Chomik to niepozorne zwierzątko, ale jakże wspaniałe. Warto zadbać o przygotowanie naszemu małemu przyjacielowi jak najlepszych warunków, w których będzie prowadził swoje życie. Dokonując wyboru klatki dla naszego pupila, musimy uwzględnić jego potrzeby i wymagania, aby czuł się jak najlepiej. Może to dziwnie zabrzmi, ale należy w tym aspekcie poznać “styl życia” zwierzaka. Zrozumiemy wówczas, że naszemu chomikowi nie wystarczy niewielkie akwarium pokryte cienką warstwą ściółki, a odpowiednio przygotowane miejsce, które zapewni zwierzęciu miłą i szczęśliwą egzystencję. Jakie elementy należy zatem uwzględnić, dokonując wyboru odpowiedniej klatki dla naszego chomika? W tym artykule dowiecie się, czym powinna charakteryzować się dobra klatka dla chomika.

Rodzaje klatek dla chomika – jaką klatkę dla chomika kupić?

Gdy pragniemy zapewnić naszemu małemu przyjacielowi odpowiednią klatkę, która będzie jego azylem, możemy wybierać spośród następujących możliwości:

  • akwarium – jest to rozwiązanie trudne w sprzątaniu, a ponadto kruche ze względu na materiał, z którego jest wykonane. Podczas czyszczenia musi być w pełni opróżnione, gdyż nie ma możliwości jego rozłożenia. Podkreślić należy również fakt, że kwadratowe narożniki są elementami niezmiernie trudnymi w czyszczeniu. Co więcej, akwarium sprawia również duże kłopoty w wentylacji. Wysokie ścianki powodują, że dociera do niego zbyt mała ilość powietrza. Innym aspektem, na który należy tutaj zwrócić uwagę, są gładkie ściany, co sprawia, że chomiki nie mogą się wspinać po ich powierzchni.
  • plastikowe terrarium – jest to rozwiązanie bardzo podobne do wyżej opisanego, z taką różnicą, że wykonane jest z tworzywa sztucznego. Jest to miejsce, które zapewni naszemu pupilowi ciepłą i przytulną atmosferę, jednakże takie “mieszkanie” jest trudne w czyszczeniu, a także mało przewiewne.
  • klatka metalowa – taki rodzaj lokum jest najbardziej popularnym rozwiązaniem. Taka klatka zawiera metalowe pręty, które zapewne będą stanowiły duże urozmaicenie dla naszego małego przyjaciela, gdyż będzie mógł po nich wspinać się, co przyniesie zwierzęciu dużą radość. Co więcej, takie “mieszkanko” jest niezwykle przewiewne, a także wygodne. Ponadto, dostępne jest w bardzo wielu rozmiarach. Dobra klatka dla chomika to taka, która ma plastikową kuwetę ułatwiającą utrzymanie porządku.
  •  klatka plastikowa – będzie ona stanowiła dobrą alternatywę, gdy będzie odpowiednio duża. Jest ona dużo mniej korzystna pod względem estetyki oraz wytrzymałości niż klatka metalowa, jednakże ma swoje pozytywne strony. Zdecydowanie wyróżnia się ona niską wagą, więc jest łatwa w przenoszeniu. Co więcej, nie sprawia kłopotu podczas procesu czyszczenia.

Wybór klatki w zależności od gatunku chomika

Zastanawiając się nad kwestią, jaką klatkę dla chomika kupić, koniecznie należy uwzględnić rozróżnienia, które dedykowane są do określonego gatunku chomików. Dlatego też zwrócić należy uwagę na określone aspekty z tym związane, a mianowicie:

  • wielkość klatki, a także odstępy między prętami trzeba dopasować do rozmiaru naszego pupila. Niewielki osobnik może przejść między prętami, czego dokonać nie może dorosły chomik należący do tego samego gatunku,
  • chomik Roborowskiego powinien mieć klatkę, w której pręty umiejscowione są w odległościach od 0,5 do 0,60 cm,
  • przy wyborze “domu” dla chomika dżungarskiego trzeba wybrać klatkę mająca pręty oddalone od siebie o blisko 1 cm,
  • dla chomików syryjskich należy przygotować “mieszkanie”, w którym pręty ustawione będą w odległościach około 1 -1,1 cm,
  • gdy naszym pupilem jest chomik panda, to należy zorganizować zwierzęciu klatkę, w której pręty znajdują się w odległości od 0,5 do 0,8 cm.

