Świnka morska jest jednym z najczęściej hodowanych zwierząt domowych, tuż obok psów oraz kotów. Popularna świnka morska, czyli kawia domowa, to bardzo łatwe w utrzymaniu, urocze i przyjazne zwierzę. Nie wymaga wyprowadzania na spacer i podawania specjalistycznych drogich karm. Podstawową rzeczą, jaką musimy zapewnić śwince morskiej, jest klatka. Jaką klatkę dla świnki morskiej kupić? W tym artykule przedstawimy wam rodzaje klatek, oraz powiemy jak wybrać najlepszą klatkę dla świnki morskiej.

Rodzaje klatek dla świnki morskiej

Podczas wyboru przyjdzie nam się zmierzyć z kilkoma rodzajami klatek. Każda z nich ma swoje słabe i mocne strony, dlatego wybierając lokum dla swojej świnki morskiej warto każdy przeanalizować i dostosować ją do naszych potrzeb. Na klatce nie wolno oszczędzać i warto ją dobrać pod panujące w mieszkaniu warunki.

  • Klatka plastikowa ażurowa – nie należy do bardzo wytrzymałych klatek, jak w przypadku klatki wykonanej z metalu, jednakże nadaje się dla świnek morskich. Bardzo istotna jest odpowiednia wentylacja klatki. Nie należy wybierać klatek zbytnio zabudowanych, które nie zapewniają dobrej cyrkulacji powietrza. Zaletą tego rodzaju klatki jest przed wszystkich jej lekka konstrukcja, odpowiednia cyrkulacja powietrza i niska cena. Do wad zaliczamy niską wytrzymałość i niski poziom estetyki.
  • Akwarium albo terrarium – wykonane ze szkła albo plastiku. Nie do końca polecane w przypadku świnek morskich, gdyż nie zapewniają wystarczającej wentylacji. Niezbyt wygodnie czyści się także takie lokum. Do zalet można zaliczyć estetyczny wygląd i ciepło we wnętrzu lokum, zaś do wad wysoką cenę, słabą wentylację.
  • Klatka z metalowymi prętami – najczęściej wybierany rodzaj klatki dla świnki morskiej. Klatka z metalowymi prętami zapewnia odpowiednią wentylację, jednakże nie należy wybierać modelu ze zbyt szeroko rozstawionymi prętami. Odstępy pomiędzy prętami powinny wynosić 2-2,5 cm. Klatka ta może posiadać plastikową kuwetę na dnie, takie rozwiązanie znacznie ułatwia codzienne dbanie o czystość domu świnki.
  • Klatka metalowa dla kawii domowej – metalowa klatka wygląda bardzo estetycznie. Jest również komfortowa dla świnek morskich. Łatwo zadbać o jej czystość i zapewnia dostateczną cyrkulację powietrza. Można do niej dobrać różnorakie wyposażenie i ciekawe akcesoria. Jest jednak droższa i cięższa od klatki plastikowej.

Najlepszym rozwiązaniem dla świnki morskiej będzie zakup klatki metalowej albo plastikowej. Bardzo istotny jest także wybór klatki odpowiednich rozmiarów i dobranie do niej właściwego wyposażenia.

-> Sprawdź także ranking karmy dla świnki morskiej!

Jak urządzić klatkę dla świnki morskiej?

Najważniejszym elementem całego wyposażenia jest podłoże, jakie jest niezbędną części klatki dla świnki morskiej. Dobrym wyjściem jest zdecydowanie się na klasyczne rozwiązanie, czyli na ściółkę utworzoną z trocin oraz żwirki. Ciekawym podłożem jest także innowacyjna ściółka dry bed, wykonana ze specjalnej tkaniny. Świnka morska powinna posiadać w klatce także poidełko napełnione świeżą wodą. Na rynku dostępnych jest wiele poidełek o różnych rozmiarach. Warto zakupić także wiszący paśnik na siano, czyli lubiany przez świnki morskie przysmak. Dobrze jest także umieścić w klatce dwie osobne miseczki na suchą i morką karmę. Świnki morskie uwielbiają zabawki, w klatce nie powinno zabraknąć tuneli, domków i hamaków.

