Trudno wyobrazić sobie komfortową i bezpieczną jazdę konną bez wyposażenia się w dobrze dopasowane siodło. Przy wyborze tego elementu trzeba mieć na uwadze anatomię konia, jego biochemię ruchu. Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście wybranie się do specjalistycznego sklepu jeździeckiego, gdzie można kupić wysokiej jakości siodła i przy okazji skorzystać z fachowego doradztwa osób mających doświadczenie w tym temacie. Do wyboru jest sporo rodzajów siodeł, dlatego decyzja powinna być ona dobrze przemyślana, w oparciu o nasze indywidualne potrzeby i preferencje.

Dobrze dobrane siodło dla konia kluczem do sukcesu

Każdy z pewnością zgodzi się co do tego, że do jazdy konnej potrzebne będzie dobrze dopasowane siodło. To właśnie to akcesorium umożliwia wygodne dosiadanie konia i kierowanie nim. Za jego pomocą możemy przekazywać zwierzęciu sygnały, czyli komunikować się z nim. Zwierzę nie rozumie tak dobrze mowy, jak wykonywanych przez nas gestów i ruchów. Balansując odpowiednio ciałem, możemy wpływać na ruchy czterokopytnego. Jeśli przekazywane komunikaty mają być precyzyjne, czyli w pełni zrozumiałe dla wierzchowca, trzeba dobrać umiejętnie siodło pod kątem budowy.

Dobrze dopasowane siodło dla konia to nie tylko komfort dla jeźdźca, ale też większa wygoda dla samego konia, ochrona dla jego grzbietu. Jest ono równie istotne co czaprak dla konia. Wybór tego odpowiedniego nie jest łatwym zadaniem, ale nie lada wyzwaniem, gdyż trzeba mieć na uwadze kształt anatomiczny zarówno zwierzęcia, jak i jeźdźca. Nie dziwmy się, że koń nie wykona prawidłowo zadania, jeśli to my zawiedziemy na linii komunikacji. Zasada jest tutaj prosta – im siodło będzie lepiej dopasowane, tym można liczyć na większą synchronizację i płynność wykonywanych ruchów przez konia. Osobiste preferencje jeźdźca także mają znaczenie, podobnie zresztą jak wymogi stawiane przez konkretne dyscypliny jeździectwa.

Na jaki rodzaj siodła do konia się zdecydować?

Rodzajów siodeł do jazdy konnej jest naprawdę sporo, wobec czego każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego, chociaż niekoniecznie będzie to banalnie proste. Siodło ujeżdżeniowe ma dosyć głęboką terlicę, duże bloki kolanowe i udowe. Dostępne jest w wielu wariantach – przebierać można w kształtach, długościach i szerokościach. Od takiego siodła wymagać powinno się idealnie wyważonego punktu ciężkości, co przełoży się na optymalną stabilność. Na takim siodle jeździec powinien bez trudu przyjąć głęboki dosiad.

Świetnym rozwiązaniem okazuje się być siodło z blokami nieograniczającymi ruchu kolan. Przesunięcie siodła w tył uwalnia łopatki czterokopytnego, co oczywiście przekłada się na komfort zwierzęcia. Siodło ujeżdżeniowe leży blisko grzbietu konia, długie tybinki ustawione są pionowo. Ułatwia jazdę na długich strzemionach w postawie wyprostowanej. Jeździec może liczyć na lepsze rozłożenie ciężaru swojego ciała.

-> Sprawdź jaki kask jeździecki wybrać!

Siodło ujeżdżeniowe –  na co zwrócić uwagę?

W przypadku początkujących jeźdźców wystarczającym wyborem będzie siodło klasyczne, dobrze wykonane i wygodne. Nie musi być to od razu produkt specjalistyczny, najwyższej jakości, z wysokiej półki cenowej. Modele klasyczne będą odpowiednie dla osoby, która się dopiero szkoli i doskonali umiejętności. Oczywiście siodło zawsze musi być solidne i zapewniać bezpieczeństwo. Można też wybrać takie wszechstronne, bardziej skokowe lub ujeżdżeniowe. Zapewnia komfortową i nieskrepowaną jazdę, nie wymusza przyjmowania konkretnych pozycji. W takim siodle możemy zarówno skakać, jak i wykonywać czynności z zakresu ujeżdżania.

Siodło skokowe to idealna opcja dla osób skaczących przez przeszkody. Jego specyficzna budowa umożliwia ułożenie nóg w taki sposób, aby można było przyjmować dynamiczną postawę ciała, manipulować w dużym stopniu środkiem ciężkości. Z łatwością przyjmiemy pozycję półsiadu czy lekkiego dosiadu. Bardzo istotne są niskie łęki, dzięki czemu nie przeszkadzają one w niczym podczas jazdy w półsiadzie. Siodło skokowe wyróżnia kwadratowy tylny łęk, przez co porusza się ono zgodnie z naturalnym ruchem zwierzęcia.

Dodatkową zaletą jest odciążenie jego grzbietu podczas wykonywania skoków. Jeśli jesteśmy osobami początkującymi, to warto wybrać modele z dużymi blokami kolanowymi. To samo dotyczy osób średniozaawansowanych. Z kolei zaawansowanym jedz com poleca się wybór siodeł z małymi blokami kolanowymi, które mają już wypracowany odpowiedni balans. W ofercie sklepów jeździeckich znajdują się też siodła rajdowe, dziecięce, westernowe, wyścigowe, wojskowe, bezterlicowe, do gry w polo, damskie.

-> Okrycie dla konia – jaką derkę kupić?

Siodło dla konia – Ranking i cena 2020

Wiedząc już jak istotne jest dobre siodło dla konia, pora wybrać odpowiednie dla nas. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane siodła dla koni. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.

Incoming search terms:
  • https://ezwierzyniec pl/siodlo-dla-konia/