Każdy właściciel kota wie jak ważna jest dla jego pupila kuweta, oraz odpowiedni żwirek. Wiele osób zastanawia się jaki żwirek dla kota wybrać i jest to uzasadnione, bo na rynku znajdziemy całą masę różnych produktów. W tym artykule przedstawimy Wam jakie rodzaje żwirku możecie kupić, oraz czym się one charakteryzują; pomoże Wam to wybrać najlepszy żwirek dla kota.

Po co żwirek dla kota?

Wiele kotów, które wychodzą na spacery na smyczy jest przyzwyczajone do tego, że „załatwia się” na zewnątrz. Oczywiste jest, że jeżeli nasz kot nie jest skory do wychodzenia, będzie potrzebna nam kuweta i odpowiedni żwirek. No właśnie, po co ten żwirek? Kiedyś stosowanie żwirku nie było popularne i właściciele kotów sięgali po rzeczy takie jak piasek, czy trociny, by wypełniać nimi kuwetę.

Dla kota nie jest to ani higieniczne, ani wygodne, a tym bardziej dla nas, jeżeli przyjdzie nam po naszym pupilu posprzątać. Nie mają one właściwości antybakteryjnych. W dzisiejszych czasach na rynku pojawiło się wiele odmian żwirku, który jest łatwy i przyjemny w wymienianiu, a co za tym idzie poprawia to higienę naszego kota i mieszkania.

Pamiętaj, aby regularnie wymieniać żwirek w kuwecie Twojego pupila.

Żwirek dla kota – jaki kupić?

Spotkać można coraz więcej produktów, które producenci opracowują pod konkretnym względem. Różnią się one działaniem, oraz postacią pod jaką występują. Przyjrzyjmy się najczęściej występującym rodzajom.

Żwirek betonitowy dla kota

Bez wątpienia najpopularniejszy żwirek jaki spotkamy. Jest to żwirek zbrylający się, o drobnej gramaturze. Spotkamy go w postaci klasycznej, antybakteryjnej, bądź też perfumowanej. Jest to żwirek przede wszystkim tani i nie wiąże się to z dużym wydatkiem. Łatwo się go sprząta, ponieważ bardzo dobrze się zbryla. Kupując żwirek perfumowany, pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu. Minusem jest fakt, że trzeba pilnować, by kot nie zjadł żwirku, bo może mu to zaszkodzić. Nie wolno także wyrzucać go do toalety, bo może to doprowadzić do jej zatkania.

Sprawdź jakie ubranko dla kota wybrać!

Żwirek silikonowy dla kota

Drugi najchętniej wybierany rodzaj żwirku dla kota. Wykonane są z materiału zwanego silikatem. Występuje w postaci małych kuleczek, które pochłaniają do wewnątrz koci mocz. Jego główną zaletą jest to, że kuweta nie musi być wymieniana po każdym użyciu przez kota. Stosując ten rodzaj żwirku bez problemu posprzątamy kuwetę. Dobrze pochłania on zapachy. Minusem jest fakt, że jest on dosyć ciężki i specyficzny – nie każdy kot będzie korzystał z kuwety wypełnionej takim żwirkiem. Jest jednym z droższych żwirków. Po kliku dniach nabiera żółtego koloru, który nie należy do najprzyjemniejszych widoków – wtedy żwirek należy zmienić.

Żwirek drewniany dla kota

Żwirek wybierany nieco rzadziej. Występuje w formie granulatu, lub trocin drewnianych. Można go kupić zarówno w wersji zbrylającej jak i niezbrylającej. Jest stosunkowo tani i łatwo dostępny. Doskonale pochłaniają zapach i starczają na długi okres czasu. Są przyjazne dla środowiska, ze względu na to, że można wyrzucać je do toalety, lub rozsypać w ogródku.

Jak często zmieniać kotu żwirek?

Zależne jest to od tego jak często do kuwety chodzi nasz kot. Jeżeli kot często oddaje mocz, bądź kał należy robić to systematycznie. Jeżeli mamy więcej niż jednego kota, powinniśmy o to dbać jeszcze bardziej. Wymienianie żwirku wiąże się też z tym, jaki jego rodzaj stosujemy. Jeżeli mamy żwirek zbrylający się, wystarczy wybierać mocz i kał, a sam żwirek po kilku dniach. Jeżeli korzystamy ze żwirku niezbrylającego się, powinniśmy to robić raz na kilka dni.

Dzięki częstemu wymienianiu żwirku zmniejszymy ryzyko powstawania nieprzyjemnego zapachu, oraz poprawimy komfort korzystania z kuwety naszego pupila.

Zobacz także nasz ranking mokrej karmy dla kota!

Żwirek dla kota – Ranking i cena 2020

Gdy wiemy już czym który żwirek się charakteryzuje, pora wybrać najlepszy żwirek dla kota. Weźmy pod uwagę to jak często nasz kot korzysta z kuwety i jaki rodzaj żwirku będzie dla nas wygodniejszy. Prezentujemy zestawienie najchętniej wybieranych żwirków dla kota, pochodzące z serwisu Nokaut, które jest na bieżąco aktualizowane.

Żwirek betonitowy dla kota – RANKING 2020

Prezentujemy zestawienie w którym znajdziecie najlepszy żwirek betonitowy dla kota. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.

Żwirek silikonowy dla kota – RANKING 2020

Prezentujemy zestawienie w którym znajdziecie najlepszy żwirek silikonowy dla kota. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.

Żwirek drewniany dla kota – RANKING 2020

Prezentujemy zestawienie w którym znajdziecie najlepszy żwirek drewniany dla kota. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.