Należy pamiętać o tym, by odpowiednio urządzić klatkę dla świnki morskiej gwarantując jej dobrą wyściółkę i atrakcje w postaci zabawek, oraz tuneli

Klatka dla dwóch świnek morskich

To pytanie, które zadaje sobie wiele osób, ale wyjście jest  bardzo proste. W przypadku, gdy kupujemy klatkę dla dwóch świnek, trzeba zastanowić się nad jej rozmiarem. Podobnie jak w przypadku klatki dla chomika. To równie istotne, by miały one odpowiednią ilość miejsca. Polecane są w takich celach największe klatki, albo klatki piętrowe. To pozwala na to, by włożyć do niej więcej elementów takich jak tunele, czy domki, ale też na to, by zwierzaki nie czuły się przytłoczone i miały więcej swobody. Wybór klatki 120x60cm powinien być optymalny, jeżeli mamy na tyle miejsca, możemy pokusić się o jeszcze większą – to na pewno będzie na korzyść dla świnek.

Jaką klatkę dla świnki morskiej wybrać?

Świnki morskie należą do zwierząt, które nie lubią się wpisać czy chodzić po schodkach. Z tego względu nie powinno się umieszczać je w klatkach przeznaczonych dla chomików czy szczurów. Klatka dla świnki morskiej nie musi być więc wysoka, jednak ważne, aby posiadała sporą powierzchnię płaską. Nie powinno się także umieszczać świnki morskiej w klatce z wysoką kuwetą i ściankami z pokrywą czy też wysokich akwariach. Zwierze nie będzie wówczas miało odpowiedniej wentylacji. Minimalne wymiary dla jednej świnki morskiej wynoszą 80 × 50 cm, klatka powinna mieć wysokość około 40 cm. Jeżeli pozwala nam na to budżet i posiadamy odpowiednią ilością wolnego miejsca, powinniśmy wybrać większą klatkę zapewniającą większy komfort życiowy śwince. Wówczas warto zakupić dłuższą albo szerszą klatkę, gdzie umieścimy więcej części wyposażenia lokum świnki morskiej. Najlepsza klatka dla świnki morskiej powinna posiadać przede wszystkim duży rozmiar.

Świnka morska jest zwierzęciem stadnym, z tego względu warto trzymać razem dwie świnki morskie. Klatka dla dwóch świnek morskich powinna mierzyć 100 albo 120 centymetrów długości i powinna mieć szerokość około 60 centymetrów. To jaką klatkę dla świnki morskiej wybrać, zależy przede wszystkim od zamierzonej ilości zwierząt, jakie chcemy trzymać w klatce. Dobrym rozwiązaniem jest także klatka dla świnki morskiej piętrowa, jednakże powinna być tak skonstruowana, aby świnka bez problemu mogła wejść na jej wyższe piętro. Lokum la świnki morskiej musi pomieścić wszystkie potrzebne elementy wyposażenia: leżaczek, miski, poidło. Świnka powinna mieć dostęp do wypełnionego sianem domu, w którym będzie mogła komfortowo odpoczywać. Musi mieć także przestrzeń do swobodnej zabawy i poruszania się. Świnki morskie to bardzo żywe zwierzęta.

-> Nie przegap: Obroża dla kota – jaką kupić?

Ile kosztuje klatka dla świnki morskiej?

To ile kosztuje klatka dla świnki morskiej, zależy od jej rozmiaru i rodzaju wykonania. Przeciętna cena klatki o wymiarach 60/30 to 60 zł, 120/50 to 120 zł, natomiast klatka o wymiarach 70/40 czy 80/40 będzie kosztowała około 80 złotych. W wielu sklepach dostępna jest klatka dla świnki morskiej z wyposażeniem.

Klatka dla świnki morskiej – Ranking i cena 2020

Teraz, gdy wiemy już jakie rodzaje klatek możemy kupić, pora by znalazła się u nas najlepsza klatka dla świnki morskiej. Bierzmy pod uwagę rozmiary, ale także wykonanie i to jak pasuje ona do naszego mieszkania. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane klatki dla świnek morskich. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.