Tworząc w swoim domowym zaciszu akwarium, nie można zapomnieć o regulacji temperatury, która będzie sprzyjała żyjącym tam organizmom – zarówno roślinom, jak i rybom. Sprzętem odpowiadającym za odpowiednią temperaturę wody jest grzałka. Jest to bardzo istotny wybór, i wymagający pochylenia się nad nim tak jak w przypadku, gdy kupujemy filtr akwariowy. Jaką grzałkę do akwarium kupić? W tym artykule postaramy przybliżyć się wam nieco temat regulacji temperatury w akwarium, oraz podsunąć kilka cennych uwag, oraz cech, które powinna posiadać najlepsza grzałka do akwarium.

Grzałka w akwarium – jaką pełni funkcję?

Zastosowanie grzałki w akwarium, jest bardzo proste i logiczne. Wszystkie organizmy potrzebują odpowiedniej temperatury, by prawidłowo się rozwijać, oraz aby środowisko w jakim przebywają było dla nich komfortowe. Tak samo jest w przypadku roślin i rybek, które oprócz odpowiedniego oświetlenia potrzebują również temperaturę.

Mówiąc o regulacji temperatury, mówimy również o podłożu w akwarium, oraz temperaturze powietrza ponad lustrem wody. Większość ryb, które hodujemy w naszym akwarium, jest ciepłolubna i temperatura dla nich optymalna to około 22-28ºC, stąd konieczność podgrzewania wody. Musi być ona regulowana, ponieważ zarówno za niska jak i za wysoka temperatura mogłaby być dla ryb i roślin szkodliwa.

-> Sprawdź także ranking pokarmu dla rybek!

Jaką grzałkę wybrać do mojego akwarium?

W przypadku wybierania odpowiedniej grzałki, parametr na jaki musimy zwrócić uwagę to moc, podawana na każdej grzałce przez producenta w watach. Do tego, pod uwagę musimy wziąć wielkość naszego akwarium, a raczej objętość, czyli ile litrów wody się w nim znajduje. Przyjmuje się, że dla akwarium małego – do około 80 litrów – na jeden 1 litr wody, powinien przypadać 1 Wat mocy. Jeżeli nasze akwarium znajduje się w pomieszczeniu, które jest dobrze ogrzewane, w zupełności wystarczy 0,85 wata na litr wody. W przypadku zbiorników większych, możemy zniżyć tę wartość do około 0,5 wata na litr.

Grzałki można programować i ustawiać w różne cykle, zarówno roczne, jak i dziennym. Jeżeli już się na to decydujemy, to zdecydowanie bardziej wydajne będzie zmniejszenie rybkom temperatury na noc, o jakieś 2-3 stopnie w stosunku do zadanej temperatury w ciągu dnia, by zapewnić idealną temperaturę do odpoczynku.

Zapewnienie odpowiedniej temperatury i jej kontrola, będzie korzystnie wpływać na rozwój znajdujących się w akwarium roślin, oraz ryb.

Rodzaje grzałek

Na rynku znajdziemy grzałki, które różnią się w swojej budowie, oraz tym jak działają i jakie efekty dają. Wiąże się to także z kosztem zakupu, oraz późniejszymi kosztami eksploatacyjnymi. Dobra grzałka do akwarium jest bardzo potrzebna. Do najbardziej popularnych zaliczyć można:

  • Grzałki z termostatem – najpopularniejsza i najbardziej wydajna, dodatkowo stosunkowo tania. Wybierane ze względu na prostą, jednolitą konstrukcję, oraz fakt prostej nastawy temperatury.
  • Grzałki bez termostatu – zdecydowanie już model, który odchodzi powoli do lamusa. Są to grzałki o konstrukcji prętowej. Można kupić je w dobrej cenie, chociaż ich dostępność jest już ograniczona, nie zaleca się ich stosowania jako jedynej jednostki ogrzewania do naszego akwarium.
  • Kable grzejne – to rodzaj grzania, który jest przeznaczony głównie do utrzymania odpowiedniej temperatury dna. Rozciąga się je na dnie zbiornika. Dobre wyjście, gdy ktoś dużą wagę przywiązuje hodowli roślin, ponieważ to bardzo dobrze wpływa na ich rozwój. Niestety, stosując kable grzejne, nie możemy zrezygnować z dedykowanej grzałki, ponieważ zapewniają one tylko odpowiednią temperaturę i cyrkulacje powietrza na dnie akwarium.

Podsumowując rodzaje grzałek, najbardziej optymalnym wyborem wydaje się grzałka z termostatem. Jest ona bardzo łatwo dostępna i ma niską cenę. Każdy poradzi sobie z jej nastawą, bo jest to banalnie proste, a sama grzałka nie wymaga częstej konserwacji, oprócz rutynowego jej mycia podczas wymiany wody w akwarium.

Sposoby montowania grzałki

Na rynku spotkamy grzałki o różnym typie tak jak już wspomnieliśmy, ale różnić się też mogą budową, a co za tym idzie sposobem montażu. Wyróżnić możemy grzałki:

  • Zewnętrzne – inaczej zwane przepływowi. Grzałka ta podpinana jest do filtra, gdzie element odpowiadający za nagrzewanie jest zamknięty w specjalnej obudowie, przez którą przepływa woda z akwarium. Wskazana na termostacie temperatura, będzie niższa niż temperatura jaka w rzeczywistości panuje w akwarium.
  • Wewnętrzne – najczęściej wybierana grzałka, jej element grzewczy jest szczelnie zamknięty w szklaną obudowę. Musi być w całości zanurzona w wodzie w przeciwieństwie do grzałki zewnętrznej. Jest to wybór prosty i dobrze się spisujący.

Wybór powinien być oparty na tym, jaką ilością miejsca dysponujemy w akwarium, ponieważ jedna grzałka go nie będzie zabierać – zewnętrzna – podczas gdy druga, czyli wewnętrzna musi być całościowo zanurzona w wodzie.

Grzałka do akwarium – Ranking i cena 2020

Przyszedł czas, by wybrać odpowiednią grzałkę do akwarium. Weźmy pod uwagę jaki charakter grzałki nam odpowiada, oraz dobierzmy odpowiednio moc w stosunku do pojemności naszego zbiornika. Przedstawiamy zestawienie najchętniej wybieranych grzałek do akwarium. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.

Incoming search terms:
  • https://ezwierzyniec pl/grzalka-do-akwarium/