Każdy posiadacz czworonożnego przyjaciela na pewno natrafił kiedyś na ubranko dla kota. Mowa tu zarówno o tych specjalistycznych, jak na przykład pooperacyjne ubranko dla kota, jak i tych bardziej miłych dla oka, a zarówno praktycznych dla naszego pupila. W tym tekście dostaniecie odpowiedzi na wszystkie dotychczas nurtujące Was pytania – zarówno po co decydować się na zakup ubranka, oraz jakie wybrać, lub jak ograniczyć koszty i zrobić je we własnym zapleczu domowym, wykorzystując to co ma się pod ręką.

Ubranko dla kota – po co?

Wierzchnie okrycie jest szczególnie zalecane głównie dla kotów rasy Sfinks. Wspomniane koty nie posiadają naturalnego okrycia ciała sierścią, co czyni je szczególnie narażonymi na przeziębienia, a nawet odmrożenia zarówno w okresie jesiennym, jak i zimowym. Szczególną uwagę powinni zwrócić posiadacze omawianej rasy, jeśli ich czworonogi są kotami wychodzącymi na zewnątrz – tym samym narażonymi na zmienne warunki atmosferyczne.
Pomijając część praktyczną, będzie on ciekawym dodatkiem stylistycznym dla osób, które są profesjonalnymi fotografami swojego kota! W sklepach znajdziemy bardzo szeroki wybór, od ubranek typowo świątecznych, po śmieszne przebrania na przykład w okresie Halloween. Najważniejsze jest jednak aby pierwszorzędnie mieć na uwadze wygodę kota- zwierzę móc poruszać się w nim swobodnie, nie będąc również opinanym przez materiał.

Zobacz jaki drapak dla kota kupić!

Ubranko dla kota po sterylizacji

W momencie wykonania zabiegu sterylizacji lub kastracji, należy zabezpieczyć zaszytą ranę na brzuchu zwierzęcia. Kot nadmiernym wylizywaniem rany może zaburzyć proces gojenia się, a nawet uszkodzić zabezpieczoną powierzchnię. Naprzeciw idealnie wychodzą pooperacyjne ubranka dla kota. Zrobione są z miękkiego materiału, dzięki czemu nie będą podrażniać nadwrażliwego miejsca.

Ubranko składa się z dwóch części, z miękkiego, materiałowego paska materiału które zakrywa brzuszek zwierzęcia i pasków i przytrzymujących go pasków, które zawiązujemy na plecach kotka. Jest to najbezpieczniejszy sposób na utrzymanie w czystości rany pooperacyjnej, oraz zabezpieczeniem jej przed samym kotem.

Jak uszyć ubranko dla kota?

Aby naszemu towarzyszowi było wygodnie, należy dużo uwagi poświęcić na dobór materiału. Nie może on być zbyt sztywny, nie może krępować ruchów ani uwierać, zwłaszcza na szwach czy wszelkiego rodzaju przeszyciach. W przypadku kotów rasy sfinks musi być też na tyle delikatny, żeby nie podrażnić ich delikatnej skóry rodzaj materiału jest też ważny biorąc pod uwagę warunki, w jakich nasz pupil będzie się w nich poruszał. Należy pamiętać, że przegrzanie jest równie niemile widziane jak wychłodzenie. W okresie zimowym idealnym materiałem będzie polar, najlepiej podszyty dobrej jakości bawełną. Polar doskonale podtrzyma ciepło a podszycie z delikatnej bawełny pomoże uniknąć wszelkiego rodzaju podrażnień.

ubranie-dla-kota
Spraw swojemu kotu przyjemność i kup mu ubranko na chłodne dni i spacery!

Dobrym materiałem, aczkolwiek nie tak ciepłym jak polar będzie gruba bawełna, na przykład taka, jaka jest stosowana w spodniach dresowych. Dodatkowo, można w ten sposób dać drugie życie ubraniom, które nam się znudziły, nie pasują czy w jakiś sposób się zniszczyły. Jeśli materiał mamy już wybrany, należy dobrze przemyśleć konstrukcję ubranka. Można znaleźć gotowe wykroje! Przy konstruowaniu ubranka należy bardzo ale to bardzo dokładnie naszego pupila wymierzyć, przykładając szczególną wagę na odległości między łapkami, obwód szyi i długość tułowia, żeby ubranko nie zachodziło na ogon. W przypadku odległości między łapkami, lepiej żeby była pół centymetra za duża niż pół centymetra za mała. Podobnie z otworami na łapki, lepiej zrobić odrobinkę za szerokie, mamy wtedy gwarancję, że nie będą naszego pupila uwierać.

Ważnym elementem ubranka jest zapięcie, czy to zamek błyskawiczny czy guzik. Jak już zostało wspomniane, wszelkie szwy czy przeszycia należy zabezpieczyć tak, aby nie uwierały naszego kociaka.

Sprawdź także ranking żwirku dla kota!

Jakie ubranko dla kota wybrać?

Jak już zostało wspomniane, ubranko dla naszego czworonożnego przyjaciela musi być wręcz idealne, zwłaszcza pod względem dopasowania. Decydując się na zakup gotowego ubranka, szczególnie należy zwrócić uwagę na to, aby pasowało ono dobrze naszemu kotu. W przypadku gotowych okryć nasz kot musi “wstrzelić” się z rozmiarem do gotowego produktu. Jest to o tyle ciężkie, że podobnie jak w przypadku ludzi, każde zwierzę jest trochę inne, ma inną wielkość, inne proporcje, dlatego tak istotne jest idealne wpasowanie się naszego zwierzaka w rozmiar, aby uniknąć dyskomfortu związanego ze źle dobraną wielkością ubranka do naszego pupila. Jeśli jednak rozmawiamy o samym fasonie i wyglądzie, na internecie znajdziemy niejeden ranking ubranek dla kota, który pomoże nam w wyborze najlepszego.

Podobnie jak w przypadku szycia na własną rękę, należy naszego zwierza jak najdokładniej wymierzyć. W przypadku ubranek pooperacyjnych warto zasięgnąć porady bezpośrednio u weterynarza. Lekarz weterynarii z pewnością pomoże dobrać nam optymalne ubranie tak, aby wszystko było perfekcyjne. Istotne jest także to, by futro kota dobrze “współgrało” z ubrankiem i nie zaciągało sierści. By tego uniknąć należy kupić szczotkę dla kota i regularnie naszego pupila czesać.

Ubranko dla kota – Ranking i cena 2020

Wiedząc już co jest najistotniejsze w wyborze ubranka dla kota pora kupić odpowiednie swojemu pupilowi. Przedstawiamy zestawienie gdzie znajdziecie polecane ubranka dla kotów. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.