Wybranie odpowiedniej kuwety jest najważniejszym przedmiotem kociej wyprawki, podobnie jak legowisko. Zapewniając kotu dopasowaną kuwetę dbamy o jego komfort, oraz o czystość w naszym mieszkaniu. W dzisiejszych czasach na rynku znajdziemy przeróżne warianty kociej toalety. Jaką kuwetę kupić dla kota? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w poniższym artykule i sprawimy, że w znajdzie się u Was najlepsza kuweta dla kota.

Na co zwrócić uwagę?

Tutaj bez wątpienia dużą rolę odegra to, jak duży jest nasz pupil. Nie zaleca się kupowania kuwet zamkniętych dla kotów, które mają problem z wchodzeniem do chociażby transportera, a co dopiero do kuwety, która jest jego codzienną toaletą. Jeżeli kot nie jest duży, to z pewnością kuweta zamknięta sprawdzi się dobrze, bo nie będzie czuł się przytłoczony. Jeżeli Twój kot nieznośnie wysypuje żwirek i bywa to problematyczne, to zabudowana kuweta będzie świetnym pomysłem.

Warto brać pod uwagę to, ile miejsca możemy przeznaczyć na kuwetę. Jeżeli trzymamy ją w łazience, to zdecydowanie fajnym wyborem może być kuweta narożna. Dobrze wypełni wolne w pomieszczeniu miejsce. Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na dużą kuwetę, to nie kupujmy jej na siłę i wciskajmy w jakieś zakamarki. Kot lubi, gdy kuweta jest łatwo dostępna. Jeżeli nasz kot jest młody, to warto kupić kuwetę z obniżonym progiem, która bez wątpienia ułatwi mu wchodzenie do niej.

Rodzaje kuwet dla kota – jaką kuwetę dla kota kupić?

Spotkać się możemy z co najmniej kilkoma typami kuwet, a każda z nich może być wyposażona w dodatkowe, często bardzo przydatne funkcje. Producenci nie próżnują i tworzą coraz to ciekawsze kocie toalety. Do najpopularniejszych z nich można z pewnością zaliczyć kuwety odkryte, jak i kryte. W większości przypadków wystarczają i są to bardzo standardowe opcje. Bardziej zaawansowane i kosztujące więcej, to kuwety, które mają w środku specjalne filtry. Mają one za zadanie pochłonąć nieprzyjemne zapachy, przez co często jest to kuweta przez wielu uznawana jako najlepsza kuweta dla kota.

Innym, już profesjonalnym wyjściem są kuwety samoczyszczące i kuwety z podwójnym dnem. Mechanizmy w nich zamontowane sprawiają, że kuweta praktycznie sama się czyści i nie musimy tak często o to dbać. Dobry wybór dla osób, które nie mają dużo czasu na to, bądź po prostu nie chcą tego robić.

Dowiedz się więcej o tym, jaki żwirek dla kota kupić.

Gdzie ustawić kuwetę?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy kuweta musi stać w łazience. Otóż nie. Kuwetę ustawia się w miejscu, gdzie nie ma dużego hałasu, oraz jest po prostu spokojnie. Łazienka jest najczęstszym wyborem bo jest to dobry zakątek, ale może ona stać również w przedpokoju, jeżeli jest tam wystarczająco dużo miejsca i jest ono dla kota przytulne i dobrze znane. Kot tak samo jak człowiek potrzebuję w kociej toalecie chwili dla siebie i należy o tym pamiętać!

Odkryta kuweta dla kota

Najbardziej standardowa, inaczej nazywana jako kuweta odkryta, oraz najczęściej spotykana kuweta. Wykonana w kształcie prostokąta, koła, bądź też w kształcie narożnym z sztucznego tworzywa. Są bardzo dobrym wyborem dla każdego kota, mniejszego czy też większego. Pozwalają kotu na swobodne wchodzenie i wychodzenie i z pewnością nasz mruczek nie będzie czuł się skrępowany. Jest to dosyć podstawowa wersja, więc jeżeli nie chcemy być zbytnio

Odkryta kuweta dla kota – Ranking i cena 2020

Prezentujemy zestawienie najchętniej wybieranych kuwet odkrytych dla kota. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany, by zapewnić produkty w jak najlepszej cenie.

