Każdy posiadacz czworonożnego pupila pragnie zapewnić mu jak najlepsze warunki do życia. Wśród wielu potrzeb, jakie posiadają podopieczni, jedną z najważniejszych jest kwestia żywienia. Na właścicielu ciąży odpowiedzialność, aby pokarm dla kota zawierał wszystkie niezbędne składniki jakich potrzebuje koci organizm. Tutaj opiekun kota staje przed wyborem: karma sucha dla kota czy karma mokra? A może dieta BARF? Z pewnością nie bez znaczenia jest cena, a także wygoda opiekuna, w szczególności dla zapracowanych osób. Najważniejszym jednak kryterium powinno być zdrowie i dobre samopoczucie kota. W tym artkule dowiecie się jaka jest najlepsza sucha karma dla kota – zapraszamy do lektury.

Czy sucha karma dla kota jest zdrowa?

Sucha karma dla kota jest z pewnością tańszym i wygodnym rozwiązaniem, na dodatek posiada większą wydajność i trwałość do spożycia niż mokra karma dla kota. Niestety w większości przypadków posiada duży procent zbóż, a jak wiadomo kot jest stuprocentowym mięsożercą i nie radzi sobie z trawieniem pokarmów roślinnych. Drugą kwestią jest fakt, iż nasi pupile nie piją zbyt dużo wody, bowiem w naturze pobierają ją razem z pokarmem. Jedząc suchą karmę istnieje ryzyko obciążenia nerek, gdyż ta odwadnia ich organizmy. Dodatkowo podczas, gdy kot gryzie kości, automatycznie usuwa sobie kamień nazębny, gdzie ten mechanizm nie zachodzi podczas spożywania karmy suchej. Biorąc pod uwagę powyższe aspekty, taki rodzaj pożywienia powinien być jedynie dodatkiem, a podstawą diety kota – karma mokra. Niemniej, dobra sucha karma dla kota, to także odpowiedni wybór i urozmaicenie jego diety.

Dowiedz się jaka jest najlepsza miska dla kota!

Sucha karma dla kota – jaką wybrać?

Jeśli już zdecydujemy się na zakup karmy suchej dla kota, wybierzmy mądrze! Oczywistym jest, iż nie każdy może sobie pozwolić na najdroższą karmę, jednak nie zawsze jest to konieczne. Cena i jakość tylko w pewnym stopniu idą ze sobą w parze. Aby wybrać najlepszą karmę suchą, przede wszystkim czytajmy składy! Wszelkie dodatki składników roślinnych, zbóż, owoców, warzyw są niepotrzebne w diecie kota. Stanowią one jedynie tańszy substytut składników mięsnych. Szukajmy dobrej karmy suchej, która ma w sobie jak najwięcej mięsa. A jak czytać skład karmy? Tak jak i w przypadku innych produktów, składniki, których zawartość jest największa, występują na początku listy. Poza tym na niektórych etykietach podana jest wartość procentowa mięsa, a także jest wyszczególnione jaki rodzaj lub rodzaje mięs zawiera karma. Wybór karmy powinien być dostosowany również do etapu życia, bądź wyjątkowych momentów w życiu kota. Warto także analizować skład przysmaków dla kota, jeżeli te także podajemy. Producenci często tworzą specjalne rodzaje karmy suchej przeznaczonej dla małych kotków, dla kotów po sterylizacji, dla kotów seniorów i są one wzbogacone w odpowiednie składniki i witaminy, aby naszym pupilom niczego nie zabrakło.

Wybór suchej karmy dla kota jest bardzo istotny. Powinien być dobrany do charakteru kota, oraz także do jego zapotrzebowania i stanu zdrowia.

Sucha karma dla małego kota

Małe koty stanowią największe wyzwanie dla swoich opiekunów. Okres dojrzewania jest bardzo ważnym etapem w życiu kota, a zbilansowana dieta jest odpowiedzialna za jego prawidłowy rozwój. W tym czasie właściciel kociaka powinien zwrócić szczególną uwagę na żywienie maluszka i przez pierwsze miesiące życia, podawać jak najlepszą karmę dla małego kotka – o wysokiej zawartości białka, tłuszczy oraz wapnia czy witamin. Karmy dla małych kotów są wysokoenergetyczne. Czasami przy bardzo małych kociakach, które dopiero co przechodzą na pokarm stały, może wystąpić problem z gryzieniem suchej karmy, stąd zaleca się mieszanie suchej karmy z mokrą lub rozmaczanie jej w wodzie. Dla kociąt należy szukać karmy z dopiskiem „junior” lub „kitten” na etykiecie. Warto też dowiedzieć się czym jest kocimiętka dla kota oraz tego, czemu dodawana jest często do kocich pokarmów.

Sucha karma dla małego kota – Ranking i cena 2020

Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie najlepsze suche karmy dla małego kota. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.

Sucha karma dla kota sterylizowanego

W przeciwieństwie do małych kociaków, kot po sterylizacji potrzebuje o wiele mniej energii. W tym celu zaleca się dietę lekkostrawną oraz niskokaloryczną. Po zabiegu sterylizacji często ulega spowolnieniu przemiana materii u kota, a w rezultacie zwiększa się tendencja do tycia. Profilaktycznie należy zapobiegać otyłości oraz powstawaniu kamieni moczowych wybierając odpowiednią suchą karmę dla kotów kastrowanych czy sterylizowanych. Wielu producentów wprowadziło podział karm dla kotów po zabiegu ze względu na wiek podopiecznego. Przykładem jest sucha karma dla kota Royal Canin – Second Age Kitten Sterillised, która jest przeznaczona dla wysterylizowanych kotów od 6-12 miesiąca.

Sucha karma dla kotów sterylizowanych – Ranking i cena 2019

Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie najlepsze suche karmy dla kotów sterylizowanych. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.

Najlepsza sucha karma dla kota seniora

Wybierając suchą karmę dla kota seniora, trzeba zwrócić uwagę na zapotrzebowanie energetyczne, które zazwyczaj plasuje się na niższym poziomie. Starsze koty są mniej aktywne, dlatego też potrzebują diety lekkiej oraz niskokalorycznej. Oczywiście zapotrzebowanie może się różnić w zależności od tego czy kot jest wysterylizowany oraz czy wychodzi na zewnątrz. Ważne jest również, aby właściciel zadbał o stawy i kości oraz witalność kota, decydując się na dietę bogatą w substancje blokujące wolne rodniki: witaminę E i C, luteinę, taurynę. Badania dowodzą, że antyoksydanty są w stanie przedłużyć i polepszyć życie pupila. W starszym wieku u kotów zwiększa się ryzyko zachorowań na choroby nerek, a to w konsekwencji może prowadzi nawet do zaburzeń hormonalnych! Najlepszym doradcą przy wyborze suchej karmy dla kota seniora będzie weterynarz, który oceni stan zdrowia oraz potrzeby starszego kota.

Sucha karma dla kota seniora – Ranking i cena 2020

Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie najlepsze suche karmy dla kota seniora. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.