Gdy zdecydujemy się na hodowlę papugi musimy zadbać o zapewnienie jej odpowiednich warunków do właściwej egzystencji. Ważnym aspektem w tym zakresie jest wybór właściwej klatki dla naszego pupila. Ma ona do spełnienia wiele istotnych funkcji, gdyż komfort oraz zdrowie ptaka uzależnione jest od jej wyposażenia, wielkości, kształtu, a także jakości wykonania. Na rynku mamy wiele możliwości, gdyż producenci starają się nas przekonać do wprowadzonych przez siebie rozwiązań. Jak wybrać najlepszą klatkę dla naszej papugi? W tym artykule, przedstawimy Wam czym powinna charakteryzować się dobra klatka dla papugi, oraz na co zwrócić uwagę przy jej wyborze.

Rodzaje klatek dla papug ze względu na materiał

Klatki przeznaczone dla papug mogą wyróżniać się różnym rozmiarem, kształtem oraz kolorem. Producenci dbają o zasypywanie nas coraz bardziej wymyślnymi propozycjami w tym zakresie. Jednakże, wiele osób przekonanych jest o tym, że klasyczne rozwiązania są najlepsze. Zastanawiając się nad tym, jaką klatkę dla papugi kupić, możemy zwrócić uwagę na następujące rozwiązania.

Klatki metalowe

Jest to najczęściej wybierana opcja lokum dla papugi. Ten rodzaj klatek dostępny jest w różnorodnych kolorach oraz w wielu rozmiarach. Co więcej, mogą mieć pręty z metalu ocynkowanego bądź pokrytego farbą. Pierwsze z wymienionych są mniej dostrzegalne, dlatego też nasz pupil będzie się lepiej prezentował. W tym aspekcie należy zwrócić uwagę na fakt, że metal wchodzi w reakcję z kwasami, które zawierają między innymi owoce, dlatego też nie wolno ich wciskać pomiędzy pręty klatki. Drugie rozwiązanie jest trochę mniej korzystne pod względem wyglądu. Taka klatka ulega szybkiemu niszczeniu, gdyż papugi mają predyspozycje do zdrapywania i dziobania farby. Co więcej, może ona jej zaszkodzić.

Klatki drewniane

Mogą być wykonane z drewna w całości bądź częściowo. Podkreślić należy fakt, że takie klatki są bardzo ładne. Co więcej, takie rozwiązanie sprawdzi się lepiej przy większych gatunkach. Wiele osób wybiera je ze względu na estetykę, bo to ich główna zaleta. Mogą posiadać wiele szczegółowo wyżłobionych elementów, które będą bardzo korzystnie wpływać na lokum naszego ptaka.

-> Zobacz także ranking karmy dla papug!

Rodzaje klatek dla papug ze względu na kształt

Biorąc pod uwagę kształt klatki dla naszego pupila, wybierać może spośród następujących opcji:

 1. klatki o prostym kształcie – przestrzeń jest wykorzystana optymalnie, ptak może w niej swobodnie poruszać się oraz latać nad podłogą, a także w górze klatki. Jest to możliwe, gdyż nie ma w tym przypadku żadnych zaokrągleń, zwężeń, czy też innych utrudnień.
 2. klatki wyróżniające się oryginalnym kształtem – w przypadku, gdy pragniemy ustawić lokum w widocznej lokalizacji, należy zwrócić szczególną uwagę na kwestie estetyczne rozwiązania. Gdy pragniemy wybrać klatkę o bardziej fikuśnym kształcie, warto zwrócić swoją uwagę na trochę większy model, aby zapewnić pupilowi rekompensatę przestrzeni do latania.
 3. klatki okrągłe lub o kształcie walca – nie są polecane szczególnie ze względu małe wymiary. Najczęściej są bardzo kompaktowe, a brak prostych ścianek uniemożliwia zawieszenie poszczególnych elementów wyposażenia.

Jak duża powinna być klatka dla papugi?

