Spis treści artykułu:
Karma dla królika to obowiązkowy temat, jaki zgłębić powinien właściciel tego zwierzątka. Króliki to zwierzęta, które wymagają odpowiedniego żywienia i bardzo ważna jest odpowiednia wiedza na ten temat. Jaką karmę dla królika kupić? W tym artykule dowiecie się wszystkiego – jaka jest najlepsza karma dla królika oraz na co zwracać uwagę podczas jej wyboru.
Karma dla królika
Miły pyszczek, mięciutka sierść i mały rozmiar to cechy, które określają króliki. Króliki to jedne z najbardziej sympatycznych i najczęściej wybieranych zwierząt domowych. Są łatwe w utrzymaniu,a ich posiadanie nie należy do kosztownych. Jak każde zwierzątko, królik potrzebuje odpowiedniej karmy, aby dobrze się rozwijał, żył w zdrowiu i zachwycał piękną sierścią. Generalnie dieta królika domowego powinna jak najbardziej przypominać naturalną dietę tego gatunku zwierząt.
Króliki w swoim naturalnym środowisku żywią się głównie świeżą, soczystą trawą. Niestety nie zawsze jest możliwość, żeby taką świeżą trawę zwierzęciu zapewnić. Wówczas z pomocą przychodzi suszona trawa, czyli po prostu siano. Jest ono, oprócz wody i zielonych roślin, podstawą diety królika, a więc powinno stanowić około 70% dziennej porcji żywności.
Króliki mają specyficzny układ trawienny. Króliczy układ trawienny powinien być stale wypełniony, co w praktyce oznacza nieograniczony dostęp do pożywienia. Trzeba jednak pamiętać, żeby królika nie przekarmiać, zwłaszcza kalorycznymi przekąskami czy też karmą. Zwierzątko ma mieć dostęp do produktów niskokalorycznych i lekkostrawnych. Nie możemy doprowadzić do otyłości pupila, bo będzie się to wiązało z różnymi chorobami.
-> Sprawdź jaką klatkę dla królika kupić!
Karma dla królika miniaturki
Głównym pokarmem, do którego królik powinien mieć nieograniczony dostęp, to siano. Siano reguluje procesy trawienne, ponieważ zawiera duże ilości włókna, które wspomaga przesuwanie się treści pokarmowych. Przeżuwanie siana lekko ściera zęby, a więc pomaga zadbać o królicze uzębienie. Króliki lubią wylizywać swoje futerko, co sprzyja połykaniu sierści. Duże spożywanie siana przyczynia się do wydalania połkniętej sierści.
Skoro siano jest podstawą diety królika, to ważne jest, żeby je dobrze wybrać. Dobrej jakości siano to takie, które jest zielone, pachnące i suche. Trzeba zwrócić szczególną uwagę, żeby siano nie było spleśniałe i nie pachniało stęchlizną. Takiego siana absolutnie nie można podawać zwierzęciu. Aby urozmaicić smak siana warto dodawać do niego aromatyczne suszone zioła, które dodatkowo dostarczą witamin i składników mineralnych potrzebnych do utrzymania zdrowia.
Królik spożywając dużo siana wypija równie duże ilości wody. Z tego powodu woda, którą mu podajemy powinna być oczywiście czysta i zmieniana przynajmniej raz dziennie, a w okresie letnim częściej. Możemy korzystać z wody źródlanej, nisko zmineralizowanej i niegazowanej, bądź też z wody z kranu,ale w tym przypadku należy ją przegotować i wystudzić.
Uzupełnieniem króliczej diety, poza karmą, mogą być warzywa i owoce, które dostarczają cennych witamin i składników odżywczych. Najlepiej, żeby pochodziły one ze sprawdzonego źródła i były jak najmniej przetworzone. Królikowi, który dopiero zaczyna poznawać smak warzyw i owoców, należy na początku podawać małe porcje, obserwując jednocześnie reakcję jego organizmu. Niektóre jarzyny czy owoce mogą bowiem wywoływać, tak jak u człowieka, dokuczliwe wzdęcia. Jest to szkodliwe dla prawidłowego działania króliczego układu trawiennego. Jeśli układ trawienny funkcjonuje dobrze, wówczas królikowi o średniej wielkości możemy podawać dziennie około 100 g warzyw lub owoców. Jednocześnie warto pamiętać, że niektóre z tych produktów nie mogą gościć często w diecie naszego pupila. Należą do nich na przykład kalafior, szpinak czy brukselka.
