Każdy kto interesuje się akwarystyką i ma w domu rybki, wie jak ważny jest pokarm dla rybek. Tak jak ważny jest jego rodzaj, jak i samo jego regularne podawanie. Zastanawiacie się jaki pokarm dla rybek kupić? W tym artykule przedstawimy wam czym charakteryzuje się dobry pokarm dla rybek i na co zwracać uwagę podczas jego wyboru.

Pokarm dla rybek

Karmienie rybek jest jedną z najważniejszych form opieki nad nimi. Odpowiedź na pytanie, jaki pokarm dla rybek kupić, nie jest jednoznaczna. Zależy od kilku czynników: tego, jakiego ryby są gatunku i jaka jest ich liczba oraz jakiej wielkości jest akwarium dla rybek. Logiczne zatem, że takie dostosowane do potrzeb ryb żywienie jest bardzo zróżnicowane.

Jaka ilość pokarmu dla rybek akwariowych? W każdym akwarium odpowiednia ilość pokarmu jest inna. Oto, jak znaleźć złoty środek i podawać nie za dużo i nie za mało pożywienia.

-> Sprawdź także jakie oświetlenie do akwarium kupić!

Nie za dużo

Większość początkujących akwarystów karmi swoje rybki zbyt obficie. Czy jesteś jednym z nich i zawsze wolisz, by żadna ryba nie była głodna? Czy karmisz za często, bo lubisz obserwować żerujące rybki? To nie jest dobry pomysł. Skąd wiadomo, że karmisz za dużo? Ryby mogą być wyraźnie za grube, a to nigdy nie jest zdrowe dla zwierząt. Jeśli po pięciu minutach od nasypania pokarmu dla rybek nadal pływa on w wodzie- to również znaczy, że jest go za dużo. Wyjątkiem są tabletki opadające na dno i przeznaczone dla ryb przy nim żerujących. Występowanie w akwarium glonów i ślimaków także może wskazywać na przesadę w karmieniu. W tym przypadku dzieje się tak dlatego, że zbyt duża ilość pokarmu opada i tam pozostaje. Najlepiej obserwować żerowanie ryb i stopniowo zmniejszać ilość podawanego pożywienia krok po kroku.

Nie za mało

Oczywiście nikt nie namawia do głodzenia ryb, ale zdarza się to dużo rzadziej, niż można przypuszczać. Głównie dlatego, że część ryb, zwłaszcza roślinożernych, żywi się nie tylko tym, co dostarcza im hodowca. Jedzą także glony i części roślin. Skąd wiadomo, że ryby dostają za mało pokarmu? Świadczy o tym to, że ryby walczą o pożywienie w trakcie karmienia. Po rybach może być także po prostu widać, kiedy są za chude. Należy wtedy karmić obficiej i obserwować, jak ryby przybierają na wadze.

W sam raz

O “złotym środku” można mówić, kiedy wszystkie ryby otrzymują wystarczającą ilość pokarmu raz dziennie, ale nie są przekarmiane. Posiłek trwa 1-2 minut, krótszy prawdopodobnie nie wystarczy. Ryby jedzą natychmiast to, co otrzymują. W czasie karmienia lepiej dosypywać kolejne porcje, by zbyt dużo jedzenia nie opadało na dno. Jeśli w akwarium jest dużo ryb dennych, karm je specjalnymi tabletkami. Jeśli na dnie jest dużo płatków, prawdopodobnie wrzucasz ich zbyt dużo.

jaką karmę dla rybek kupić

Jak często?

Zasadniczo rybki karmi się raz dziennie każdego dnia, częściej tylko w akwariach hodowlanych. Karmienie jest zawsze pewnego rodzaju obciążeniem dla wody, dlatego nigdy nie należy karmić ryb dla zabawy. W wyjątkowych przypadkach, choćby w czasie wakacji, ryby mogą być karmione rzadziej.

Post

Regularny post to nie tylko nie problem- jest wręcz zalecany. Nawet w naturalnym środowisku ryby nie mają stałego dostępu do pożywienia i zdarzają się okresy, kiedy są go pozbawione. U niektórych gatunków czasowe ograniczenie żywienia, a potem jego przywrócenie jest czynnikiem stymulującym rozród. Można stosować tą metodę tylko wtedy, gdy jest się profesjonalistą i gdy z postem poradzą sobie wszystkie żyjące w akwarium zwierzęta. Dobrą metodą jest stosowanie głodówki raz w tygodniu (pod warunkiem, że w akwarium są tylko dorosłe ryby). Ogranicza to zanieczyszczenie wody i wzrost glonów.

-> Zobacz także: Grzałka do akwarium – jaką kupić? 

Jaki pokarm dla rybek kupić?

Z powodu zdrowia i bogatej kolorystyki ryby akwariowe potrzebują pokarmu bogatego w witaminy. Forma pokarmu zależy w dużej mierze od strefy akwarium, w której ryby bytują. Na przykład sumy pożywiają się przy dnie, inne ryby w górnej części zbiornika lub przy powierzchni. Pod tym kątem powstały specjalne pokarmy dla ryb w postaci płatków, tabletek i granulek.

Pokarm dla rybek akwariowych – rodzaje

Płatki i tabletki

Płatki przeznaczone są dla rybek żerujących przy powierzchni i w górnej części akwarium. Ponieważ tylko niewielka ich ilość (przy prawidłowym dawkowaniu) opada na dno, dla ryb przydennych potrzebny jest inny pokarm: opadające na dno tabletki, które powoli się rozpuszczają i umożliwiają skubanie.

-> RANKING TERMOMETRÓW DO AKWARIUM

Pokarm dla rybek w granulkach

Najbardziej uniwersalne są granulki: opadają wolno, zatem pożywią się nim zarówno rybki przypowierzchniowe, jak i te żerujące w dolnej części. Poza tym dają dobrą możliwość obserwacji ryb przy jedzeniu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pokarmu dla rybek w granulkach. Różnią się one szybkością rozpuszczania i opadania w wodzie, mają także dość trwałą strukturę, trzeba więc dobierać ich wielkość i inne właściwości do konkretnych gatunków rybek.

Pokarmy suszone, mrożone i żywe

Innym rodzajem pożywienia są pokarmy liofilizowane, czyli suszone. To zazwyczaj całe bądź w kawałkach larwy komara, krewetki, kryl. Są doskonałym uzupełnieniem żywienia ryb mięsożernych, należy jednak pamiętać, że raczej pływają po powierzchni wody, nadają się więc dla ryb przypowierzchniowych. Dla mięsożerców dobre są też pokarmy mrożone: drobne bezkręgowce jak rurecznik, larwy owadów, ale także siekane mięso. Trzeba je jednak odpowiednio przechowywać, a przed podaniem przepłukać i obowiązkowo dobrze rozmrozić. W sklepach specjalistycznych dostępny jest także pokarm żywy, chętnie spożywany przez ryby. To rozwielitki, oczlik, larwy owadów, wazonkowce, a nawet małe rybki. Przez wielu akwarystów żywy pokarm uznawany jest za podstawę żywienia ryb i warunek powodzenia hodowli.

-> Nie przegap i dowiedz się jakie dekoracje do akwarium wybrać!

Pokarm dla rybek – Ranking 2020 i cena

Wiedząc już jakie są rodzaje pokarmu dla rybek i jak go podawać, pora wybrać odpowiedni produkt dla nas. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane pokarmy dla rybek. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.