Jaką klatkę dla chomika wybrać?

Najlepsza klatka dla chomika to taka, w której uda nam się przełożyć warunki, jakie zwierzęta te mają zapewnione w stanie dzikim do hodowli. Ważną kwestią jest odpowiednia powierzchnia podstawy klatki. Minimalna powinna mieć wymiary 60 x 40 cm. Dlatego też korzystniej będzie, gdy zrezygnujemy z wąskiego akwarium, w którym nie ma możliwości swobodnego poruszania się i umieszczenia gadżetów, które urozmaicą pupilowi czas.

Mieszkanko nie musi być wysokie, jednakże dobrym pomysłem będzie pięterko, które pozwoli zwierzakowi na wspinanie się. Dobrze, gdy klatka nie jest zbyt wysoka, gdyż niektóre osobniki mogą wyróżniać się wspinaczkowymi aspiracjami, co może się źle skończyć, gdy “mieszkanie” jest zbyt wysokie. Ponadto warto wybrać klatkę, która ma ścianę z prętów, dzięki temu rozwiązaniu zapewnimy stały dopływ powietrza.

Pamiętajmy, że w każdej klatce musimy zapewnić chomikowi atrakcje, oraz udogodnienia takie jak kołowrotek, poidełko, ale także schronienie, gdzie będzie mógł się schować.

Właściwe wyposażenie klatki dla chomika

Bardzo istotną kwestią jest zapewnienie chomikowi odpowiedniego wyposażenia. Każdy gryzoń powinien mieć dostęp do kołowrotka. Takie rozwiązanie sprawi, że nasz mały przyjaciel będzie miał odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Dokonując wyboru tego rodzaju sprzętu, podkreślić należy że musi być ono dostosowane do wielkości naszego pupila.

Klatka powinna zawierać także schronienie, w którym chomik będzie mógł się ukryć. Dobrze będzie, gdy zastosujemy w tym aspekcie drewniany domek. Wówczas nasz pupil będzie mógł bezpiecznie podgryzać swoją kryjówkę. Nie wolno także zapominać o pojemniku na wodę oraz karmę. Chomiki to bardzo czyste zwierzęta, dlatego gdy w jednym rogu umieścimy pojemnik, zwierzę potraktuje go jak miejsce przeznaczone na toaletę. Warto również zadbać o rozrywkę i zabawę przez umieszczenie różnego rodzaju zabawek, na przykład hamak, bujankę czy tunel.

-> Zobacz jaką karmę dla chomika kupić!

Gdzie postawić klatkę dla chomika

Gdy klatka przeznaczona dla naszego małego przyjaciela jest już odpowiednio wyposażona, należy zastanowić się gdzie ją postawić. Nie jest to bowiem kwestia bez znaczenia. Musi to być zaciszne miejsce, aby nasz kochany gryzoń miał zapewniony spokój. Jest to szczególnie istotne na etapie zaznajamiania się z nowym otoczeniem. Warto podkreślić, że “dom” dla naszego ukochanego przyjaciela nie może być postawiony bezpośrednio na podłodze. Najlepszą lokalizacją będzie stolik bądź szafka. Warto w tym aspekcie uwzględnić fakt, że nasz chomik nie może być narażony na przegrzanie oraz przeciągi. Powinniśmy zatem ustawić “mieszkanie” daleko od kaloryfera i często uchylanego okna.

Klatka dla chomika – Ranking i cena 2020

Teraz, gdy wiemy już czym charakteryzuje się dobra klatka dla chomika, pora dokonać wyboru. Warto zwracać uwagę na to jaka jest jej wielkość, materiały, oraz wyposażenie. Przestawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane klatki dla chomików. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.

Incoming search terms:
  • https://ezwierzyniec pl/klatka-dla-chomika/