Zamykana kuweta dla kota

Kuweta zamknięta – wykonywana podobnie jak kuweta otwarta, mająca swego rodzaju zadaszenie pełne, lub półotwarte. Jest to wygodny dla właściciela model, który zapobiegnie wysypywaniu się z niej żwirku, oraz sprawi, że nieprzyjemny zapach pozostanie w środku i będzie neutralizowany przez zamontowane tam filtry, często są to filtry z węglem aktywnym, które pochłaniają nieprzyjemne zapachy. Wybór nieco droższy niż kuweta odkryta, ale równie dobry i spełniający swoje zadanie.

Zamykana kuweta dla kota – Ranking i cena 2020

Prezentujemy zestawienie najchętniej wybieranych kuwet krytych dla kota. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany, by zapewnić produkty w jak najlepszej cenie.

Kuweta narożna

Jest to bardzo ciekawa pozycja. Może być to zarówno model kryty, jak i odkryty. Jest ona specjalnie wyprofilowana, by idealnie pasowała do rogu ściany. Dobry wybór, by postawić ją w rogu w łazience, bądź innym pomieszczeniu. Bardzo ergonomiczna, bo nie zajmuje dużo miejsca, a dodatkowo nie daje kotu możliwość wysypywania żwirku w takim stopniu jak mogłoby to być w innych kuwetach. Koty chętnie z nich korzystają i wielu właścicieli chwali sobie taki rodzaj kuwety.

Kuweta narożna dla kota – Ranking i cena 2020

Prezentujemy zestawienie najchętniej wybieranych kuwet narożnych dla kota. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany, by zapewnić produkty w jak najlepszej cenie.

Akcesoria do kuwety

Kuwetę można kupić czasami w zestawie z różnymi akcesoriami, które bez wątpienia ułatwią w utrzymaniu jej w czystości i higienie, co przekłada się na lepsze samopoczucie kota. W sklepach znajdziemy rzeczy takie jak:

  • Łopatka – najzwyklejsza łopatka, która pozwoli nam na czyszczenie kuwety z wszelkiego rodzaju nieczystości. Należy dobierać ją odpowiednio do tego jaki żwirek używamy.
  • Filtry do kuwety – w modelu zabudowanym jest to zalecane. Redukują one ilość nieprzyjemnych zapachów i przeciwdziałają powstawaniu i rozprzestrzenianiu się bakterii. Kuwety dla kota z filtrem to bardzo dobry pomysł, zdecydowanie podwyższający poziom higieny.
  • Odświeżacze i neutralizatory – to już coś bardziej zaawansowanego. Różnego rodzaju proszki, czy zawieszki i inne tego typu rzeczy, mające na celu zneutralizować nieprzyjemny zapach i bakterie.

Warto dołożyć kilka złotych i kupić któreś z wyżej wymienionych akcesoriów, które zapewnią nam higienę i porządek, ale wpłyną na to, że kot będzie chętnie korzystał z takiej toalety.

Kuweta dla kota samoczyszcząca

To inteligentna kuweta, posiadająca możliwość czasowego zaprogramowania. System będzie wykrywał czujnikami ruchu wizytę naszego kota i po odpowiednim czasie sam usuwał kocie odchody do odpowiedniego pojemnika. Jest to ciekawe wyjście dla osób, których często nie ma w domu, a chcą zadbać o higienę swojego pupila na najwyższym poziomie. Można znaleźć tutaj jeszcze odpowiednio kuwetę z podwójnym dnem, która przesiewa nieczystości na spód. Wymaga ona bardzo regularnego czyszczenia, ponieważ zanieczyszczenia ze spodu kuwety mogą szybko zostawiać po sobie nieprzyjemny zapach.

Kuweta samoczyszcząca dla kota – Ranking i cena 2020

Prezentujemy zestawienie najchętniej wybieranych samoczyszczących kuwet dla kota. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany, by zapewnić produkty w jak najlepszej cenie.