Bardzo istotną kwestią w przypadku hodowli ryb jest zapewnienie im odpowiedniego podłoża. Sama woda nie wystarczy do uzyskania optymalnych warunków do życia tych zwierząt. Jeśli mają być one zbliżone do tych naturalnych, najlepszym wyborem będzie podłoże aktywne do akwarium, czyli takie produkowane z ziemi poddanej obróbce termicznej, które reguluje różne parametry wody, odznacza się świetnymi właściwościami filtracyjno-sorpcyjnymi. Możliwości jest oczywiście dużo więcej – żwir, piasek, lawa wulkaniczna. Najważniejsze będzie to, aby dobrać odpowiednie podłoże do akwarium, w zależności od tego, jakie będą w nim rosły rośliny. Nie chcemy przecież, aby szybko zmarniały. Należy zastanowić się, jakie podłoże do akwarium ogólnego i roślinnego wybrać.

Odpowiednie podłoże do akwarium roślinnego i ogólnego, czyli jakie?

Dostępne w sklepach podłoża akwarystyczne różnią się granulacją i barwą. Najczęściej wybierany jest żwirek do akwarium, który uznaje się za uniwersalny. Mogą się na niego zdecydować zarówno osoby dopiero co rozpoczynające swoją przygodę z hodowlą ryb, jak również zaawansowani akwaryści. Podłoże żwirowe ma to do siebie, że ułatwia roślinom ukorzenienie się i sprzyja ich prawidłowemu rozwojowi. Najlepiej nadaje się drobnoziarnisty żwir, czyli w wersji od jednego do trzech milimetrów. Mniej korzystnym dla roślin żwirem jest ten, którego drobinki mają od 3 do 10 mm, ale wspaniale sprawdza się w przypadku przydennych ryb.

Podłoże żwirowe

Podłoże żwirowe może być kwarcowe, bazaltowe lub rzeczne – te trzy rodzaje są najpopularniejsze, ale nie jedyne. Żwir kwarcowy ma jasną kolorystykę, gładkie krawędzie, przez co jest w pełni bezpieczny dla ryb przydennych. Żwir bazaltowy cechuje czarne zabarwienie, uniwersalność – nadaje się do wszystkich akwariów słodkowodnych. Jeżeli zależy nam na ciekawie wybarwionym podłożu, to warto zdecydować się na żwir rzeczny. Wygląda bardzo naturalnie, jest przyjazny dla ryb, dostępny w różnej granulacji, łatwo dopasowuje się do specyfiki zbiornika.

Podłoże piaskowe

Kolejną opcją jest piasek, który przez długi czas cieszył się złą opinią ze względu na możliwość gorszego dopływu tlenu do korzeni roślin. W praktyce cieszy się sporą popularnością i wielu akwarystów sobie chwali takie podłoże, na co wpływa w dużej mierze bardzo drobna granulacja i łatwe tworzenie kryjówek przez ryby. Najlepiej sprawdza się piasek kwarcowy, który wygląda bardzo estetycznie – ma jasną kolorystykę, rozjaśnia i optycznie powiększa akwarium.

Podłoże wulkaniczne

Mamy też podłoże wulkaniczne, które cenione jest przede wszystkim za wielobarwność. To oczywiście nie jedyna zaleta – można też mówić o korzystnym oddziaływaniu na rośliny akwarystyczne. Podłoże wulkaniczne ma to do siebie, że obfituje w makro- i mikroelementy, co sprzyja prawidłowemu rozwojowi roślinności. Kolejnym plusem będzie łatwiejsze utrzymanie czystości w akwarium, gdyż podłoże wulkaniczne działa jak filtr. Trzeba jednak liczyć się z możliwością zmienienia parametrów wody. Z lawą wulkaniczną należy uważać przy rybach przydennych ze względu na porowatą strukturę tego podłoża. Jest w tym też zaleta bo sprzyja to rozwojowi pożytecznych baterii pozwalających na utrzymanie optymalnej równowagi mikrobiologicznej w zbiorniku.

-> Sprawdź, jaki filtr do akwarium wybrać!

Dodatki do podłoża akwarystycznego

Stosowanie wyłącznie żwiru, piasku czy lawy wulkanicznej może okazać się niewystarczające i przyczynić się do jałowości podłoża akwarystycznego. Nie należy ograniczać się do tylko jednego rodzaju podłoża, ale wzbogacić je o inne dodatki. W stworzeniu właściwego środowiska dla ryb i roślin zaleca się sięgnąć po substraty nawozowe, które wzbogacą podłoże o składniki mineralne. Wkłada się je pod warstwę podłoża, skąd przedostaną się do wody, uwalniając mikro- i makroskładniki. Przełoży się to na lepszy rozwój flory. Można też wybrać podłoże specjalistyczne w postaci gotowych granulatów. Jest to duża wygoda dla każdego akwarysty. Ma ono odpowiednią granulację, ułatwia roślinom ukorzenienie się, obfituje w substancje odżywcze, reguluje pH wody i nawet zmiękcza ją. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się przy twardej wodzie i braku filtra RO. Wydajność podłoża specjalistycznego jest różna, średnio działa przez kilkanaście miesięcy.

-> Dowiedz się, jaką grzałkę do akwarium kupić!

Piasek do akwarium – Ranking i cena 2020

Wiedząc już czym charakteryzuje się to podłoże, pora wybrać odpowiedni piasek do naszego akwarium. Przedstawiamy zestawienie gdzie znajdziecie zestawienie polecanych produktów. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.

Żwir do akwarium – Ranking  i cena 2020

W poniższym rankingu przedstawiamy zestawienie gdzie znajdziecie polecany żwir do akwarium. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.