Kocimiętka, podobnie jak waleriana, jest niezwykle atrakcyjną rośliną dla kotów. Warto zrozumieć, dlaczego wspaniałe włochate pupile tak na nią reagują i jaki ma to wpływ na ich organizm. Około 65% kotów reaguje na kocimiętkę, podczas gdy stopień wrażliwości jest różny u poszczególnych osobników. Przejaw oddziaływania kota na kocimiętkę można zaobserwować, jeśli zwierzę ma 6 miesięcy.

Co to jest kocimiętka?

Sama nazwa rośliny kocimiętka sugeruje, że jej związek z zachowaniem kotów który jest znany od wieków. Jest to niskie, wieloletnie zioło z liśćmi w kształcie serc i małymi kwiatami w kolorach białym, różowym lub fioletowym. Łodygi i liście rośliny mogą być jasnozielone lub zielone z domieszką bieli lub różu. Kocimiętkę można znaleźć prawie we wszystkich regionach, od części europejskiej po Daleki Wschód. Roślina, zarówno świeża, jak i suszona, wydziela specyficzny cytrynowy zapach, który nasila się, gdy liście pocierane są palcami.

Kocimiętka dla kota – po co?

Właściciele kotów używają kocimiętki, aby wzbudzić odpowiednie zachowanie zwierzaka, a także, jako środek uspokajający lub, przeciwnie, środek stymulujący receptory nerwowe. To ten cytrynowy zapach przyciąga koty jak magnes. Olejki eteryczne z kocimiętki dostają się do nosa kota podczas wdychania, a stamtąd wysyłany jest sygnał do podwzgórza mózgu, który tworzy interesującą reakcję behawioralną.
Jak tylko kot zacznie wąchać kocimiętkę, wpada w rodzaj euforii: zaczyna turlać się po podłodze obok pachnącego miejsca i mruczeć.To zachowanie utrzymuje się przez 10-15 minut, po czym kot się rozluźnia i może zasnąć. Wydaje się, że nabywa odporności na działanie zapachu rośliny, która trwa około pół godziny, po czym efekt euforii może się powtórzyć.

Kocimiętka dla kotów może być umieszczona w torbie z zabawkami, lub odwrotnie, włożyć zabawkę do kocimiętki i trzymać ją tam przez kilka godzin. Następnie kot z przyjemnością pobawi się nawet znudzoną zabawką. Właściciele kotów powinni stosować kocimiętkę, jako lek przeciwdepresyjny: jeśli kot doświadczył pewnego rodzaju stresu, może otrzymać worek z kocimiętką w celu relaksu. Lub zrobić to w oczekiwaniu na nieuniknioną stresującą sytuację, na przykład przed przeprowadzką. Kot będzie oddychał olejkami eterycznymi, co pomoże mu się zrelaksować. Dziś wielu miłośników kotów używa tej pachnącej rośliny, aby pocieszyć swoje futrzane zwierzątko. A obserwując zachowanie kota, który wąchał kocimiętkę, widać jak jego nastrój poprawia się.

Ponadto, kocimiętka może być używana do:

  • Łagodzenie stresującej sytuacji, na przykład podczas podróży lub wizyty u weterynarza
  • Nauka chodzenia do kuwety dla kota, podczas obcinania pazurów
  • Przyzwyczajanie do miejsca leżenia
  • Zwracanie uwagi na nową zabawkę
  • Odwrócenie uwagi podczas czesania

Inną odpowiedzią na pytanie, czy koty potrzebują kocimiętki, są przeciwrobacze właściwości tej rośliny. Jeśli apetyt puszystego zwierzaka zniknął, stał się ospały, a sierść straciła połysk, być może kot zaraził się robakami pasożytniczymi. Kocimiętkę można podawać zwierzęciu, jako profilaktykę przeciw robakom.

Zachowanie kota po kocimiętce

Zapach olejków eterycznych tej rośliny powoduje bardzo nietypowe i zabawne zachowanie u kotów. Wszystkie koty są bardzo wrażliwe na olejki eteryczne, a zwłaszcza na nepetalokton zawarty w kocimiętce. Jest on w stanie wywoływać małe halucynacje u kotów, które oddychają tą substancją poprzez ekspozycję na receptory mózgowe, które są odpowiedzialne za reakcję emocjonalną. Podczas wdychania olejków eterycznych z kocimiętki zachodzi reakcja neuroendokrynna w ciele zwierzęcia, która powoduje zachowanie podobne do tego, które zachodzi podczas rui. Jakiś czas po kontakcie z kocimiętką koty zwykle kładą się spać, aby odzyskać energię. Kocimiętka ma właściwości bakteriobójcze i pomaga złagodzić skurcze żołądka u zwierząt. Zwierzę pasywne może zacząć aktywnie bawić się, a zwierzę gwałtowne może się uspokoić.