Podejmując decyzję jaką klatkę dla papugi wybrać istotną kwestią jest wielkość lokum dla ptaka. Aspekt ten uzależniony jest od tego, z jakim gatunkiem papugi mamy do czynienia. Podkreślić należy fakt, że jeżeli mamy takie możliwości powinniśmy wybrać jak największe lokum, aby zapewnić zwierzęciu swobodę do poruszania się oraz latania. Dzięki temu nasza papuga będzie czerpała radość z komfortowych warunków. Nieprawidłowo dobrana klatka pod względem wielkości może mieć odzwierciedlenie w ukształtowaniu się różnorakich schorzeń zdrowotnych.

Najlepsza klatka dla papugi to taka, która ma podobną szerokość u góry oraz na dole. Ponadto, podkreślić należy, że te ptaki kochają przesiadywać w najwyższym punkcie, dlatego tez wybór lokum o kształcie stożka stanowi nieodpowiednie rozwiązanie, gdyż uniemożliwi zwierzęciu rozprostowanie skrzydeł oraz właściwe latanie.

Pamiętajmy, by odpowiednio do gatunku jaki reprezentuje nasza papuga, dobrać rozmiar i kształt klatki dla niej najlepszy.

Wielkość klatki w zależności od gatunku:

Zależnie od gatunku naszego ptaka, trzeba rozważyć to, jakie warunki potrzebują poszczególne papugi. Warto o tym wiedzieć, by zapewnić im jak najbardziej komfortowe lokum.

 • papuga falista – minimalna wymiary klatki dla tego gatunku to wysokość około 40-50 cm oraz podstawa o wymiarach co najmniej 60 na 35 cm,
 • papuga nimfa – minimalne wymiary w tym przypadku kształtują się następująco: długość 120 cm, szerokość 60 cm, wysokość 80 cm.
 • papuga ara – w odniesieniu do tego gatunku najlepiej zrezygnować z klatki i trzymać zwierzę w osobnym pomieszczeniu,
 • papuga kozia – rekomendowane wymiary są następujące: długość 150 cm, szerokość 100 cm, wysokość 100 cm,
 • klatka dla dwóch papug – nie musi być ona dwa razy większa, jednakże warto uwzględnić przynajmniej kilka centymetrów do wymiarów, które są rekomendowane dla określonego gatunku.

Wyposażenie klatki dla papugi

Dobra klatka dla papugi powinna również dysponować właściwym wyposażeniem. W tym aspekcie należy zwrócić uwagę na następujące aspekty:

 • dno klatki dla papugi powinno być pokryte białym papierem bądź ręcznikiem,
 • ważnym wyposażeniem każdego lokum dla papugi są żerdki, których powinno być kilka, a ostatnia należy umieścić w górnej części. Co więcej, dobrze gdy są one wykonane z drewna oraz mają okrągły przekrój.
 • istotnym elementem jest karmnik, który może mieć zarówno charakter zewnętrzny, jak i wewnętrzny,
 • nie należy zapominać o poidle, które musi znajdować się przy żerdzi,
 • sepia dla ptaków, która pozwoli uzupełnić wapń,
 • różnego rodzaju zabawki dla ptaków – huśtawki, półeczki i inne gadżety.

Jaką klatkę dla papugi wybrać?

Gdy decydujemy się na hodowlę papugi powinniśmy uwzględnić przede wszystkim jej dobro. Ważną kwestią jest zapewnienie naszemu pupilowi swobody w poruszaniu się, nawet gdy będziemy wypuszczać ją z klatki. Bardzo istotne znaczenie w tym aspekcie ma zatem kształt, wielość, a także materiał, z którego została wykonana. Klatka nie może być za mała, ani za duża. Warto przed kupnem papugi, wiedzieć jakie lokum będzie odpowiednie dla niej, gdy będzie już dorosłym ptakiem.

Klatka dla papugi – Ranking i cena 2020

Teraz, gdy wiemy już na co zwrócić uwagę, pora by znalazła się u nas najlepsza klatka dla papugi. Warto zwrócić uwagę na kształt, ale także na rozmiar i jej wykonanie. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane klatki dla papug. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.

Incoming search terms:
 • https://ezwierzyniec pl/klatka-dla-papugi/