Zakładając akwarium, bardzo istotnym czynnikiem na który musimy zwrócić uwagę jest oświetlenie. To jaką świetlówkę wybierzemy, oraz czy będzie poprawnie dobrana, wpłynie na to jak będą funkcjonować rybki, oraz rośliny w naszym akwarium. Jakie oświetlenie do akwarium kupić? Chcemy przekazać wam kilka cennych rad, dotyczących tego na co zwrócić uwagę, by wybrać najlepsze oświetlenie do akwarium.

Oświetlenie w akwarium – jaką pełni funkcje?

Światło jakie dostarcza w akwarium świetlówka, spełnia bardzo istotną funkcję, niemal tak jak filtr. Odpowiada za to czy proces fotosyntezy roślin przebiega poprawnie – bez światła, byłoby to bardzo ciężkie i ograniczone. Jeżeli chodzi o ryby, to światło reguluje takie procesy życiowe jak przystępowanie do tarła, czy aktywność pokarmową. Ostatnim, jakże ważnym dla każdego posiadacza aspektem oświetlenia jest to, jak akwarium się prezentuje – efektowne ustawienie światła to nie tylko procesy życiowe żyjących w akwarium organizmów, ale też jego zewnętrzna aparycja.

To jak zamontujemy światło jest ważne, ponieważ ilość światła jaka dociera do wody, zależy od kąta jego padania, charakteru świetlówki, oraz głębokości akwarium. Ważne jest także to, jaką barwę światła zastosujemy w naszym akwarium.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy jeżeli postawią akwarium w miejscu stosunkowo dobrze oświetlonym, to mogą zrezygnować ze świetlówki. Niestety nie. Światło dzienne będzie z powodzeniem odbijać się od ścianek akwarium, co sprawi, że jego ilość, która faktycznie dotrze do środka będzie ograniczona, dlatego tak istotne jest stosowanie dedykowanej świetlówki w każdym akwarium.

Jakie oświetlenie wybrać?

Nie bez znaczenia jest to jaką świetlówkę wybierzemy. Umiejętne jej dobranie będzie dobrze regulować zachodzące w akwarium dla ryb procesy biologiczne, jak i wyglądu zewnętrznego akwarium. Bez wątpienia warto zwrócić uwagę na rozmiar akwarium. Im wyższy nasz zbiornik, tym mocniejsza powinna być świetlówka, ponieważ wraz ze zwiększaniem głębokości, mniej światła dostarczamy. Moc jaką potrzebujemy można przyjąć z założenia, że jeżeli posiadamy akwarium wyższe niż 50 centymetrów, to na 1 litr wody, przypadać powinien 1 wat mocy. Jeżeli jest ono niższe niż 50 centymetrów, przyjmijmy wartość 0,75 W na 1l.

Ważną kwestią jest też także to, ile ozdób i roślin posiadamy w akwarium. Jeżeli te rzeczy są dosyć gęsto zamieszczone, warto pomyśleć nad świetlówką mocniejszą. Ryby oraz rośliny potrzebują światła o niskiej temperaturze barwowej. Optymalnym wyborem dla samych roślin jest światło czerwone, oraz niebieskie.

Odpowiedni wybór świetlówki będzie sprzyjał w rozwijaniu się w naszym akwarium roślin i ryb.

Parametry oświetlenia

Na rynku mamy całe mnóstwo świetlówek, które zazwyczaj różnią się dopiero wtedy, gdy przyjrzymy się na etykietę, oraz to jakie parametry podaje nam producent. Od tego będzie zależeć to, gdzie spisze się nasza świetlówka i jaki rodzaj światła da.

