Decydując się na założenie terrarium w swoim domu, trzeba pamiętać o tym, że niesie to za sobą konieczność zapewnienia odpowiednich warunków, poprzez kupno wyposażenia. Jednym z nich jest oświetlenie do terrarium. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów oświetlenia do terrariów. Wybór właściwych produktów jest niezmiernie istotny, gdyż tylko dzięki nim zapewnimy zwierzęciu dostateczny komfort życia, a w swoim lokum zwierzę będzie czuło się dobrze i wygodnie. Jaką lampę do terrarium wybrać? W materiale przedstawimy jakie jest najlepsze oświetlenie do terrarium, oraz co brać pod uwagę podczas jego kupna.

Rodzaje oświetlenia do terrarium

W terrariach wykorzystuje się różne rodzaje oświetlenia zarówna tradycyjne żarówki, jak i świetlówki kompaktowe i świetlówki przeznaczone tylko do terrariów. Przede wszystkim, przed wyborem należy zapoznać się z warunkami jakie potrzebne są dla danego gatunku, który hodujemy w terrarium, oraz parametrami konkretnego oświetlenia.

Żarówki grzewcze do terrariów

Montowane jako źródło światła i ogrzewania. Żarówko, emitują penetrujące tkanki głębokie promieniowanie podczerwone. Skuteczna żywotność tego rodzaju żarówek wynosi mniej więcej 4 miesiące. W sklepach dostępnych jest wiele rozwiązań z przeznaczeniem do stosowania właśnie w terrariach. Mają one jednak różną moc i ilość emitowanego ciepła. Pewne produktu przeznaczone są tylko i wyłącznie do zapewnienia zwierzęciu ciepła. Żarówka grzewcza jako samo źródło doskonale nadaje się w hodowli płazów, gadów i bezkręgowców.

Świetlówki kompaktowe

Montowane są przeważnie jako źródło samego światła, nie źródło światła oraz energii cieplnej. Nie wytwarzają zbyt dużą ilość ciepła. Odznaczają się cechami świetlówek, jednak wykorzystuje się je do oprawek z klasycznym gwintem żarówki na przykład E27. Posiadają w sobie wbudowany starter. Ich parametry są dobierane w taki sposób, aby zapewnić zwierzętom mieszkającym w terrarium właściwą ilość promieniowania UVA i UVB. Na rynku dostępne są modele zapewniające podobną ilość światła i promieniowania UV jak w warunkach pustynnych, tropikalnych czy umiarkowanych.

Lampy i żarówki do terrarium

Oświetlenie do terrarium dzienne może działań punktowo. W taki sposób rozmieszczone żarówki tworzą obszar odpowiedni do wygrzewania się gada. W przypadku, kiedy zadaniem żarówki jest podniesienie temperatury w terrarium, warto zdecydować się na żarówkę o działaniu rozproszonym, wówczas będzie ona ogrzewać i działać w bardzo szerokim kącie. Istotne jest wybranie właściwej mocy żarówki, zbyt duża moc może spowodować poparzenie zwierzęcia, natomiast żarówka do terrarium o zbyt małej mocy będzie wówczas niewystarczająca, przez co będziemy musieli ją wymienić. W sklepach znajdziemy termoregulatory z dwoma niezależnymi timerami. Dzięki nim można podłączyć dwie żarówki, zarówno dzienną, jak i nocną. Żarówka dzienna powinna być ustawiona na przykład od 8 do 19 a nocna od 19 do 8. W ten sposób w terrarium będzie automatyczne ogrzewanie całodobowe.

Pamiętajmy, że każdy gatunek ma inne zapotrzebowanie na oświetlenie, oraz temperaturę. Dostosujmy warunki zgodnie z zaleceniami, by zapewnić lokatorowi terrarium najlepsze warunki.

Lampa grzewcza do terrarium

Źródło ciepła mogą stanowić różnego rodzaju żarówki halogenowe, promienniki ciepła (promiennik podczerwieni) czy żarówki lustrzane. Jaszczurki dzienne przyzwyczajone są zazwyczaj do ciepła płynącego z góry, wówczas najlepszym rozwiązaniem stają się żarówki. Nie warto ich zastępować konarami czy kamieniami grzewczymi. Takie urządzenia mogą być bowiem powodem wystąpienia poparzeń u zwierzęcia. Zakup lampy powinien być dokładnie przemyślany, należy także uważać w trakcie montowania żarówki. Nie może być ona umiejscowiona zbyt nisko nad mieszkańcem terrarium. Żarówka zamontowana w ten sposób nie dogrzeje całego obszaru ciała zwierzęta i może doprowadzić do jego oparzenia. Dobrym pomysłem jest zastosowanie dwóch lamp typu flood, czyli o szerokim strumieniu. Lampy powinny być rozmieszczone w taki sposób, aby w terrarium utworzył się gradient temperatur. Zwierzę stojąc na tylnych kończynach, skacząc czy wspinając się, nie może mieć pod żadnym względem do nich dostępu.

Lampa UVB do terrarium

Taki rodzaj świetlówek może być zamontowany ze standardowej oprawie na gwint, tak samo, jak żarówki, może być ona wykonana z plastiku. Lampa do terrarium UVB nie odznacza się zbyt mocnym grzaniem. Świetlówki dostępne są w dwóch wersjach, pod względem mocy i rozmiaru. Różnią się od siebie także poziomem widma UVB. Najczęściej spotykamy lampy UVB oznaczone jako 2.0, 5.0, 10.0. Żywotność takich lamp wynosi ok roku, nie emitują ciepła, więc należy dodatkowo zamontować w terrarium żarówkę grzewczą.

Jakie oświetlenie do terrarium wybrać?

Głównym celem oświetlenia w terrarium jest dostarczenie właściwej ilości promieniowania i zapewnienie hodowlanym zwierzętom odpowiednią do ich wymagań temperaturę otoczenia. Jaką lampę do terrarium kupić? W terrarium powinna panować odpowiednia temperatura zarówno w ciągu dnia, jak i nocy. Wybierając w sklepie oświetlenie do terrarium, powinno się myśleć o świetle dziennym, nocnym i o źródle energii cieplnej. Jako źródło energii cieplnej wykorzystuje się wiele rozwiązań technicznych: kable i maty grzewcze, żarówki grzewcze czy promienniki podczerwieni. Żarówki grzewcze są najczęściej stosowanym rozwiązaniem. Mogą być elementem samodzielnym albo stanowiącym wspomaganie do ogrzewania terrarium. Tradycyjne żarówki grzewcze emitują także promieniowanie UVA. Żarówki można zakupić w różnych kolorach: bladoniebieskie i białe do ogrzewania w ciągu dnia, granatowe i rubinowe do ogrzewania w ciągu nocy. Wybierając ogrzewanie do terrarium, należy pamiętać, aby dopasować jego moc do potrzeb zwierząt. Istotne jest także zapewnieniu urządzeniu ochrony w postaci obudowy i zachowanie właściwej wysokości instalacji źródła światła i ciepła.

Lampa grzewcza do terrarium – Ranking i cena 2020

Podczas wyboru oświetlenia do terrarium, należy brać pod uwagę przede wszystkim to jaki charakter światła jest nam potrzebny. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane lampy do terrarium. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.

Żarówka grzewcza do terrarium – Ranking i cena 2020

W przypadku, gdy zdecydowaliśmy się na żarówkę, istotnym parametrem będzie moc, oraz zorientowanie się w tym, jakie warunki potrzebuje dane zwierzę. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane żarówki do terrarium. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.