można czyścić go rzadziej niż filtry wewnętrzne. Minusem będzie brak możliwości zastosowania ich w akwarium, które posiada dedykowaną pokrywę, ponieważ w tym wypadku nie mamy możliwości włożenia rurki do wody. Jedynym wyjściem jest w przypadku stosowania pokrywy wycięcie jej części na rzecz rurki.

Filtr kaskadowy do akwarium – Ranking i cena 2020

Przedstawiamy zestawienie najchętniej wybieranych filtrów kaskadowych do akwarium. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.

Incoming search terms:
  • ezwierzyniec pl
  • https://ezwierzyniec pl/filtr-do-akwarium/