Temperatura barwowa światła – mierzona jest w stopniach Kelwina [K]. Światło białe ma temperaturę barwową na poziomie 5500 – 6500 K. Światło mające powyżej 6500K da barwę zbliżoną do koloru pomarańczowe, natomiast poniżej 5500K, będzie to odcień niebieskiego,
Współczynnik oddawania kolorów – oznaczany jako CRI, lub RA. Światło słonecznie ma RA na poziomie liczby 100. Im większa liczba, tym lepiej odwzorowane będą kolory. Na poziomie Ra=80-90 lampa będzie dobrze oddawała kolory,
Jasność – podawana w lumenach [lm] i wyraża jasność rejestrowaną przez oko człowieka. Generalnie nie ma zasady, jakie powinny być parametry jasności, ale można przyjąć, że rośliny i ryby będą potrzebować około 20 lumenów na litr wody.
Moc – mierzona w watach [W]. Potrzebne jest nam to, by wyliczyć ile światła przypada w naszym akwarium na litr wody. Im większa moc, tym świetlówka jest lepsza, a co za tym idzie, więcej za nią zapłacimy.
Nie ma jasnych i przejrzystych zasad, jakie towarzyszą wyborowi świetlówki, należy ją jedynie odpowiednio zamontować i sam fakt jej posiadania już jest dobry.

Świetlówka czy LED – jakie oświetlenie do akwarium wybrać?

Tutaj nie ma jasnej zasady, bowiem obydwa wybory będą dobre i spiszą się w naszym akwarium odpowiednio. Dawniej znaleźć można było jedynie świetlówki T5, oraz T8, a teraz znajdziemy dodatkowo świetlówki wyposażone w diody LED. Która jest lepsza? Tradycyjne świetlówki są sprawdzonym rozwiązaniem, są łatwo dostępne i cieszą się popularnością po dziś dzień.

Światło o charakterze LED jest równie dobre, ale ma jeden minus – jest to światło o charakterze punktowym, ze względu na to, że taka świetlówka wykonana jest z dużej ilości małych diod. Ich plusem jest energooszczędność i to głównie przemawia za jej wybraniem. Wybór więc jest raczej personalny, możemy zobaczyć, które światło bardziej nam się podoba i daje lepszy efekt wizualny.

Montowanie oświetlenia – na co zwrócić uwagę?

Zaleca się montowanie światła, które będzie najbardziej zbliżone do naturalnego. Warto mieszać światło np. czerwone z niebieskim, oraz o charakterze ciepłym i zimnym. Świetlówkę mocujmy tylko w pokrywie, którą zakupiliśmy w sklepie, ponieważ jest to najbezpieczniejsze. Całość można zaizolować taśmą, bądź folią aluminiową. Co jakiś czas można świetlówkę wymienić, ponieważ jak każda żarówka domowa, wypalają się one z czasem. Oświetlanie akwarium, powinno trwać najwyżej 14 godzin dziennie.

Oświetlenie akwarium w nocy

Wiele osób zastanawia się, czy w nocy wyłączać światło w akwarium? I tak i nie. Po pierwsze, tak jak ludzie ryby też potrzebują odpoczynku, ale całkowita ciemność też nie jest do końca wskazana. Na kompromis można iść stosując światło o stonowanej barwie, słabsze niż za dnia. Pozwoli to zachować ładny efekt akwarium, a świetlówka tylko delikatnie będzie je doświetlać. Można zastosować światło, które będzie oświetlać tylko przednią szybę, kiedy w głębi akwarium będzie stosunkowo ciemno i ryby bez wątpienia będą mogły odpocząć.

Oświetlenie do akwarium – Ranking i cena 2020

Teraz, gdy wiemy już z czym to się je, pora wybrać najlepsze oświetlenie do akwarium. Przede wszystkim miejmy na uwadze wielkość akwarium, oraz to jaką moc świetlówki do niego dobierzemy. Przedstawiamy zestawienie najchętniej wybieranych świetlówek do akwarium, pochodzące z serwisu Nokaut, które jest na bieżąco aktualizowane.

Incoming search terms:
  • https://ezwierzyniec pl/oswietlenie-do-akwarium/