Zachowują się jak podczas polowania seksualnego, są podekscytowane, to znaczy roślina działa jak feromony. Koty wiercą się, skaczą, miauczą, pocierają, ślinią się, źrenicy ich powiększają się. U agresywnych kotów często obserwuje się stan uspokojenia z powodu zapachu kocimiętki, a u kotów pasywnych wręcz przeciwnie, układ nerwowy jest podekscytowany. Kiedy zapach jest wdychany, takie zwierzę zaczyna lizać i gryźć roślinę (lub przedmiot aromatyczny), kręci głową, mruczy, toczy się po podłodze. Kocimiętka na małego kota nie zadziała, nie będzie miała żadnego efektu, kocięta, które nie osiągnęły dorosłości, nie reagują na tę substancję.

Dowiedz się, jaki żwirek dla kota wybrać!

Kocimiętka dla kota gdzie kupić?

Ekspozycja kotów na kocimiętkę jest uważana za nieszkodliwą, roślina jest sprzedawana w sklepach zoologicznych. Nawiasem mówiąc, weterynarze radzą kupić ją tam, a nie w supermarketach i nie na wagę, aby uzyskać kocimiętkę bez łodyg. Posiekane łodygi nie pachną, ale są sztywne i mogą zranić pyszczek kota, jeśli zdecyduje się je przeżuć.

Zachowanie kota po kocimiętce może wydawać się dziwne, ale to forma relaksu dla naszego zwierzaka.

Kocimiętka dla kota – jak stosować?

Kocimiętkę można uprawiać w doniczce na parapecie lub w ogrodzie. Roślina doskonale nadaje się do ozdabiania granic, chodników i klombów. Kocimiętka jest niesamowicie odporna, szybko zakorzeniona w nowych miejscach i dobrze się rozmnaża. W ten sposób można zapewnić rozrywkę swojemu zwierzakowi przez całe lato. Kocimiętka dla kota można stosować w trzech postaciach: świeżej, suszonej i w postaci sprayu.

Suchą kocimiętkę wszywa się w zabawki dla kota, aby przyciągnąć uwagę puszystych zwierzątek. Jeśli zabawka nie zawiera suchej kocimiętki i nie powoduje zainteresowania zwierzęcia, można użyć wyciągu z kocimiętki rozcieńczonej wodą w postaci sprayu. W ten sam sposób można wytresować swojego zwierzaka w nowym miejscu do ostrzenia pazurów. Najbardziej rozpowszechnione zastosowanie kocimiętki stwierdzono w branży produktów dla zwierząt domowych.

Wielu właścicieli zastanawia się: kocimiętka dla kota jak stosować? Dobra kocimiętka dla kota, w postaci suszu oraz w postaci płynnych roztworów i aerozoli jest sprzedawana w sklepach zoologicznych. Sposoby stosowania podane są na opakowaniu. Producenci artykułów dla kotów produkują na jej bazie witaminy, pokarmy, smakołyki, zabawki. Pomimo tak potężnego wpływu na zwierzęta domowe, kocimiętka nie uzależnia, więc wszyscy właściciele kotów mogą bezpiecznie używać tej rośliny.

Kocimiętka w sprayu dla kota – Ranking i cena 2020

Metoda użycia: spryskać niewielką ilością roztworu miejsca, na które chce się zwrócić uwagę kotów. Trzeba pamiętać, że powinny to być powierzchnie łatwo dostępne dla zwierzęcia, dzięki czemu będzie je wąchać. Dobrze spryskać sprayem miejsca przy wprowadzaniu nowego zwierzaka, pozwoli to zamaskować zapach innego pupila. Najlepsza kocimiętka dla kota w sprayu lub w innej formie dostępna jest u sprawdzonych sprzedawców produktów dla zwierząt.

Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdzie się najlepsza kocimiętka dla kota w spray. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.

Zabawki z kocimiętką dla kota – Ranking i cena 2020

Miękka zabawka dla kotów może mieć kształt myszy, ptaka, jeża, owieczki i zawierać w środku suchą kocimiętkę. Zabawki z kocimiętką przyciągają uwagę zwierząt przyjemnym cytrynowym zapachem, mogą stanowić nagrodę lub zachętę do zabawy. Drapak z kocimiętką do nauki korzystania z przyrządu, poduszki dla kota zawierające w środku kocimiętkę oraz wiele innych zabawek zapewni wspaniałą rozrywkę zwierzakowi.

Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie najlepsze zabawki z kocimiętką dla kota. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.