Posiadanie w domu zwierząt takich jak kot, czy pies dla niektórych może wydawać się nudne, albo po prostu wola zwierzęta egzotyczne, które wymagają dużej uwagi, ale także przygotowania mu miejsca. W przypadku, gdy przyjdzie do głowy nam terrarystyka, musimy wziąć pod uwagę szereg rzeczy, który będą nam potrzebne, a podstawą będzie terrarium. Jakie terrarium kupić? W tym materiale dowiecie się, czym charakteryzuje się dobre terrarium, oraz co wziąć pod uwagę przy jego kupnie.

Czym jest terrarium?

Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Odpowiedź bowiem nie jest taka prosta jakby się wydawało, że to tylko coś na kształt akwarium. Jest to specjalne pomieszczenie, bądź wydzielona przestrzeń do hodowli gadów i płazów. Całość musi być przystosowana i zbliżona jak najbardziej do panujących w środowisku naturalnym warunków w jakim żyją zwierzęta. Zadaniem jest stworzenie odpowiedniego mikroklimatu, w którym gatunek będzie czuł się komfortowo.

Jako podłoże wybiera się piasek, kamienie, bądź mieszankę z tych dwóch i gliny. Wszystko zależności od danego gatunku. Podobnie jeżeli chodzi o wilgotność, ilość światła i temperaturę. Wszystkie te elementy będą odpowiadały za stworzenie idealnego środowiska dla naszego zwierzątka. Przed zdecydowaniem się na terrarystykę, należy mieć na uwadze, że jest to czasochłonne i wymaga sporo pracy, oraz miejsca w pokoju.

-> Sprawdź także jaką klatkę dla papugi kupić!

Rodzaje terrariów – jakie terrarium wybrać?

Na rynku znajdziemy całą masę różnego rodzaju terrariów. Począwszy od tych, które są puste, aż po takie, które są w pełni wyposażone. Przed kupnem, należy przeanalizować typy terrariów, a raczej to z jakiego materiału są zrobione. Wystarczy kilka chwil lektury, by sprawić naszemu pupilowi najlepsze terrarium. W sklepach znajdziemy terraria takie jak:

  • Terrarium szklane – najbardziej popularne i klasyczne terrarium. Dostępne w większości sklepów, cieszące się dobrą opinią. Jest estetyczne i daje się łatwo przyozdobić – odpowiednio udekorowane robi duże wrażenie. Łatwo się czyści i sprawia, że możemy podziwiać je z każdej strony. Niestety minusem jest spora waga, oraz rozmiary – często nie jest to najtańszy wybór.
  • Terrarium z płyty meblowej – to terrarium, które sprawi, że idealnie wkomponujemy je do naszego umeblowania. Jest to bardzo estetyczne. Można połączyć je z szklaną szybą, co jest bardzo efektowne. Znacznie tańsze od terrarium szklanego, tańsze, dobrze trzymające temperaturę. Minusem jest fakt, że nie mamy takiej kontroli nad wszystkim co dzieje się w środku i brakiem wodoodporności.
  • Terrarium z tworzywa sztucznego – wykonane z sztucznego tworzywa, które bez wątpienia jest lżejsze niż dwa poprzednie rodzaje. Równie łatwe w czyszczeniu co szklane, oraz dające dobrą widoczność w środku. Idealne na początek przygody z terrarystyką.

Wybór odpowiedniego terrarium to zdecydowanie kwestia estetyki, oraz nakładu finansowego. Wybierajmy rozważnie i zwracajmy uwagę na to ile jesteśmy w stanie przeznaczyć na samo terrarium, mając świadomość, że trzeba dokupić pozostałe akcesoria.

Co wybrać – terrarium czy akwarium?

Bez wątpienia, to pytanie nasuwa się wielu młodym osobom, albo niedoświadczonym jeszcze w terrarystyce. Jest to bowiem kolosalna różnica. Samo akwarium, nie jest odpowiednio przystosowane do gadów i płazów tak jak do rybek. Kwestia wentylacji ma tutaj ogromne znaczenie. Terrarium posiada otwory, umożliwiające dobrą cyrkulację powietrza. Czasami ścianka wykonana jest z materiału o fakturze porowatej, by jeszcze bardziej ten efekt zwiększyć.

Drugim ważnym aspektem jest rozmiar. Akwaria są znacznie mniejsze, specjalnie pod środowisko wodne. Terrarium powinno być większe – rozmiary zależne są stricte od gatunku jaki hodujemy. Są wyższe i szersze – generalna kubatura jest większa i tu tkwi szczegół.