-> ZOBACZ TAKŻE:
Najlepsza karma dla królika
Obok siana oraz świeżych warzyw i owoców możemy podawać królikowi pokarm w postaci specjalnej karmy. To rozwiązanie wygodne i ekonomiczne, choć powinno być raczej uzupełnieniem diety zwierzaka, aniżeli jej podstawą. Warto tu zaznaczyć, że opierając dietę tylko i wyłącznie na karmie, należy wybierać granulat, a nie mieszankę, z tego względu że granulat to pełnowartościowe pożywienie pełne witamin i składników mineralnych w odpowiednio dobranych proporcjach, a jego forma sprawia że królik nie ma możliwości wybierania z niego smaczniejszych kawałków, bo wszystkie smakują tak samo. W przypadku niesprasowanych mieszanek istnieje ryzyko, że królik będzie wybierał tylko niektóre kąski, czego efektem będzie niedobór niektórych składników, a z kolei nadmiar innych.
Najkorzystniej jest wybierać karmy o jak najbardziej naturalnym i krótkim składzie. Takie karmy mają prosty skład, oparty na skompresowanych roślinach, czyli na sianie, lucernie, ziarnach i otrębach. Granulaty i karmy dla uszatych, dzięki temu że mają postać odpowiedniej wielkości kawałków, przyczyniają się poprzez gryzienie do utrzymania zdrowych zębów królika.
Podając granulat trzeba pamiętać, że nie jest to pokarm niskokaloryczny, dlatego ważne jest odpowiednie dawkowanie. Powinien on być podawany nie więcej niż 2-3 razy dziennie. W wyjątkowych przypadkach, kiedy mamy w domu młodego lub schorowanego króliczka, możemy go karmić granulatem częściej. Kupując karmę musimy zwrócić szczególną wagę na to jak jest spakowana i czy jest świeża. Na opakowaniu powinien być podany termin ważności. Nie poleca się kupowania karmy na wagę.
Królik na odpowiedniej diecie długo będzie się cieszył zdrowiem, błyszczącą sierścią i energią, a nam przynosił wiele radości. A więc uszy do góry i dbajmy o jak najlepszą dietę naszych milusińskich.
Karma dla królika – Ranking i cena 2020
Teraz, gdy wiemy już czym charakteryzuje się dobra karma dla królika pora wybrać odpowiednią dla naszego pupila. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane karmy dla królików. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.
Artykuły o podobnej tematyce
Najpopularniejsze poradniki
- Filtr do akwarium – jaki kupić? Wybieramy najlepszy filtr do akwarium
- Mokra karma dla kota – jaką kupić? Wybieramy najlepsze mokre karmy dla kotów
- Szczotka dla psa – jaką wybrać? Wybieramy najlepszy furminator i szczotkę dla psa
- Grzałka do akwarium – jaką kupić? Grzałka do akwarium z termostatem, oraz bez termostatu
- Oświetlenie do akwarium – jaką świetlówkę do akwarium kupić?
- Klatka dla chomika – jaką kupić? Wybieramy najlepsze klatki dla chomika
- Karma dla chomika – jaką kupić? Wybieramy pokarm i karmę dla chomika
- Karma dla świnki morskiej – jaką kupić? Wybieramy najlepszy pokarm dla świnki morskiej
- Karma dla papugi – jaką kupić? Wybieramy najlepszy pokarm dla papugi
- Lampa do terrarium – jaką wybrać? Żarówka oraz lampa grzewcza do terrarium
Ostatnio wyszukiwane
- https://ezwierzyniec pl/karma-dla-papugi/
- https://ezwierzyniec pl/mata-dla-psa/
- https://ezwierzyniec pl/obcinacz-do-pazurow-dla-kota/
- https://ezwierzyniec pl/siodlo-dla-konia/
- https://ezwierzyniec pl/transporter-dla-kota/
- https://ezwierzyniec pl/pokarm-dla-rybek/
- https://ezwierzyniec pl/buda-dla-psa/
- https://ezwierzyniec pl/klatka-dla-papugi/
- https://ezwierzyniec pl/buty-dla-psa/
- https://ezwierzyniec pl/lampa-do-terrarium/