Mogłoby się wydawać, że temperatura w akwarium nie ma większego znaczenia i wystarczy, że jej wartość będzie taka sama jak otoczenia. W praktyce bywa z tym bardzo różnie. Ryby podobnie jak ludzie nie lubią skrajnych temperatur, dlatego woda nie może być ani za ciepła ani za zimna. Hodowca powinien zadbać o stworzenie im optymalnych warunków do życia i prawidłowego rozwoju. Niezbędnym elementem wyposażenia będzie wobec tego termometr do akwarium. Na rynku dostępnych jest ich wiele modeli, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Nie brakuje zarówno tych tanich i o prostej konstrukcji, jak i bardziej funkcjonalnych, z wyższej półki cenowej.

Termometr do akwarium – dlaczego jest ważny?

Temperatura wody w akwarium nie może być za niska ani za wysoka. Jeśli będzie niewłaściwa, wpłynie to niekorzystnie na ryby, stanie się dla nich źródłem stresu, co z kolei przyczyni się do obniżenia ich odporności. Łatwo domyślić się, co będzie później – większa podatność na infekcje i pasożyty, wzrost zapadalności na różne choroby.

Jeśli chcemy uchronić się przed takim scenariuszem, trzeba zapatrzyć się w dobry termometr do akwarium. Oczywiście nie trzeba od razu sięgać po jakiś profesjonalny z najwyższej półki cenowej. Nic bardziej mylnego. Wystarczą nawet proste modele, które pozwolą na kontrolowanie temperatury panującej w zbiorniku. Może to być termometr szklany stosowany wewnątrz akwarium, termometr naklejany z podziałką czy termometr elektroniczny do akwarium zewnętrzny. Możliwości jest naprawdę sporo, wobec czego z pełnością znajdziemy da siebie optymalne rozwiązanie. Większość gatunków ryb preferuje temperaturę 23-27°C, z pewnymi wyjątkami – niektóre egzotyczne gatunki mogą wymagać niższej lub wyższej temperatury i mocniejszej grzałki do akwarium.

Trzeba mieć na uwadze to, że zmiana temperatury w akwarium może mieć niekorzystny wpływ na żyjące w nim ryby i rośliny, dlatego nie ma co zwlekać z zakupem dobrej jakości termometru. Wyróżnić można modele zewnętrzne, pływające na wodzi i cyfrowe. Każde z tych akcesorium ma swoje plusy i minusy, które warto poznać przed zdecydowaniem się na zakup konkretnego modelu.

-> Sprawdź także, jakie akwarium dla rybek kupić!

Jaki termometr do akwarium wybrać?

Bardzo popularne są termometry LCD, które kuszą swoją przystępną ceną, prostą obsługą, możliwością umieszczenia w wielu miejscach, wręcz niezniszczalnością. Nadają się do ogólnego użytku, najczęściej występują w wersji pionowej, ale są też i modele poziome. Minusem tych termometrów jest brak funkcji alertu, mniejsza dokładność niż modeli cyfrowych. Mogą też pojawić się trudności z odczytem temperatury przy słabym oświetleniu. Bardzo ważne jest to, aby termometrów LCD nie umieszczać blisko źródła światła słonecznego ani otworów wentylacyjnych. Kolejną kwestią będzie umiejscowienie gadżetu powyżej poziomu żwiru, a nie odwrotnie, aby uzyskać jak najdokładniejszy wynik. Powinien zostać tak ustawiony, aby nie było żadnych problemów ze sprawdzeniem temperatury przy patrzeniu na wprost.

Jeśli chodzi o to, jak przykleić termometr do akwarium, to nie ma w tym niczego skomplikowanego. Nakleja się go na zewnętrznej stronie szyby zbiornika. W pierwszej kolejności trzeba przemyć szybę akwarium płynem do mycia szyb, a dopiero potem przymocować termometr.

Dalej mamy termometry pływające lub stojące. Wkłada się je do akwarium, co zapewnia dokładniejsze wyniki ze względu na bezpośredni kontakt z cieczą. W zależności od wybranego modelu gadżet może być przyklejany do wnętrza zbiornika za pomocą przyssawki lub zwijany w środku klipsem. Można też wybrać takie pływające w wodzie lub z obciążeniem, które przyczynia się do ich tonięcia i przybrania pozycji stojącej. Tego typu termometry są najczęściej wykonane ze szkła, co jest ich sporym minusem ze względu na podatność na uszkodzenia mechaniczne. Rozwiązanie to nie sprawdzi się w przypadku dużych haczykowatych ryb. Łamliwość to jednak nie jedyny minus, kolejnym jest mała i nierzadko trudna do odczytania skala, mniejsza dokładność od modeli cyfrowych. Ich ceny są bardzo przystępne, nie wpływają na temperaturę otoczenia, często mają nadrukowaną kolorową strefę, co ułatwia kontrolowanie temperatury.

Najlepszym wyborem okazuje się być termometr cyfrowy, który zapewnia łatwy i dokładny odczyt temperatury w dowolnym miejscu za pomocą jednego metra. Nie wpływa na temperaturę otoczenia, jest niezniszczalna, posiada funkcję alertu, włączającego się w momencie wykrycia nieprawidłowej temperatury. Minusem jest cena.

-> Sprawdź także ranking oświetlenia do akwarium!

Termometr do akwarium – Ranking i cena 2020

Wiedząc już jakie rodzaje termometrów do akwarium są dostępne na rynku, możemy wybrać odpowiedni dla naszego akwarium. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane termometry do akwarium. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.

Incoming search terms:
  • https://ezwierzyniec pl/termometr-do-akwarium/