Akcesoria do terrarium

Jak w przypadku akwarium dla rybek, tak tutaj możemy kupić szereg różnych udogodnień. Większość z nich jest obowiązkowa, by zapewnić naszemu zwierzątku odpowiednie warunku i wiernie odwzorować środowisko naturalne dla tego gatunku.

  • Grzałka – znaczna większość zwierząt do terrarium to gatunki ciepłolubne. Jest to wymagane, by była w nich grzałka, bo temperatura pokojowa nie będzie wystarczająca. Może być to zwykła żarówka, lampa do terrarium, bądź też specjalna mata.
  • Kora – wierne odwzorowanie to także odpowiednia kora. Warto pamiętać, by była w stosunkowo większych kawałkach. Małe kawałki sprawią, że terrarium się zapyli i będzie potrzeba częstego czyszczenia. Nie można doprowadzić też do jej zawilgocenia. Regularne jej zmienianie jest ważne.
  • Higrometr – sprawdzanie stopnia wilgotności w przypadku niektórych gatunków jest potrzebne. Wybrać możemy higrometr analogowy, bądź elektroniczny – ten drugi jest znacznie bardziej dokładny.
  • Mech – mech to jeden z mniejszych problemów. Możemy kupić go w każdym sklepie zoologicznym, w odpowiednio dużych kawałkach. Jest także możliwość przyniesienia go ze spaceru, ale należy pamiętać, by był dobrze oczyszczony i nie miał w sobie żadnych „gości”.
  • Piasek – zależnie od gatunku wybierzmy piasek, aczkolwiek ten bardzo drobny może pylić i zanieczyszczać terrarium.
Przy wyborze terrarium dla kilku gadów, należy pamiętać o tym, by było ono odpowiednio większe niż dla jednego osobnika.

Jakie terrarium dla mojego zwierzątka?

Wybierając odpowiednie terrarium, nie możemy obojętnie przejść obok tego, co zaleca się do danego gatunku zwierząt. Decydując się na terrarium powinniśmy wiedzieć jaki gatunek mamy zamiar w nim hodować.

Terrarium dla agamy

W przypadku tego gatunku, pierwszym najbardziej istotnym aspektem są rozmiary. Terrarium o wielkości 90x90x50 cm może być odpowiednie na początek dla jednej, bądź maksymalnie dwóch osobników. Po roku życia będą potrzebowały więcej miejsca, co zmusi nas do zakupu większego. Warto rozważyć od początku większe terrarium, by potem nie musieć przenosić całego środowiska do nowego miejsca i narażać ich na stres. Zdecydowanie poleca się terrarium drewniane. Jest to lepszy izolator ciepła jak już wspominaliśmy, a agamy lubią ciepło. Co do oświetlania poleca się od 10 do około 12 godzin oświetlenia dziennego. Nie zaleca używania się piasku, zamiast tego warto wybrać na podłoże drewno, bądź korę.

Terrarium dla kameleona

Z uwagi na to, że kameleony przebywają na ziemi rzadziej, to wysokie terrarium będzie tutaj podstawą. Około 100 cm wysokości powinno być wystarczające. Jeżeli zaś chcemy więcej niż jednego kameleona, to warto pomyśleć nad jeszcze większym lokum. Zapewnienie odpowiedniej wentylacji jest bardzo istotne. W kwestii ogrzewania, wchodzi w grę tylko żarówka. Mata jest bezsensowna z uwagi, na to, że rzadko przebywają na podłożu. Zapewnijmy im różnorodne listowie i gałęzie, by miały gdzie przebywać. Tak jak w przypadku agamy, nie poleca się piachu, zamiast tego drewno, na przykład kokosowe.

Terrarium dla gekona

Poleca się terrarium szklane, o średnich rozmiarach. Ten gatunek potrzebuje suchego i ciepłego terrarium. Jego naturalne warunki są bardzo ciepłe, więc przyda się dobra żarówka, bądź mata. Idealnym dla tego terrarium będą kamienie, skały, bądź wszystko co je przypomina, ponieważ gekon z przyjemnością będzie na nich spoczywał. Warto zrobić kilka kryjówek, w które będzie mógł się schować.

Terrarium – Ranking i cena 2020

Jak widzimy, wybór terrarium nie jest taki prosty, jaki mógłby się wydawać. Bierzmy pod uwagę przede wszystkim gatunek jaki będzie w nim przebywał i odpowiednio do tego dobierzmy terrarium. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane terraria. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.

Incoming search terms:
  • https://ezwierzyniec pl/terrarium/