Obowiązkowym wyposażeniem w każdej wyprawce dla psa, który będzie przebywał na zewnątrz, czyli w przydomowym ogrodzie jest buda dla psa. Często kojarzyła się ona z czymś niezbyt komfortowym, lecz konstrukcje, które możemy dziś kupić są jak najbardziej przystosowane dla psa, by było mu tam wygodnie i komfortowo. Jaką budę dla psa kupić? To pytanie zadaje sobie wiele osób, bowiem trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii, by znalazła się u nas dobra buda dla psa.

Buda dla psa – czy jest potrzebna?

Jeżeli mieszkamy poza miastem w domu jednorodzinnym, to taka buda jest jak najbardziej dobrym wyborem. Wiele osób decyduje się na postawienie w ogrodzie budy i jak najbardziej jest to dobry wybór. Dzisiejsze budy dla psów, nie są już takie jak były kiedyś – kojarzyły się z zaniedbaniem psa i z faktem, że nie była ona wykonana na tyle solidnie, by psu było ciepło.

Kupując budę zapewnimy psu schronienie zarówno na dni zimne, jak i ciepłe. W okresie jesienno-zimowym będzie mógł się schronić przed deszczem, czy śniegiem oraz ogrzać, a w lecie będzie mogła ona służyć jako źródło cienia i miejsce na drzemkę.

Rozmiar budy dla psa ma znaczenie

Jednym z najważniejszych aspektów jest to, jaki rozmiar będzie miała buda dla naszego czworonoga. To wybór podobny, na zasadzie, gdy potrzebna jest nam odpowiednia obroża dla psa i jej rozmiar. Psa trzeba dobrze wymierzyć. Brzmi to dziwnie, ale jest to jedyne wyjście, by zakup budy powiódł się i był wygodny dla naszego pupila.

Gdy zwierzę śpi, najlepiej gdy jest nieco zwinięte, zmierzyć jak dużo miejsca potrzebuje nasz pupil, by jego nowy domek był wygodny. Wymiar powinniśmy poszerzyć o jakieś 15-30 cm z obydwu stron, by miał miejsce na przemieszczanie się. Buda nie może być zbyt duża, bo to wiąże się ze stratami ciepła i przede wszystkim z większą ceną.

Ważne jest też odpowiednie umiejscowienie otworu do wejścia, oraz jego rozmiaru. Jeżeli nasz pies jest duży, to jest automatyczny sygnał dla nas, że wejście powinno być duże. Analogicznie w przypadku psów małych.
Producenci w ofercie mają wiele rodzajów bud, które występują dodatkowo w kilku rozmiarach, począwszy od S, a kończąc na L, bądź nawet XL. Jest to wiadomość, która mówi nam o tym, do jakiej rasy psa, będzie ona pasować najlepiej.

Buda będzie stanowiła dla psa jego drugi dom, więc warto sprawić, by była ona przytulna, oraz dbać o jej konserwację.

Rodzaj budy dla psa – jaki wybrać?

Na rynku znajdziemy przeróżne budy, które na pierwszy rzut oka widać czym się różnią – gabarytami, oraz projektem. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć budy takie jak:

Buda klasyczna – standardowa, najbardziej popularna buda. Zbudowana z jednego pomieszczenia, które jest dodatkowo zadaszone. Jest to chyba najbardziej ekonomiczny wybór, ze względu prostoty oraz niskiej ceny.
Buda z tarasem, lub przedsionkiem – to nieco droższy wybór, aczkolwiek daje psu bardzo dużo komfortu. Taras, lub przedsionek to również pomieszczenia zadaszone, więc pies może podczas upału schronić się w cieniu, lub przed deszczem. Dodatkowe miejsce, będzie też idealne, by stała tam miska dla psa z wodą, lub jedzeniem.
Buda piętrowa – to nic innego, a psi luksus. Jest to bardziej dom, niż buda. Taka konstrukcja jest duża, oraz bardzo solidna. Raczej wybór dla psa mniejszego, bądź średniego. Mają często kilka pomieszczeń, oraz specjalne schody. Wybór który robi wrażenie, lecz jest znacznie droższy niż dwa pozostałe.

Dach jednospadowy, czy dwuspadowy – jaki wybrać?

Gdy wiemy już jakie są rodzaje psich bud, pora zastanowić się nad tym, jaki dach spisze się najlepiej. Jest to istotny element, ponieważ to on będzie odpowiadał za to, by w budzie było sucho, oraz przede wszystkim ciepło. Znajdziemy różne kompozycje, ale najpopularniejsze z nich to:

Buda z dachem jednospadowym – jest to buda, której dach jest przystosowany do tego, by postawić go obok jakiegoś budynku, może być to nawet dom, czy też szopa na narzędzia. Istota polega w tym, by jeden bok budy przylegał do innej konstrukcji. Dobry wybór, jeżeli chcemy umiejscowić budę dla naszego pieska przy innym budynku, tak by tylko jeden spad dobrze odprowadził deszcz, czy śnieg.

Buda z dachem dwuspadowym – to buda, która idealnie nada się w przypadku, gdy będzie wolnostojąca. Jeżeli nie mamy miejsca obok domu, bądź po prostu nie chcemy to taka buda będzie idealnym wyborem. Te budy dobrze odprowadzają wodę, oraz śnieg, więc bez obaw możemy w taką konstrukcję zainwestować.
Buda z dachem płaskim – częsty wybór, lecz spisuje się tylko, gdy taka buda będzie miała miejsce pod inną konstrukcją, na przykład w garażu, czy pod tarasem. Jej dach nie odprowadza śniegu, więc nie nadaje się na poddanie jej warunkom atmosferycznym w zimie i jesieni.

Ocieplenie i izolacja budy

Kształt, oraz rozmiar to jedno, ale by odpowiednio zadbać o naszego pupila, trzeba pomyśleć też o dodatkowym wyścieleniu budy. Najczęściej robi się to po prostu ze słomy, bądź siana, albo kupić specjalny materac, który będzie izolował chłodne podłoże z drewna. Jeżeli nasz pies cierpi na alergię i nie możemy pozwolić sobie na słomę, bądź siano to wybierzmy to drugie wyjście.

Izolacja dachu nie jest tak ważna, ponieważ konstrukcja sama w sobie będzie raczej wodoszczelna i sprawdzi się dobrze. Warto unikać dachu z blachy, ponieważ bardzo się nagrzewa i w lato buda nie będzie dawała psu żadnego schronienia, a dodatkowo może narazić go na oparzenia. Dobrze jest wybrać drewno, które co jakiś czas będziemy impregnować.

Jak czyścić budę dla psa?

Tak samo jak i człowiek, nasz pupil potrzebuje higieny. I nie tylko mowa tu o tym, by miał on dobry szampon dla psa, ale o to, by systematycznie sprzątać budę. Warto by miała ona zdejmowany dach, co ułatwi nam cały proces. Warto wymieniać wcześniej już wspomnianą ściółkę, albo czyścić materac. Dodatkowo możemy wyczyścić gąbką z wodą naniesione przez psa błoto, czy piach, by sprawić to miejsce dla niego jeszcze bardziej komfortowym.

Buda dla psa – Ranking i cena 2020

Teraz, gdy wiemy już co jest najistotniejsze w naszym wyborze, pora by znalazła się u nas najlepsza buda dla psa. Przede wszystkim weźmy pod uwagę rozmiar, oraz to by ją odpowiednio urządzić i izolować. Przedstawiamy ranking w którym znajdziecie najchętniej wybierane budy dla psa, który pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.