Prawidłowe odżywianie to podstawa zdrowia każdego pupila. Karma dla papugi powinna uwzględniać specyficzne wymagania danego gatunku np. rozmiar zwierzęcia, tryb życia czy jego pochodzenie. Wybierając karmę dla danej papugi, warto poznać jej zwyczaje żywieniowe w środowisku naturalnym i na tej podstawie układać jej codzienną dietę. Ta grupa ptaków zasiedla zróżnicowane ekosystemy w różnych zakątkach świata, przede wszystkim w Australii, Afryce i w Ameryce Południowej. Warto poznać potrzeby tych pięknych i egzotycznych zwierząt. Dobrze odżywiony ptak będzie cieszył się dobrym zdrowiem i radością życia przez wiele lat.

Karma dla papugi – co warto wiedzieć?

W środowisku naturalnym papugi mają bardzo zróżnicowaną dietę. Wiele gatunków to typowe ziarnojady, jak np. papugi faliste, których dieta opiera się na ziarnach zbóż i nasionach roślin oleistych. Dodatkowo papugi w wielu regionach świata wzbogacają swoją dietę o owoce, zioła, trawy, larwy (ważne źródło białka pochodzenia zwierzęcego), orzechy czy muszle i glinę (bogactwo składników mineralnych).

W warunkach domowych podstawą diety papug, w tym papug falistych, są gotowe mieszanki oraz pokarmy uzupełniające takie jak gotowane jaja kurze, gotowane mięso bez soli, twaróg, jogurt naturalny, płatki owsiane, zioła, warzywa (surowe lub gotowane bez soli) i owoce, które powinny być podawane papugom regularnie. Od czasu do czasu ptaki powinny dostawać także orzechy i ziarna słonecznika, ale nie powinny mieć one do nich nieograniczonego dostępu.

Bardzo ważnym elementem papuziej diety jest zielenina. Papugom można podawać liście większości roślin, które jedzą ludzie (oprócz pora, szczypiorku i liści szczawiu). Papugi w szczególności lubią liście bazylii, pietruszki, nać marchewki, liście rzodkiewki, koperek. Można podawać im również kiełki. Ptaki te chętnie spożywają różnorodne trawy oraz pąki kwiatów jadalnych np. stokrotki, mniszka lekarskiego czy nasturcji.

Warto pamiętać, że absolutnie nie wolno podawać papugom, w tym papugom falistym owocu awokado, które jest dla nich trujące. Również należy uważać na czekoladę (jest trująca) czy jedzenie spożywane przez ludzi, które zawiera sól. To, co dla człowieka może się wydawać niezbyt słone, dla niewielkiego organizmu papugi może być bardzo niebezpieczne i obciążać nerki oraz wątrobę.

najlepszy pokarm dla papugi

 

Sezonowo, jeśli mamy dostęp do roślin z terenów niezanieczyszczonych, można podać naszemu pupilowi pąki niektórych drzew np. jabłoni, gruszy czy wierzby. Obgryzanie ziół, kwiatów i pąków dodatkowo stanowi dla papugi rozrywkę i pomaga zachować w zdrowiu dziób, który ma szanse naturalnie się ścierać.

Podawanie oprócz podstawowej karmy dla papug dodatkowych pokarmów upodobni ich dietę do tej, którą miałyby w naturze, a co za tym idzie, zapobiegnie niedoborom witamin i oraz makro- i mikroelementów.

-> Sprawdź jaką klatkę dla papugi kupić!

Karma dla papugi falistej

Dobrej jakości karma dla papugi falistej powinna stanowić zróżnicowaną mieszankę zbóż i ziaren oleistych. Zawierają głównie ziarno prosa (najczęściej senegalskiego i japońskiego), owsa i kanaru. W odpowiedniej proporcji występują także nasiona oleiste takie jak len, murzynek i perilla, które ze względu na wysoką kaloryczność powinny być podawane ptakom pod kontrolą, ze względu na ryzyko niebezpiecznej dla życia tych zwierząt otyłości.

Na rynku dostępnych jest wiele mieszanek różnych firm, które będą odpowiednio zbilansowane dla naszego pupila. Karma dla papug falistych powinna być wzbogacona naturalnymi, rozdrobnionymi muszlami, bogatymi w sole mineralne, czy suszonymi ziołami, które są dodatkowym źródłem witamin dla ptaka, a ich spożywanie może być też dodatkową zabawą dla papugi. Te pochodzące z Australii ptaki są bardzo ciekawskie i nawet te najbardziej nieśmiałe osobniki z czasem chętnie próbują nowych pokarmów.

Ważne jest, by ptak codziennie miał dostęp do świeżej porcji wybranej karmy oraz do świeżej wody. Nie można dopuścić do sytuacji, w której papuga nie ma dostępu do pożywienia.

-> Dowiedz się więcej: Jaki transporter dla psa wybrać?

Jaką karmę dla papugi kupić?

W sklepach zoologicznych z łatwością znajdziemy dopasowane mieszanki paszowe dla papug. Dostosowane są one zazwyczaj do danych grup tych ptaków np. ze względu na rozmiar lub ze względu na ściśle określony gatunek. Dopasowana podstawowa mieszanka to najlepsza karma dla papugi. Na rynku dostępne są specjalnie opracowane karmy np. dla żako, kakadu, amazonek, papug falistych, nierozłączek czy nimf. Najczęściej spotykany podział ze względu na rozmiar zwierzęcia jest następujący:

  • Mieszanki dla małych papug (m.in. dla papużek falistych).
  • Mieszanki dla średnich papug (m.in. dla papugi nimfy).
  • Mieszanki dla dużych papug (m.in. żako, aleksandretta).

Najlepsza karma dla papugi to taka, która dostarczy różnorodnych ziaren roślin i zapewni papudze odpowiednią dzienną dawkę kilokalorii oraz witamin i minerałów, oraz uwzględni naturalne preferencje poszczególnych gatunków.

Żywienie papug można także wzbogacić raz na czas o specjalne kolby w różnych smakach, które swoją konstrukcją powodują, że ptak z zaangażowaniem ją obgryza i się nie nudzi.

Trzeba oczywiście pamiętać, że dieta ptaków to dieta różnorodna i to na rękach właściciela spoczywa odpowiedzialność za odpowiednie skomponowanie codziennego menu pupila.

-> Nie przegap: Legowisko dla kota – jakie kupić?

Karma dla papugi – Ranking i cena 2020

Wiedząc już teraz, jaka jest najlepsza karma dla papugi, należy wybrać odpowiednią dla naszego pupila. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane karmy dla papug. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.

Incoming search terms:
  • https://ezwierzyniec pl/karma-dla-papugi/