Kiedy decydujemy się na psa, powinniśmy traktować go jak członka rodziny i najlepszego przyjaciela jednocześnie. Dlatego, poza rozwojem charakteru naszego pupila powinniśmy zadbać o jak najlepsze odżywianie, uwzględniając rasę, predyspozycje tak, by w największym stopniu zadbać o jego zdrowie. Na rynku odnajdziemy zróżnicowane produkty oferowane przez wiele różnych firm. Przyjrzyjmy się, na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając najlepszą karmę dla psa.

Sucha karma dla psa – czy jest mu w ogóle potrzebna?

Suchy pokarm dla psa różni się od mokrego tym, że zawiera nie więcej, niż dziesięć procent wody. Jest to skondensowana masa, dostarczająca dużych ilości kalorii oraz wielu składników odżywczych. Jest to bardzo istotne dla psów, które podejmują wysiłek fizyczny często i w dużej ilości. Warto jednak pamiętać o tym, by nie przekarmić naszego zwierzaka. Karma sucha puchnie w psim żołądku, dlatego na początku pies może odczuwać uczucie głodu i prosić nas o więcej jedzenia. Nie dajmy się podpuścić i trzymajmy się ściśle zaleconej porcji! Na pewno jest to także tańszy rodzaj karmy i łatwiejszy w przechowywaniu, nie wymaga bowiem trzymania w chłodnym miejscu tak, jak karma mokra.

-> Zobacz jakie zabawki dla psa kupić!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze suchej karmy dla psa?

Bardzo istotne jest, aby sucha karma nie zawierała zbóż ani ziemniaków. Są one ubogie w wartości odżywcze, a jednocześnie sprawiają, że pies bardzo szybko przybiera na wadze. Przede wszystkim, sucha karma musi dostarczać kompleksowego zestawu białka, popiołu surowego (składników mineralnych. Skład karmy musi być zbilansowany w taki sposób, aby zaspokajać potrzeby naszego psa. Ważne jest, aby karma dla psa zawierała dużą ilość białka, ale musi posiadać także pełny garnitur witamin, minerałów, jak również włókno, które usprawnia trawienie.

Zwróćmy uwagę na to, aby karma, jaką podajemy była strawna. Zależy to głównie od proporcji składników (największą strawnością cechują się tłuszcze), jak również od sposobu obróbki termicznej. Strawność łatwo ocenić jest po objętości psich odchodów – im są większe, tym strawność pokarmu jest gorsza. Dobra sucha karma to obowiązkowa pozycja na wyprawce dla psa.

Psia karma musi także dostarczać energię. Jest ona niezbędna nie tylko do wykonywania wysiłku fizycznego, ale przede wszystkim do prawidłowego rozwoju organizmu. Ilość energii, jaką pies musi otrzymać jest zależna od wielu czynników. Nie tylko jego rasy, ale także masy ciała, kondycji, aktywności fizycznej i tego, czy został wykastrowany. Nadmiar dostarczanej energii sprawi jednak, że nasz pies będzie w niekontrolowany sposób przybierał na wadze.

chrupki-dla-psa

Może to wydawać się oczywiste, ale sucha karma musi także psu smakować. Tak naprawdę, jeżeli chodzi o aspekty smakowe, to zwierzę, a nie właściciel zdecyduje o tym, co je najchętniej. Czasami, pomimo doskonałego składu, pies najzwyczajniej w świecie nie będzie jadł suchej karmy dlatego, że nie odpowiada mu jej smak. Wtedy musimy poszukiwać kolejnych smakołyków tak długo, aż utrafimy w gusta naszego pupila.

Jak wybrać najlepszą suchą karmę dla psa?

Wybór karmy jest szalenie trudny z uwagi nie tylko na ilość produktów występujących na półkach sklepowych, ale także z uwagi na zróżnicowane zapotrzebowanie psów na energię, składniki odżywcze i mineralne. Możemy jednak wypracować pewnego rodzaju reguły ogólne, które co do zasady sprawdzą się w każdym przypadku.

Po pierwsze większość haseł, jakie odnajdziemy na opakowaniach, to reklama. Wiadomo, że każdy producent chce jak najtaniej wyprodukować, a jak najdrożej i jak najwięcej sprzedać. Nie patrzmy tylko na uśmiechnięte psie pyski, które szczerzą się do nas z paczek każdej karmy. W końcu, kto chciałby kupić karmę ze smutnym psem widniejącym na okładce.

Po drugie Zawsze czytajmy skład karmy, a zwłaszcza pierwsze cztery – pięć pozycji. Składniki tam wymienione występują w największym stężeniu, reszta wymieniona jest kolejności malejącej. Oczywiście, że na opakowaniu niemal każdej karmy będzie napisane „zawiera kawałki soczystego kurczaka/wołowiny/dziczyzny”. Taki frazes nic jednak nie znaczy. Nadal jednak nie wiemy, na którym miejscu znajduje się ów składnik. Jeśli jest na pierwszym – to świetnie! Jeśli na piętnastym, to tak, jakby go nie było w ogóle.

Producenci bardzo chętnie stosują wypełniacze w psich karmach. Powinno to dotyczyć jedynie tańszych produktów, ale nie zawsze tak jest. Unikajmy karm, w których występuje kukurydza lub pszenica. Te popularne alergeny powodują spadek odporności i swędzenie skóry u psa. Mogą także wpłynąć na pojawienie się lub wzmocnienie agresywnych zachowań. Warto zawsze zwracać uwagę na cenę karmy. Tańsza karma prawie zawsze jest mniej wartościowa. Nie oznacza to jednak, że ta droższa musi być wspaniała. Znane marki stosują wysokie narzuty cenowe. Jeśli mamy wątpliwości – wróćmy do punktu drugiego i… czytajmy skład.

-> Sprawdź także: ranking smyczy dla psa!

Suche karmy dla psów aktywnych

Sucha karma jest dobra dla psów aktywnych z tego względu, że dostarcza dużą ilość energii oraz składników odżywczych. Powinniśmy wybierać zawsze karmę z przewagą białka i tłuszczu, nie węglowodanów. Możemy także zwrócić uwagę na zawartość mączki z małży lub innych składników, które zadbają o stawy aktywnego czworonoga.

Sucha karma dla psów aktywnych – Ranking i cena 2020

Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane suche karmy dla aktywnych psów. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.

Suche karmy dla psów z nadwagą

Kupując karmę dla psa borykającego się nadwagą zadbajmy o zmniejszoną podaż energii w postaci tłuszczy, ale zwiększoną zawartość łatwostrawnego białka. Pamiętajmy, aby taka karma zawierała więcej włókna niż dotychczas. Niektóre produkty zawierają także ekstrakty z ziół lub nienasycone kwasy tłuszczowe, które pozytywnie wpływają na trawienie.

Wybór karmy dla psa nie jest sprawą łatwą, jeżeli mamy zadbać o zdrowie naszego czworonoga. Warto jednak poświęcić czas i uwagę na wybór odpowiedniej karmy. Dzięki temu nasz pies będzie się cieszył zdrowiem i sprawnością przez lata.

Sucha karma dla psów z nadwagą – Ranking i cena 2020

Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane suche karmy dla psów z nadwagą. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.

Sucha karma dla psa alergika – Ranking i cena 2020

Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane suche karmy dla psów z alergią. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest codziennie aktualizowany.

Sucha karma dla psa po sterylizacji – Ranking i cena 2020

Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane suche karmy dla psów z po zabiegu sterylizacji. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i codziennie jest aktualizowany.