W przygotowaniach do psiej wyprawki, zawsze przychodzi moment wyboru gadżetu, który pomoże zadbać nam o sierść naszego czworonoga. Szczotka jest nieodłącznym i jednym z ważniejszych elementów tejże wyprawki, podobnie jak obroża dla psa. Jaką szczotkę dla psa wybrać? Postaramy się przybliżyć wam rodzaje szczotek oraz ich funkcje i kilka cennych rad, by pozwolić wybrać Wam najlepszą szczotkę dla psa.

Szczotka do sierści dla psa – po co?

Wiele osób zadaje sobie pytanie – po co? Szczotkowanie psiej sierści jest bardzo istotnym i nieodłącznym elementem dbania o naszego pupila. To nie tylko dbanie o jego dobry wygląd, ale też zapobieganie powstawania kołtunów i wyczesywania martwego podszerstka. Jest to czynność bardzo ważna i nie wolno o niej zapominać. Na rynku znajdziemy wiele akcesoriów – te podstawowe, jak i bardziej zaawansowane w przypadku piesków o dosyć specyficznej sierści, która nie jest tak prosta do pielęgnacji.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Przede wszystkim, zwróćmy uwagę na to, jaką sierść ma nasz pies. Odpowiednia szczotka powinna zostać dobrana stricte pod naszego pieska. Dla przykładu, jeżeli mamy w domu więcej niż jednego pupila, każdy powinien mieć swoją szczotkę. Ważna jest długość sierści. Psy o krótkiej sierści wymagają innej pielęgnacji, niż te z posiadające sierść krótką. Wybór jest podobny, jak w przypadku wybierania szczotki dla kota – tam także zwracana jest uwaga na jej długość i charakterystykę.

Popatrzmy na to, jak nasz pies reaguje na szczotkowanie. Bądźmy świadomi tego, że pies może po prostu stawiać opór i może mu się to nie podobać. W tym celu warto testować różne szczotki. Psy to zwierzęta często wybredne, bądźmy cierpliwi i spokojnie podejdźmy do wybrania naszemu pupilowi odpowiedniej szczotki.

Czesanie to nie tylko dbanie o sierść psa, ale także chwila odprężenia i relaksu dla naszego pupila.

-> Sprawdź, jaki szampon dla psa kupić!

Rodzaje szczotek

Producenci zaskakują nas coraz to bardziej kreatywnymi szczotkami, a co za tym idzie dają one lepsze rezultaty. Nie można zapominać o klasycznych, często niezawodnych pozycjach, które od wielu lat cieszą się popularnością wśród właścicieli psów.

Szczotka druciana (szpilkowa)

Szczotka druciana służy głównie do pielęgnacji sierści długiej i średnio długiej. Druty, a raczej szpilki wykonane ze stali nierdzewnej osadzone są na trzonku z drewna lub tworzywa sztucznego. Powinny być one zakończone stosunkowo gładko, by nie zranić psa podczas czesania. Materiał który podtrzymuje szpilki na trzonku, powinien być na tyle elastyczny, by dopasować się idealnie do kształtu ciała naszego pupila, co da lepsze rezultaty i będzie dla czworonoga przyjemniejsze. Tego typu szczotka przyda się do pielęgnacji psów z długą sierścią, ale także takich, które mają niektóre części ciała pokryte długą sierścią.

Szczotka metalowa

Wykonana podobnie jak szczotka szpilkowa, aczkolwiek rozmieszczenie drucików jest nieco gęstsze. Służy ona do rozczesywania kołtunów, oraz usuwania nadmiaru podszerstka. Idealnie zbiera jego nadmiar, nawet po kilku ruchach. Przeznaczona jest do psów, które mają skłonności do postawania kołtunów, generalnie można powiedzieć, że jest to szczotka dla dużych psów. Nie powinna być stosowana u psów małych, o sierści delikatnej. Używając tej szczotki, trzeba być bardzo ostrożnym i delikatnym, by nie sprawić nieprzyjemności naszemu pupilowi.

Szczotka włosiana

Chyba najbardziej uniwersalna szczotka, ze względu na szerokie jej zastosowanie. Stosowana może być z powodzeniem u psów z sierścią różnej długości. Długość jej włosów powinna być dobrana do długości sierści naszego czworonoga. Są to szczotki bardzo trwałe, które mogą służyć nawet kilkanaście lat. Ich minusem jest fakt, że profesjonalna szczotka włosiana to spory wydatek.

Szczotka gumowa

Popularna, aczkolwiek dająca niezbyt dobre rezultaty. Potrafi usunąć tylko martwe włosy z sierści naszego psa. Podczas wyboru takiej szczotki sprawdźmy czy nie ma ona defektów w postaci twardych krawędzi, a jeżeli takie wystąpią należy je niezwłocznie usunąć. Czeszemy nią tylko z włosem. Jest przeznaczona dla psów z krótką sierścią. Często możemy znaleźć gumowe szczotki w postaci rękawicy, co da większą powierzchnie.

-> Zobacz także ranking suchej karmy dla psa!

Furminator

To specjalny przyrząd, który służy do osuwania podszerstka. Ich budowa jest odmienna niż wszystkich innych szczotek. Ostrza skonstruowane są w taki sposób, by umożliwić wyczesanie podszerstka, bez konieczności uszkadzania włosa okrywowego. Jest to urządzenie bardzo efektowne, można skutecznie wyczesać zalegający puch. W lato jest zbawienne dla psów o grubej sierści, ponieważ nie jest im aż tak gorąco. Należy pamiętać, by robić to z wyczuciem. Przed decyzją o kupnie furminatora warto sprawdzić czy rasa Twojego pupila jest odpowiednią, by stosować u niego furminator.

Jak czesać psa?

To bardzo istotne, by nauczyć się czesać psa odkąd jest szczeniakiem. Nabierze on wtedy dobrych nawyków i nie będzie potem stawiał oporu. Czesanie nie powinno być dla psa nieprzyjemne. Powinno kojarzyć się z dotykiem człowieka, czyli czymś przyjemnym. Czesać powinniśmy z wyczuciem i patrzeć na to jak reaguje nasz pies. Robiąc to regularnie, unikniemy powstawania kołtunów i zalegania brudu w sierści naszego pupila. Dla naszego pupila powinna być to chwila relaksu i odpoczynku.

Furminator dla psa – Ranking i cena 2020

Przedstawiamy zestawienie w którym znajdziecie najchętniej wybierane furminatory dla psów. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.

Szczotka dla psa – Ranking i cena 2020

Przedstawiamy zestawienie w którym znajdziecie najchętniej wybierane szczotki dla psów. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.

Incoming search terms:
  • https://ezwierzyniec pl/szczotka-dla-psa/