Nic nam po pierwszym lepszym kasku jeździeckim, jeśli nie będzie on właściwie dopasowany do budowy i kształtu naszej głowy. Zakładamy go nie bez powodu – ma zapewnić nam odpowiednią ochronę przed urazami, bo nigdy nie wiadomo, kiedy może dojść do wypadku. Co w takim razie powinno się mieć na uwadze przy wyborze kasku, aby spełniał on należycie swoją funkcję?

Dobrze dobrany kask jeździecki to podstawa

Każdy jeździec ma inne potrzeby ze względu na odmienny kształt głowy. Wyróżnić można kask klasyczny, sportowy czy kask jeździecki dla dzieci. Niezależnie od tego, czy ktoś jest profesjonalistą czy dopiero rozpoczyna swoją przygodę w świecie jeździectwa, potrzebować będzie dobrze dopasowanego kasku, który zapewnia ochronę głowy. W każdej chwili można spać z konia czy zostać przez niego kopniętym w głowę, co bez kasku mogłoby się zakończyć tragicznie.

Zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa to obowiązek każdego jeźdźca i to bez wyjątków. Kluczowe będzie to, aby stabilnie trzymał się na głowie, co wymaga dopasowania go do jej obwodu i kształtu. Nierzadko popełnianym błędem jest kupowanie trochę większego kasku, ale nie może być on za luźny. Zbyt ciasny także się nie sprawdzi. Nie może być tak, że kask spada nam na oczy czy wędruje samoczynnie na tył głowy. Nie ma wtedy mowy o należytej jej ochronie przed ewentualnymi urazami.

Łatwo z tego wywnioskować, że wypożyczanie kasku nie jest najlepszym pomysłem. Jeśli nasza przygoda z jeździectwem nie ma być jednorazowa, to najlepszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie we własny kask, idealnie dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb i preferencji. Zaleca się kupić go w specjalistycznym sklepie jeździeckim, gdzie będziemy mieć pewność co do jakości, skuteczności i bezpieczeństwa. Kierowanie się wyłącznie ceną nie jest dobrym pomysłem. Chodzi przecież o nasze zdrowie, czasem nawet o życie. Jakość idzie w parze z ceną, dlatego przy tanich modelach trzeba liczyć się z bylejakością. Będzie to wobec tego tylko pozorna oszczędność.

-> Zobacz też: Siodło dla konia – Ranking i cena!

Jak wybrać kask jeździecki?

Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego modelu kasku jeździeckiego, trzeba określić swój poziom umiejętności. Inne kaski polecane są początkującym, zaawansowanym czy ekspertom. Amatorom poleca się kaski lekkie, łatwo dostosowujące się do kształtu głowy. Mile widziane są pokrętła z tyłu w przypadku dziecka, aby można było regulować kask wraz z rozwojem użytkownika. Kaski dla zaawansowanych jeźdźców posiadają piankowe wnętrze, co przekłada się na wzrost komfortu, podobnie jak inne akcesoria takie jak czaprak dla konia, czy siodło ujeżdżeniowe.

Mile widziana będzie też wyjmowana wkładka, co ułatwia utrzymanie higieny. Dla ekspertów są kaski wykończone miękką tkaniną, wyściełane pianką, wyposażone w dobry system wentylacyjny. Im przejażdżki są intensywniejsze, tym potrzebować będziemy lepszej wentylacji. Do wyboru jest kilka wariantów – strefy wentylacyjne przednie lub tylne, kanały wentylacyjne i wentylowany ochraniacz szyi.

Idealnym wyborem będzie kask jeździecki regulowany, co pozwoli na jeszcze lepsze dopasowanie go do obwodu głowy użytkownika. Wyróżnić można tutaj trzy podstawowe rozmiary kasków – od S do L. Zanim zdecydujemy się na konkretny rozmiar, trzeba zmierzyć obwód głowy i mieć na uwadze określone przedziały stosowane przez producentów kasków. Odpowiednio dobrany kask będzie dobre trzymał się głowy, a podczas machania nią nie może z niej spadać.

W zależności od wybranego modelu rozmiar kasku można regulować pokrętłem lub elastycznym paskiem. W przypadku kasków z pokrętłem trzeba mieć na uwadze jakość tego elementu, co wiąże się z długością użytkowania samego kasku.

-> Derka dla konia – jaką kupić?

Rodzaj zapięcia kasku

Kolejną kwestią jest zapięcie kasku, które może być trzy- lub czteropunktowe. Im pasków do regulowania będzie więcej w kasku, tym lepiej bo dokładniej dopasujemy optymalną długość do swoich potrzeb. Jeśli chcemy ochronić się od nieprzyjemnych otarć, to zaleca się wybierać paski z miękkim podszyciem pod brodą. Na uwadze powinno się mieć wykończenie i profil skorupy kasku. Niezwykle ważną kwestią jest to, aby kupować kaski jeździeckie wyłącznie ze sprawdzonego źródła, renomowanego producenta. Sprawdzić zawsze trzeba to, czy produkt posiada certyfikat bezpieczeństwa dotyczący użytych materiałów i zapięć.

Kask jeździecki – ranking i cena 2020

Wiedząc już, czym charakteryzuje się dobry kask jeździecki, pora wybrać odpowiedni dla nas. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie najlepsze kaski do jazdy konnej. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.