Każdy, kto ma kota, wie, że koty uwielbiają spać, dlatego istotne jest, by zapewnić mu wygodne legowisko. Lubią wylegiwać się na podłodze, łóżku, a nawet parapecie, ale z pewnością nasz pupil będzie zadowolony, gdy w naszym mieszkaniu znajdzie się legowisko. Jakie legowisko dla kota wybrać? Zebraliśmy parę cennych wskazówek, które z pewnością pomogą Wam w wyborze i kupicie dobre legowisko dla kota.

Jakie legowisko dla kota wybrać?

Bez wątpienia, jest to jeden z ważniejszych elementów kociej wyprawki, zaraz obok takich rzeczy jak kuweta, czy drapak. Koty śpią nawet 16 godzin dziennie. Nie koniecznie jest to jeden cykl. Koty lubią ucinać często drzemki. Warto obserwować swojego kota i zobaczyć, gdzie najlepiej lubi się ułożyć i zasnąć.

Mówi nam to o tym, jaki kształt legowiska kot preferuje, oraz czy woli coś twardszego, czy też miększego. Możemy zauważyć też, czy nasz kot woli spać w przestrzeni otwartej, czy też zamkniętej. Koty często wchodzą do wnętrza łóżka, szafy, czy też nawet plecaka, co może świadczyć o tym, że preferuje legowisko zamknięte.

-> Zobacz, jaką szczotkę dla kota kupić!

Jakie legowisko dla kota kupić? Rodzaje legowisk

Dopóki nie przekonamy się i nie spróbujemy, nie dowiemy się do końca, czego nasz kot oczekuje, dlatego nie warto się zrażać. Często się zdarza, że ktoś kupuje legowisko, a kot w ogóle nie reaguje na nie i po prostu z niego nie korzysta. Koty lubią być wybredne, dlatego trzeba być wyrozumiałym. Na rynku znajdziemy kilka rodzajów legowisk.

  • Poduszki o różnych kształtach – na ogół bardzo miękkie, oraz o dosyć zgrabnym kształcie. Bez trudu można je czyścić i prać, nie zajmują dużo miejsca i są bardzo kompaktowe. Jeżeli Wasz kot lubi zwinąć się w kuleczkę na czymś miękkim, to jest to idealny wybór.
  • Wiklinowe kosze – często jest to wybór osób, które mieszkają w domu i stawiają kotu coś takiego na balkonie. Można do tego wsadzić jakiś kocyk, żeby kotu było wygodniej.
  • Domki i budki – to zdecydowanie najlepszy wybór dla kotów, które lubią spać i odpoczywać w czymś zamkniętym; tak jak niektóre koty preferują po prostu kuwety zamknięte, tak tutaj działa to w ten sam sposób. Będzie to dla kota miejsca spokojne i zaciemnione. Kształtów na rynku jest cała masa, więc o gabaryty nie musimy się martwić.
  • Tunele, śpiwory i tunele – to połączenie miękkiego legowiska z budką. Ciasne, miękkie i małe. Idealne by kot się tam zaszył i spokojnie odpoczywał.
  • Legowiska parapetowe – jeżeli kot lubi spędzać czas na parapecie i wygrzewać się tam do słońca, warto kupić mu specjalne legowisko na parapet. Wykonane z miękkiego pluszu, o kształcie zbliżonym do parapetu.
  • Legowiska mocowane do drapaka – można spotkać także legowiska, które są po prostu przyczepiane jako dodatkowy poziom w drapaku, ciekawa propozycja dla mruczków, które upodobały sobie swój drapak.
  • Hamak – to od nas zależy gdzie go zamontujemy. Bardzo elastyczne jest to, że można zmienić w każdym momencie rozwieszenie tego legowiska, czy to przy drapaku, czy chociażby przy kaloryferze.

Jak widać rodzajów legowisk jest wiele, dlatego mamy w czym wybierać. Można próbować imitować legowiska i zrobić coś prowizorycznego. Dzięki temu sprawdzimy, czy kot będzie chciał w czymś podobnym przebywać.

Gdzie ustawić legowisko dla kota?

Postępować tutaj możemy w dwojaki sposób. Z jednej strony możemy popatrzeć, gdzie nasz kot lubi spędzać czas, tak jak bywa to w przypadku drapaka i ustawić legowisko na widoku. Z drugiej strony, kotu może spodobać się jakiś kącik, gdzie jest spokojnie. Nie pozostaje nam nic jak poeksperymentować i sprawdzić, gdzie nasz pupil będzie chętniej przebywał.

Legowisko dla kota – Ranking i cena 2020

Zapoznawszy się z kilkoma kluczowymi czynnikami, możemy teraz wybrać najlepsze legowisko dla kota. Nasz pupil zachowaniem pokazuje swoje preferencje, więc dostosowując się do nich, jesteśmy w stanie wybrać coś ciekawego. Prezentujemy ranking najpopularniejszych legowisk pochodzący z serwisu Nokaut, który jest na bieżąco aktualizowany.