Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, jak Twój kot zachowywałby się na spacerze? Koty niewychodzące, które przyzwyczajone są do przebywania w czterech ścianach, nie mają takiej potrzeby, ale czasami warto urozmaicić życie naszego zwierzaka i spróbować wyjść z nim na spacer. Jest to przez wiele osób uważane za coś niemożliwego, ale nie ma w tym nic dziwnego, bowiem ludzie często wyprowadzają swoje koty na spacer. Jaką smycz i szelki dla kota kupić? Co jeszcze warto wiedzieć na temat spacerowania z kotem? Zgromadziliśmy kilka wskazówek, które z pewnością pomogą się za to zabrać.

Smycz i szelki dla kota – kiedy kot potrzebuje spaceru?

Jest to bardzo indywidualna sprawa. Trzeba obserwować zachowanie kota i patrzeć na to, jak reaguje na kontakt z jakimkolwiek wyjściem na zewnątrz. Często koty po prostu boją się wychodzić na zewnątrz, bo przytłacza ich ogromna przestrzeń, a nauczone były, że w domu jest przytulnie, spokojnie i znają każdy kąt. Można wziąć kota na ręce i spróbować wyjść przed nasze mieszkanie, czy po prostu na balkon.

Wiele kotów reaguje na to wbijaniem pazurów i uciekaniem w stronę miejsca w które przyszły. To reakcja normalna, ponieważ wiedzą, że tam gdzie były nic im nie groziło. Przyzwyczajanie będzie stopniowe i trzeba to robić powoli. Od kilku do kilkunastu minut i z każdym kolejnym razem, nasz mruczek zobaczy, że nie ma w tym nic złego i sprawi mu to wielką frajdę.

-> Sprawdź także, ranking szczotek dla kota!

Jakie szelki dla kota kupić?

Na rynku znajdziemy wiele kocich akcesoriów, a w tym szelki. Można je kupić również w komplecie ze smyczą. Szelki najczęściej zrobione są z dosyć wytrzymałego tworzywa, które często obszyte jest czymś miękkim i gładkim, by nasz kot czuł się przyjemniej. Zapinane są na klamerki, praktycznie niczym nie różnią się w konstrukcji od szelek dla psa, tylko rozmiarem.

Rozmiar dobieramy do tego, jak duży jest nasz kot, a przecież wiemy, że każda rasa potrafi różnić się rozmiarem. Paski pozwalają na regulację, by zapewnić jak najlepsze dopasowanie dla naszego kota. Warto decydować się na materiał, który nie będzie śliski. Dlaczego? Wiemy jak zwinne i cwane potrafią być koty i wymknąć się nawet z najmniejszych zakamarków, a w przypadku szelek może być tak samo. Materiał powinien być miły w dotyku, lecz nie śliski, by stawiał opór sierści i nasz kot po prostu nie zdecydował się na ucieczkę.

Szelki dla kota – Ranking i cena 2020

Przedstawiamy ranking, w którym znajdziecie najchętniej wybieranie dobre szelki dla kota, pochodzący z serwisu Nokaut, który jest na bieżąco aktualizowany.

Smycz dla kota

Do zestawu, z pewnością potrzebna będzie smycz. Jest to bardzo istotna rzecz i trzeba zadbać o to, aby była ona dobrej jakości. Na rynku znajdziemy smycze, których długość jest z góry narzucona przez producenta. Jest to dobre wyjście, gdy chcemy mieć cały czas naszego pupila pod kontrolą.

Znajdziemy również smycze podobne do smyczy dla psa, które mają regulowaną długość. Dobre wyjście, jeżeli planujemy na chwilę pupila zostawić przywiązanego do drzewa, bądź ławki. Pamiętajmy, że nie powinno to trwać długo i nie wolno zostawiać kota samego sobie!

Jak przyzwyczaić kota do smyczy?

Jest to ciężka kwestia dla niektórych kotów, tak jak czasami bywa to z przyzwyczajeniem kota do innych akcesoriów, chociażby takich jak drapak. Początkowo, przed wyjściem na zewnątrz, załóżmy kotu szelki w domu i smycz. Zobaczymy jak będzie się zachowywał. Nie wolno robić tego na siłę, kot może próbować się uwolnić z szelek, przez tarzanie po ziemi i inne zachowania. Wszystko powinno być stopniowo, by nie stresować niepotrzebnie naszego pupila.

Spacery powinny wyglądać podobnie. Zaczynając dosłownie od chwili, przez kilka do kilkunastu minut, by kot mógł się oswoić z nowym otoczeniem, oraz ograniczeniem swobody poprzez szelki i smycz.

Smycz dla kota – Ranking i cena 2020

Jeżeli wiemy już z czym się wiąże wyprowadzanie naszego pupila na spacer, pora wybrać najlepszą smycz dla kota. Prezentujemy ranking najchętniej wybieranych smyczy, pochodzący z serwisu Nokaut, który jest na bieżąco aktualizowany.